Ana Sayfa Haberler Katar’ın Yonca-Onuk MRTP24/U’lara İlgisi Devam Ediyor

Katar’ın Yonca-Onuk MRTP24/U’lara İlgisi Devam Ediyor

Yonca-Onuk Tersanesi, DIMDEX 2022’den bir mutabakat anlaşmasıyla döndü. Firma, fuar sırasında, Katar Silahlı Kuvvetleriyle 4 adet Yonca-Onuk MRTP24/U Süratli Güdümlü Mermili Bot’un (Fast Missile Craft / FMC) üretimi, tedariki ve idamesine yönelik bir mutabakat anlaşması imzaladı. Muhtıranın kesin siparişe dönüşmesi halinde botların son kullanıcısı, Katar Müşterek Özel Kuvvetler Komutanlığı olacak.

Yonca-Onuk Tersanesi, daha önce imzaladığı bir anlaşma uyarınca, Katar Müşterek Özel Kuvvetler Komutanlığı için inşa ettiği 4 adet Yonca-Onuk MRTP 24/U Özel Harekât Botu’nu (Special Operation Craft / SOC), geçtiğimiz yıl Katar’a teslim etmişti.

Yonca-Onuk MRTP24/U FMC, Yonca-Onuk MRTP24/U SOC botları ile aynı tekne ve üst bina tasarımına sahip olacak. Farklı olarak ise hava savunma füze sistemi ve ilave ASELSAN STAMP2 12,7 mm silah sistemiyle donatılacak. Botların azami sürati 50 kts’nin üzerinde, seyir siası da 500 deniz mili olacak.

Yonca-Onuk Tersanesi, Katar Silahlı Kuvvetlerine bugüne kadar; 3 adet Yonca-Onuk MRTP16 Ani Müdahale Botu, 3 adet Yonca-Onuk MRTP34 Süratli Hücumbotu, 10 adet Yonca-Onuk MRTP20 Geliştirilmiş Ani Müdahale Botu ve 4 adet Yonca-Onuk MRTP 24/U Özel Harekât Botu olmak üzere toplam 20 adet bot teslim etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.