Ana Sayfa Manşet Dorçe İş Geliştirme Müdürü Mehmet Selçuk YÜCESOY: “Dorçe, inşaat alanında sahip olduğu tecrübeyi, güncel teknolojiler ve modern tekniklerle harmanlayarak, savunma sektöründeki son kullanıcılara, anahtar teslim çözümler sunuyor.”

Dorçe İş Geliştirme Müdürü Mehmet Selçuk YÜCESOY: “Dorçe, inşaat alanında sahip olduğu tecrübeyi, güncel teknolojiler ve modern tekniklerle harmanlayarak, savunma sektöründeki son kullanıcılara, anahtar teslim çözümler sunuyor.”

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat (Dorçe), üstlendiği projelerde, teknolojiden ve modern inşaat tekniklerinden yararlanarak kullanıcıların beklentilerini bir adım öteye taşıyor. Firma, yüksek güvenlikli askeri kamplar, havan topu ve hava saldırılarına dayanıklı üsler ve sahra hastaneleri gibi tesislerde, altyapıdan emniyet sistemlerine kadar her türlü bileşenin sorumluluğunu da üstlenerek, anahtar teslim çözümler sunabiliyor. Yurt içinde ve yurt dışında altına imza attığı kritik projelerle savunma sanayisinin önemli bir oyuncusu olan firmanın kabiliyetlerini, ürünlerini ve projelerini, Dorçe İş Geliştirme Müdürü Mehmet Selçuk Yücesoy’dan dinledik.

Dorçe, +50 ila -50 santigrat derece aralığının ötesinde, ağır iklim şartlarının da görüldüğü her türlü coğrafyada, 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bu noktada, ciddi bir lojistik ve proje teslim yeteneğinden bahsedebiliriz. Farklı coğrafyalarda iş yapma tecrübesi ve kabiliyeti, günümüzde Dorçe’yi sektöründe lider ihracatçı firma pozisyonuna taşıyor.

MSI Dergisi: Selçuk Bey, öncelikle Dorçe’yi prefabrik yapı sektöründeki rakiplerinden ayıran özelliklerini sormak istiyoruz size. Dorçe’yi hangi özellikleri öne çıkarıyor?

M. Selçuk YÜCESOY: Dorçe’yi rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, kritik projelerin gerektirdiği; mühendislik, organizasyon ve hızlı reaksiyon kabiliyetlerine bir arada sahip olması ve bu tip projelerde, hem üretici hem de müteahhit kimliğiyle çalışması. Ayrıca Dorçe, projelerini; mühendislik, tedarik, üretim, lojistik, montaj, ekipman, mobilya, altyapı ve üstyapı inşaat işleri, test ve devreye alma gibi tüm aşamalarıyla tamamen kendi bünyesindeki mühendislerle anahtar teslim olarak tamamlıyor. Projeler için hızlıca mobilize olabiliyor ve birkaç projeyi, çok sıcak ya da çok soğuk iklim şartlarının görülebildiği dünyanın farklı bölgelerinde, aynı anda yürütebiliyor. İnşaat alanında sahip olduğu tecrübeyi, güncel teknolojiler ve modern tekniklerle harmanlayarak, savunma sektöründeki son kullanıcılara, anahtar teslim çözümler sunuyor.

Bu projelerin arkasında ise Dorçe’nin, yerel ve uluslararası kalite standartlarında faaliyet gösteren; ayda 160 bin metrekare prefabrik ve modüler bina üretimi ve buna paralel olarak ayda bin 900 ton ağır endüstriyel çelik bina üretimi yapabilen fabrikası bulunuyor.

Dorçe’nin, hafif çelik prefabrik yapılar konusunda Avrupa’nın en büyük üreticisi olması ve konvansiyonel yapı sistemlerinde, son 8 yıldır ENR (Engineering News Record / Mühendislik Haberleri Kayıtları) sıralamalarına göre alanında dünyanın en büyük 250 müteahhit firması listesine girmesi, savunma sanayisi projelerinde de Dorçe’nin tercih edilmesini sağlıyor.

MSI Dergisi: Dorçe, savunma alanında ne tip projeler gerçekleştiriyor?

M. Selçuk YÜCESOY: Dorçe; anahtar teslim askeri üsler, askeri kamplar, havan topuyla yapılan saldırılara ve hava saldırılarına dayanıklı askeri tesisler, sahra hastaneleri, hidrolik ayaklı taşınabilir konteynerler, özel amaçlı WC, duşakabin, klinik yapıları, Havadan Taşınabilir Konteynerler (HTK), karakollar, hapishaneler, uçak ve helikopter hangarları, mühimmat depoları, kurşungeçirmez kabinler, konteynerler ve yapılar, poligonlar, eğitim merkezleri ve sınır kampları projelerinde genel olarak akla gelen ilk firma.

