Ana Sayfa Özel Haberler DIMDEX 2024, Deniz Güvenliğinin Geleceğini Şekillendirecek

DIMDEX 2024, Deniz Güvenliğinin Geleceğini Şekillendirecek

Katar’ın başkenti Doha’da, bu yıl 8’inci kez düzenlenecek olan Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı (DIMDEX 2024), 4-6 Mart 2024 tarihleri arasında, dünyanın dört bir yanından katılımcılarını ağırlayacak. Katar Emiri Sheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani’nin himayesinde, Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde düzenlenen DIMDEX 2024, bu yıl “Deniz güvenliğinin geleceğini ve daha ötesini bugünden yaratmak” teması üzerine yoğunlaşacak.

Dünyanın dört bir yanından katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getirmeye hazırlanan DIMDEX 2024, Katar Ulusal Kongre Merkezi’nde (Qatar National Convention Centre / QNCC) düzenlenecek. Deniz ekosisteminin güvenliğini tamamlayan diğer kritik savunma kategorilerini de kapsayacak şekilde genişletilen fuar, katılımcılarına yeniliklerini ve en son teknolojilerini sergileme imkânı sunacak. Düşünce önderlerine ise sektördeki en son gelişmeleri konuşacakları bir platform oluşturacak. Katar Genelkurmay Başkanı Hava Pilot Korgeneral Salem Bin Hamad Al-Aqeel Al-Nabet, fuara ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Katar, savunma yeteneklerini geliştirmeye ve uluslararası stratejik ortaklıklar kurmaya devam ediyor. Bu bağlamda DIMDEX, ülkenin Ulusal Vizyon 2030’una katkıda bulunuyor ve ulusun refahını ve güvenliğini sürdürülebilir kılıyor.” ifadelerini kullandı.

Orta Doğu coğrafyasında aktif olarak faaliyetlerini sürdüren Türk savunma ve havacılık sanayisi firmaları da en yeni ürünleri ve teknolojilerini DIMDEX’te tanıtacak.

Siber Güvenlik ve Yapay Zekâ Teknolojileri Tanıtılacak

DIMDEX Organizasyon Komitesi Başkanı Tuğgeneral Abdulbaqi Saleh Al-Ansari ise fuar hakkında şunları söyledi: “DIMDEX 2024, günümüzde karşılaşılan zorluklar ve tehditler üzerine odaklanan DIMDEX zincirinin, şimdilik en son halkası olacak. Bu sene de başarılı ve verimli geçmesini umduğumuz DIMDEX 2024, yıllar geçtikçe günümüzün savunma görevleri için kritik olan en son yenilikleri, siber güvenliği ve yapay zekâ teknolojilerini tanıtan öncü bir platform olarak ortaya çıkıyor. Dünya çapında deniz güvenliğinin sağlanması için geliştirilmiş ileri savunma teknolojilerini sergileyen, öncü ve dinamik bir fuar olarak konumumuzu daha da pekiştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

2022 yılında 7’ncisi düzenlenen DIMDEX 2022’de, aralarında; ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, İran, İtalya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Pakistan, Türkiye ve Ürdün’ün de olduğu 20 ülkeden 200’ü aşkın katılımcı yer almıştı.

Deniz Güvenliğinin Geleceği ve Ötesi

2008 yılında ilk defa kapılarını açan DIMDEX, uluslararası deniz savunma ve güvenlik sektörü takviminde önemli bir etkinlik haline geldi. Önceki yıllarda gerçekleştirilen DIMDEX fuarlarında, uluslararası firmalarla Katarlı firmalar arasında başlayan iş birlikleri hem Katar’ın milli savunma ve havacılık sanayisinin gelişmesine hem de ülkenin, bölgesinde bir teknolojik yenilik merkezi haline gelmesine katkı sağladı. DIMDEX 2024, bir fuar olmanın ötesine geçerek, dünyanın her bir tarafından önemli liderlerin deniz savunma ve güvenliği alanındaki en son trendleri, zorlukları ve çözümleri tartıştığı; Orta Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanları Konferansı’na (MENC) da ev sahipliği yapacak.

Dünyanın önde gelen deniz kuvvetlerinin gemileri de her DIMDEX’te olduğu gibi etkinlik boyunca Hamad Limanı’nda demirleyecek. Ziyaretçiler de bu gemileri inceleme fırsatı bulacak. Etkinlik, ayrıca siber güvenlik yazılımları, korsanlıkla mücadele sistemleri, yapay zekâ (AI), C5ISR sistemleri ve insansız sistemler gibi gündemde olan teknolojilere de odaklanacak. Fuar bu yıl, “Deniz güvenliğinin geleceğini ve daha ötesini bugünden yaratmak” temasıyla düzenleniyor.

DIMDEX 2024, 4-6 Mart 2024 tarihlerinde, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek.

Fuar, Doha’nın Ekonomisine de Katkı Sunuyor

Katar’ın savunma alanındaki en son teknolojilerinin ve yeniliklerinin de tanıtılacağı DIMDEX 2024’ün, savunma ve deniz güvenliği alanında mevcut zorluklara ve gelecekteki ihtiyaçlara yönelik çözümlerini sunan katılımcılara, bir merkez olarak hizmet ettiği vurgulanıyor. Uzun vadeli ortaklıklar kurma ve ticari fırsatları hayata geçirme gibi konularda ülkenin isteğini dünyaya gösteren etkinliğin, binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi Katar’a çekerek, Doha’nın ekonomik büyümesini hızlandırmaya yardımcı olduğu ifade ediliyor. Organizasyon komitesi, iki yılda bir gerçekleştirilen etkinlik için çevrimiçi kaydın başladığını belirtirken, katılımcıların kayıt için fuarın resmî web sitesi www.dimdex.com’u kullanabileceklerini duyurdu. Fuarı takip etmek isteyenlerin ise sosyal medya kanallarında @DIMDEXQatar etiketini kullanabilecekleri bilgisi verildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.