Ana Sayfa Haberler DIMDEX 2020’ye Sadece Birkaç Ay Kala, Sergi Alanlarına Talep Artıyor

DIMDEX 2020’ye Sadece Birkaç Ay Kala, Sergi Alanlarına Talep Artıyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Önceki yıllara göre, daha büyük ve içeriği ile daha çeşitli olması planlanan Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı (DIMDEX) 2020, 16-18 Mart 2020 tarihleri arasında, Katar’da gerçekleştirilecek. Deniz savunma ve güvenlik sektöründeki önemli karar vericilerin ve sektör firmalarının, Katar’da bir kez daha bir araya gelmesine sadece aylar kala, DIMDEX organizatörleri, sergileme alanlarına yüksek talep olduğunu ve hatta bir sonraki fuar (DIMDEX 2022) için rezervasyon talepleri almaya başladıklarını belirtiyor.

DIMDEX, 2018 yılında, 69 ülkeden 13.000 ziyaretçiyi ağırlamış ve 35’ten fazla anlaşma, ortaklık ve mutabakat muhtırası imzalanmasına vesile olmuştu.

 

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani’nin himayelerinde, iki yılda bir düzenlenen ve Katar Silahlı Kuvvetlerinin ev sahipliği yapacağı DIMDEX, ilk kez düzenlendiği 2008 yılından bu yana, her seferinde büyümesini sürdürüyor. 7’ncisi düzenlenecek etkinlik, artık, savunma sektöründe faaliyet gösteren firmaların yeni ortaklıklar kurma amacıyla en son teknolojilerini devlet kurumlarına ve sektöre sergiledikleri, uluslararası kabul gören bir platform niteliğinde.

“Dünya Deniz Savunma ve Güvenlik Topluluğu Üyelerini Birbiriyle İletişime Geçirmek” üzerine odaklanan DIMDEX 2020, en son yenilikleri ve çözümleri, tek çatı altında toplayacak. Katılımcıların, resmi heyetler ve DIMDEX ziyaretçileri arasında, iş eşleştirme hizmeti sunan bir heyet yönetim sistemine de erişimleri olacak. Orta Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanları Konferansı’nda (Middle East Naval Commanders Conference / MENC), dünyanın dört bir yanından gelen uzmanlar, deneyimlerini paylaşacak ve etkinlik kapsamında, çok sayıda savaş gemisi, Hamad Limanı’nda sergilenecek.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Khalid Bin Mohamed Al-Attiyah’ın yanı sıra diğer Katarlı askeri yetkililerin ve hükümet temsilcilerinin katılımı ile güçlü bir şekilde desteklenen DIMDEX 2020, önceki senelerde olduğu gibi, katılımcılarına birçok fırsat sunacak. Örneğin, DIMDEX, 2018 yılında, 69 ülkeden 13.000 ziyaretçiyi ağırlamış ve 35’ten fazla anlaşma, ortaklık ve mutabakat muhtırası imzalanmasına vesile olmuştu.

Orta Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanları Konferansı’nda (Middle East Naval Commanders Conference / MENC), dünyanın dört bir yanından gelen uzmanlar, deneyimlerini paylaşacak.

 

Katar, En Büyük Silah İthalatçıları Arasında Yer Alıyor

DIMDEX 2020’ye aylar kalmışken, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) hazırladığı yeni bir raporda, Katar’ın, bölgedeki en büyük silah ithalatçılarından biri olduğu belirtiliyor. Ayrıca, 2018’de, 1,78 trilyon ABD dolarına ulaşarak rekor kıran küresel savunma harcamalarının, Jane’s Defence Budgets verilerine göre, 2019’dan 2023’e kadar olan dönemde yılda %2 oranında artması bekleniyor.

Bu bağlamda, DIMDEX 2020’nin, önceki yıllara kıyasla çok daha fazla katılımcı çekerek rekor katılımcı sayısına ulaşması bekleniyor. Organizatörler, siber güvenlik ve yapay zekâ gibi savunma sektörünün gelişen alanlarında faaliyet gösteren, sergilenecek ürün ve teknolojilere yeni seçenekler ekleyecek olan yeni katılımcıları da içeren çok çeşitli ana tedarikçilerin ve üreticilerin yer ayırtmak istediklerini söylüyorlar.

DIMDEX Başkanı Tuğamiral Abdulbaqi S. Al-Ansari, fuarla ilgili olarak şunları ifade etti: “7’ncisi düzenlenecek olan DIMDEX’in, bugüne kadarki en heyecan verici DIMDEX’lerden biri olması planlanıyor ve eskiye kıyasla daha geniş bir yelpazedeki sektör oyuncularının yüksek ilgi gösterdiğini görüyoruz. Ülkeler, istikrar ve güvenliği sağlamak için ordularına yatırım yapmaya devam ederken, DIMDEX, önemli karar vericilere sektördeki en son trendler ve teknolojiler hakkında bilgi edinme fırsatı sağlayacak. DIMDEX 2020’de, savunma sektöründeki yeni alanlardan biri ve savunma ekosisteminin önemli bir unsuru olan siber güvenlik teknolojileri ile ilgili pek çok yeni gelişmeyi görmeyi bekliyorum.”

Orta Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanları Konferansı (Middle East Naval Commanders Conference / MENC), üst düzey yetkililer tarafından takip ediliyor.

 

Tuğamiral Al-Ansari, sözlerine şöyle devam etti: “Kuruluşundan bu yana, her yıl büyümesini sürdüren DIMDEX, deniz savunma ve güvenlik sektörü temsilcilerinin takvimlerinde mutlaka yer alan bir etkinlik haline geldi ve gelecek yıl da Doha’ya gelecek heyetleri ağırlamak için sabırsızlanıyorum. Bir önceki fuara katılan kuruluşlarla yeniden bir araya gelmenin yanı sıra DIMDEX’in bu kez daha geniş bir yelpazede fırsatlar sunuyor olması sebebiyle çok sayıda ülkeden yeni katılımcılar görmeyi de umuyorum.”

DIMDEX 2020, firmaların, gerek Katar’dan gerekse dünyanın çeşitli yerlerinden savunma sektörü paydaşlarıyla ağ kurabilmesi için bir platform görevi görecek. Katar’ın askeri harcamalarını rekor seviyelere çıkarmış olması, bölgede yeni fırsatlar arayan firma ve kurumlar için oldukça çekici bir fırsat olacak gibi görünüyor.

Tuğamiral Al-Ansari, sözlerini tamamlarken, “Herkes için muhteşem bir deneyim sunmayı vaat eden bu önemli etkinliği sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

 

DIMDEX 2020 kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ve faaliyetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.dimdex.com adresindeki fuar web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.