Bu kapsamda Dorçe, doğrudan NATO ve NATO üyesi ülkeler, Birleşmiş Milletler ve Türk Silahlı Kuvvetleriyle (TSK) çalışıyor. Ayrıca, Afrika’nın tamamı, CIS bölgesi ve Orta Doğu ülkelerinde askeri tesis inşasına yönelik projeler de yürütüyor. 2002-2011 yılları arasında, NATO ve Amerikan Kara Kuvvetleri için Irak, Afrika ve Afganistan’da yer alan farklı sahalarda, toplamda yaklaşık 200 bin kişi kapasiteli askeri üslerin inşaatını, operasyonlar devam ederken tamamladı.

Dorçe, Ankara’da bulunması sebebiyle, savunma sanayisinin merkezinde yer alıyor. Bu sayede; TSK, NATO, yabancı misyonların askeri ataşeleri ve temsilcileri, ASELSAN ve Roketsan gibi firmalar ve son kullanıcıların teknik ekipleri, üretimin tüm aşamasında süreci düzenli olarak takip edebiliyor. Fabrikada testlerini gerçekleştirebiliyor, buna göre ürünlerde değişiklikler yapabiliyor ve projelerini geliştirebiliyor.

Dorçe, +50 ila -50 santigrat derece aralığının ötesinde, ağır iklim şartlarının da görüldüğü her türlü coğrafyada, 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bu noktada, ciddi bir lojistik ve proje teslim yeteneğinden bahsedebiliriz. Farklı coğrafyalarda iş yapma tecrübesi ve kabiliyeti, günümüzde Dorçe’yi sektöründe lider ihracatçı firma pozisyonuna taşıyor.

Dorçe’nin Irak’ta anahtar teslim olarak tamamladığı Yaşam Destek Kampı projesinde; her türlü havan topu ve hava saldırısına karşı koruma sağlayan, kurşun geçirmez yapılardan oluşan; güvenlik çit sistemleri, bina üzeri çelik koruma yapıları, özel kum torbaları, hesco bariyerler, t-duvarlar, texas bariyerler, koruma platformları, güvenlik kuleleri, güvenlik bariyerleri, iletişim ve güvenlik sistemleriyle emsallerine kıyasla en üst seviye güvenlik tedbirlerine sahip, entegre bir askeri üs teslim edildi.

Özel İhtiyaçlara Özel Çözümler

MSI Dergisi: Savunma sektörüne yönelik olarak bugüne kadar tamamladığınız projelerden kısaca bahseder misiniz?

M. Selçuk YÜCESOY: Gerek son kullanıcıların ihtiyaçlarının güncel tehditlere ve gelişmelere göre değişmesinin gerekse Dorçe’nin yetkinliğinin sürekli artmasının bir sonucu olarak, son dönemde birçok özel çözüm geliştirdik. Sorunuz kapsamında bunlara değinmek isterim.

Öncelikle öne çıkartmak istediğim çözümümüz, römorklu treyler üzeri çok amaçlı modüler konteyner sistemleri. Sahada görev yapabilecek, mobil bir sistem olarak tasarlanan bu modüler üniteler; pratik, esnek, hızlı ve kolay sahra çözümlerinin ayrılmaz parçasıdır. Ünitelere, talebe göre su deposu, solar (PV) panelle kendi kendine enerji üreten sistem, ısıtma-soğutma sistemi, jeneratör ve her türlü özel askeri teçhizatın montajını yapabiliyoruz ve üniteleri, istenilen her özellikte üretebiliyoruz. Kullanım amacı bakımından ise mutfak, yemekhane, çamaşırhane, ofis, konaklama, revir, WC, duş, soğuk odalar, sistem odaları, entegre uydu haberleşme sistemleri, radar yönetim sistemleri, İHA yönetim ofisleri, CCTV odaları, mühimmat odaları ortaya koyabiliyoruz. Zırh koruması gibi özellikler ekleyebiliyoruz. Her bir üniteyi, ilgili kalite standartlarını karşılayacak şekilde ortaya koyuyoruz.

Öne çıkan bir diğer projemiz, ön-üretimli ağır çelik binalardan oluşan uçak hangarları. Örnek olarak, Japon Öz Savunma Kuvvetleri için Cibuti’de tasarım ve yapım işini üstlendiğimiz F-16 uçak tipi hangar projelerini, çok kısa bir sürede, ağır çelik yapı sistemleriyle çözüme kavuşturduk.

Son olarak öne çıkartmak istediğim proje ise Irak’ta anahtar teslim olarak tamamlanan, savunma alanında kendisine önemli bir yer edinen ve ikonik bir proje olan Yaşam Destek Kampı projesi. Bu projede, her türlü havan topu ve hava saldırısına karşı koruma sağlayan, balistik korumaya sahip yapılardan oluşan; güvenlik çit sistemleri, bina üzeri çelik koruma yapıları, özel kum torbaları, hesco bariyerler, t-duvarlar, texas bariyerler, koruma platformları, güvenlik kuleleri, güvenlik bariyerleri, iletişim ve güvenlik sistemleriyle emsallerine kıyasla en üst seviye güvenlik tedbirlerine sahip, entegre bir askeri üs teslim ettik.

