Ana Sayfa Manşet Dorçe’den, Zorlu Şartlarda Görev Yapanlar için Yenilikçi ve Modern, Modüler Yapı Sistemi Çözümleri

Dorçe’den, Zorlu Şartlarda Görev Yapanlar için Yenilikçi ve Modern, Modüler Yapı Sistemi Çözümleri

Dorçe’nin, Basra’da inşa ettiği yüksek güvenlikli yaşam destek kampı.

Dorçe Prefabrik ve İnşaat, yeni nesil malzeme ve inşa teknolojileriyle silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine yönelik prefabrik modüler yapılar ve hafif çelik yapılar konusunda çözümler sunuyor. Modüler prefabrik ve mobil yapılardan oluşan ve anahtar teslim olarak sunulan bu çözümler, hayatlarını zorlu şartlarda idame etmek zorunda olan sahadaki son kullanıcılara; konfor, ergonomi ve güvenlik gibi pek çok önemli avantaj sağlıyor.

Dorçe, farklı projeleri, birçok ülke ve bölgede, aynı anda yürütme tecrübesine sahip. Firma, bir yandan bu projeleri şartnamelerine uygun şekilde yürüterek başarıyla tamamlarken, bir yandan da iş planlarını en verimli şekilde hayata geçirebilecek yetkinlikler kazandı.

Hem Üretici Hem de Ana Yüklenici

Dorçe, prefabrik modüler yapıları ve hafif çelik yapıları hem kendi bünyesinde üretiyor hem de bu yapıların sahada kurulumunu yaparak anahtar teslim inşaat projeleri yürütüyor. Bu açıdan hem üretici hem de ana yüklenici kimliğine sahip olan Dorçe, bu alanda faaliyet gösteren diğer firmalardan ayrılıyor. Bugüne kadar başarıyla tamamladığı projelere bakıldığında, firmanın, hem üretici hem de ana yüklenici kimliğiyle kendini birçok kez ispatladığı görülebiliyor. Başarılı projeler sonucunda aldığı “İş Bitirme (Deneyim) Belgeleri” ise Dorçe’nin bu alandaki tecrübesinin kanıtı niteliğinde. Dorçe, elde ettiği başarılar ve tecrübe ile silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine yönelik projelerde, ilk akla gelen şirketlerden biri konumunda.

Dünyanın Dört Bir Yanında, Binlerce Kişilik Tesisler

Firmanın, dünyanın neredeyse her coğrafyasında tamamladığı yapılar bulunuyor. Bunlar arasında; Venezuela’da bir hastane, Malezya’da işçi kampları ve Avusturalya’da konut projeleri yer alıyor. Dorçe’nin ayrıca Afrika’da, Sibirya’da ve Bağımsız Devletler Topluluğu (Commonwealth of Independent States / CIS) üyesi ülkelerde tamamladığı pek çok proje bulunuyor. Bu projelerin sahipleri arasında, dünyanın en büyük petrol, gaz, maden ve yenilenebilir enerji firmaları ve sivil toplum örgütleri ile kamu kurumları yer alıyor.

Dorçe’nin sektörel tecrübesine bakıldığında, zamana karşı yarışılarak başarıyla tamamlanan ve 10 binlerce kişilik kapasiteye sahip büyük boyutlu ve yüksek üretim kapasitesi gerektiren projeler görülüyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:

 • Abu Dabi’de, toplamda 42 bin kişi kapasiteli işçi yaşam şehri
 • Türkiye-Suriye sınırında, 100 bin kişilik mülteci yaşam kenti
 • Rusya’nın Sibirya bölgesindeki gaz işleme tesisi için 20 bin kişilik işçi kampı

Gelişmiş Hizmet Ağı ve Yenilikçi Projeler

Dorçe’yi rakiplerinden ayıran diğer bir önemli özellik, gelişmiş hizmet ağı ve yenilikçi projeleri. Bu konuda, firmanın askeri alanda yapmış olduğu önemli projelerden biri olan ve Basra’da inşa ettiği yüksek güvenlikli yaşam destek kampı örnek olarak verilebilir. Üst düzey koruma ve güvenlik sistemleriyle inşa edilen bu kampın merkezinin çatısı, havan topu atışlarına dayanıklı olacak şekilde tasarlandı.

Firma, Musul’daki bir projede ise 7 bin kişilik bir askeri üssü, kışlada yer alan tüm malzemeleri kara yolu üzerinden taşıyarak tamamladı.

Dorçe, “Anbar-al Asad B1” sahasında, 420 kişilik bir modüler prefabrik çelik bina projesini de üstlendi. Bu proje kapsamında; saha çalışmaları, zemin düzeltme, temel atma ve beton dökme gibi faaliyetleri yürüttü. Ayrıca site yolları, araç parklarının ve oyun alanlarının yapımı, güvenlik çitleri, alarm sistemleri, içme suyu sistemleri, atık su arıtma sistemleri ve jeneratörlerin kurulumu ile sığınak inşası gibi görevlerin tamamını yerine getirdi. Projede mobilyaların tedarik süreçlerini de yürüten firma, her türlü ekipmanın test ve devreye alma işlerini de eksiksiz olarak tamamladı ve kullanıcıya anahtar teslim bir tesis sundu.

Dorçe, bunların yanı sıra ağır çelik sektörüne yönelik, ön üretimli uçak ve helikopter hangarları da inşa ediyor.

Teknolojiden Güç Alan Savunma Sanayisi Projeleri

Dorçe’nin en önemli özelliklerinden biri, her projeyi büyük titizlikle ele alması. Mobil zırhlı güvenlik kabinleri ve anahtar teslim askeri kamplar, firmanın önem verdiği diğer projeler. Ar-Ge alanında da önemli çalışmalar yapan Dorçe, montaj işlemlerinin, herhangi bir ekipman kullanmadan 2 saat içinde yapılabileceği modüler yapılar geliştirdi ve bu yapılar, pek çok projede kullanıldı.

Bunun yanında firmanın sahra hastaneleri, dış donanım açısından kurşungeçirmez ve patlamaya dayanıklı olarak üretiliyor ve iklim ve coğrafi şartlara uygun olarak hazırlanıyor.

Eğitim alanında da önemli projeler gerçekleştiren Dorçe, Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığı için 8 derslikli, 81 ile dağılan, toplam 154 prefabrik okulun inşaatını 6 ayda tamamlayarak teslim etti.

Dorçe’nin gerçekleştirdiği diğer projeler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Anahtar teslim askeri üsler
 • Askeri kamplar
 • Havan topu atışlarına dayanıklı askeri tesisler
 • Sahra hastaneleri
 • Hidrolik ayaklı taşınabilir konteynerler
 • Özel amaçlı tuvalet, duşa kabin ve klinik yapıları
 • Havadan Taşınabilir Konteynerler (HTK)
 • Karakollar
 • Hapishaneler
 • Uçak ve helikopter hangarları
 • Mühimmat depoları
 • Kurşungeçirmez kabinler
 • Poligonlar
 • Eğitim merkezleri
 • Sınır kampları
 • Zırhlı kabinler

Dorçe tarafından tasarlanıp üretilen prefabrik modüler yapılar, savunma sanayisinde önemli bir yere sahip. Yeni nesil malzemeler ve yapım teknolojileri, şirketin sürdürülebilir inovasyon felsefesinin temelini oluşturuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.