Dorçe’nin projelerinin arkasında, yerel ve uluslararası kalite standartlarında faaliyet gösteren; ayda 160 bin metrekare prefabrik ve modüler bina üretimi ve buna paralel olarak ayda bin 900 ton ağır endüstriyel çelik bina üretimi yapabilen fabrikası bulunuyor.

MSI Dergisi: Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçlerine yönelik sağladığınız Mobil Hastane gibi kalıcı ürünler, bu kurumlar için nasıl bir fark yaratıyor? Kullanıcılar, bu çözümlerinizi neden mutlaka tedarik etmeli?

M. Selçuk YÜCESOY: Kabiliyetler bakımından; Dorçe’nin tamamladığı son teknoloji tam teşekküllü mobil sahra hastaneleri; endoskopi, röntgen, ultrason, ortopedi ve genel cerrahi dahil olmak üzere tüm tedavi ve acil müdahale yeteneklerini sunuyor.

Mobil sahra hastaneleri, hem rutin cerrahi hizmetleri hem de acil sağlık bakım hizmetleri için hızlı bir şekilde kurulabiliyor. Bu hastanelerin modülleri, askeri tıp personeli için normal bir sağlık tesisinde olduğu gibi çok kısa sürede kaliteli ve güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor. Modüller, özel olarak sertleştirilmiş bir zemine ihtiyaç duymuyor. Ciddi Ar-Ge çalışmaları sonrası üretilen Dorçe entegre mobil sahra hastaneleri, 2 saat içinde kullanıma hazır hale geliyor.

Dorçe’nin projelerinin arkasında, yerel ve uluslararası kalite standartlarında faaliyet gösteren; ayda 160 bin metrekare prefabrik ve modüler bina üretimi ve buna paralel olarak ayda bin 900 ton ağır endüstriyel çelik bina üretimi yapabilen fabrikası bulunuyor.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde çıkartacağınız yeni ürünler; vermeye başlayacağınız yeni hizmetler var mı?

M. Selçuk YÜCESOY: İnovasyon, üzerinde çalıştığımız her projede yaşanıyor. Burada, Dorçe’nin 38 yıllık bilgi birikiminin (know how) altını çizmek gerekiyor. Bu bilgi birikimi, gelişen teknoloji, yeni nesil malzemeler ve yapım teknolojileriyle sürdürülebilir inovasyonu sağlıyor.

Bu noktada, savunma sektörüne yönelik olarak, son dönemde yaptığımız Ar-Ge yatırımlarıyla tamamladığımız HTK’lardan bahsetmek isterim. Şimdiye kadar sektörde sadece Dorçe’nin geliştirebildiği HTK modüllerinin montajı, herhangi bir el aleti veya ekipman yardımı olmadan, her türlü ortamda, elle, 2 saat içinde kolayca yapılabiliyor. HTK, Sikorsky S-70 helikopterleri ve benzeri platformlar üzerinde, operasyon sahalarına kolayca taşınmak üzere tasarlandı. Bu konteynerler; tam teşekküllü klinik, WC, duş, bakım ve rehabilitasyon merkezleri, ofis ve mutfak olarak yapılandırılabiliyor.

Dorçe, projelerini, zorlu iklim şartlarının görülebildiği dünyanın farklı bölgelerinde, başarıyla yürütebiliyor.

Dorçe İş Geliştirme Müdürü Mehmet Selçuk Yücesoy’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Dorçe’nin inovasyon ve Ar-Ge yatırımıyla tamamladığı Helikopter ile Taşınabilen Konteynerleri (HTK); tam teşekküllü klinik, WC, duş, bakım ve rehabilitasyon merkezleri, ofis ve mutfak olarak yapılandırılabiliyor.

Bu noktada, savunma sektörüne yönelik olarak, son dönemde yaptığımız Ar-Ge yatırımlarıyla tamamladığımız HTK’lardan bahsetmek isterim. Şimdiye kadar sektörde sadece Dorçe’nin geliştirebildiği HTK modüllerinin montajı, herhangi bir el aleti veya ekipman yardımı olmadan, her türlü ortamda, elle, 2 saat içinde kolayca yapılabiliyor.

Dorçe’nin mobil sahra hastaneleri; endoskopi, röntgen, ultrason, ortopedi ve genel cerrahi dahil olmak üzere, tüm tedavi ve acil müdahale yeteneklerini sunuyor.
Dorçe, prefabrik ve modül yapıların üretimini gerçekleştirdiği için bir üretici; bunun yanında bu yapıları kullanarak anahtar teslim inşa projeleri gerçekleştirdiği için aynı zamanda bir müteahhit kimliğine sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.