Ana Sayfa Haberler Dördüncüsü Düzenlenen Kara Sistemleri Semineri’ne Kullanıcının İlgisi Artıyor

Dördüncüsü Düzenlenen Kara Sistemleri Semineri’ne Kullanıcının İlgisi Artıyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Dördüncüsü düzenlenen Kara Sistemleri Semineri’nde bu yıl, başta Kara Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere, kullanıcı makamlardan katılımcıların sayısında önemli bir artış göze çarptı. 5-6 Kasım tarihlerinde, Ankara’da gerçekleştirilen etkinlik, sektörün dinamik oyuncuları için de ürün ve çözümlerini, birinci ağızdan anlatma fırsatı oldu.

Seminerin organizatörü Zafer Betoner, açılış konuşmasında, Deniz ve Kara Sistemleri Seminerlerini düzenlemek için 2008 yılında çıktıkları yolda, 4’üncü Kara Sistemleri Semineri ile 12’nci etkinliğe ulaştıklarını belirtti. Betoner, bu seminerleri düzenlerken, iki konunun altını çizdiklerini söyledi:

 1. Üretmeden ve yenilik yapmadan tüketmek, felaket getirir.
 2. Kendi özgün savunma sanayisine sahip olmayan ülkeler, özgürlük ve bağımsızlığını sürdüremez.

İki gün süren 4’üncü Kara Sistemleri Semineri’nde, her günün açılış oturumlarının yanı sıra toplamda 4 adet oturum gerçekleştirildi. Bu oturumlarda, 30 sunum yapıldı. Ayrıca, fuaye alanında, firma stantları yer aldı.

 

 

 

Kuvvet Çarpanı Katkı

Seminerin açılış oturumunda konuşan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Planlama ve Proje Yönetim Başkanı Tuğgeneral Mehmet Özaydın, seminerin sağlayacağı katkıya vurgu yaptı: “Türk Silahlı Kuvvetlerini, kurumlarımızı, sanayimizi ve akademiyi bir araya getiren bu tür seminerlerin, geleceğin güvenlik ortamının tahayyülüne ve gelişen teknoloji alanları çerçevesinde milli güvenliğimizin şekillendirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanmaktayız. Harp tarihi, yeni, özgün ve farklı silah sistemlerini veya yaklaşımlarını kullanarak rakibi üzerine üstünlük sağlayan orduların örnek muharebeleri ile doludur. Bu özgün çözümler, taktiğe dair olabildiği gibi çoğu zaman taktiği de şekillendirebilen yeni silah ve sistemler olmuştur… Güçlü ve etkin bir ordu için, rakibin elinde olmayanı üretebiliyor ve onu etkin bir şekilde kullanabiliyor olmalıyız… Milli ve yerli üretim hedefinin de tasavvur edilmeyeni düşünmek, kuvvet çarpanı potansiyeli olan sitemler geliştirmek olduğuna; aynı zamanda da diğer ülke ve orduların geliştirdiği kuvvet çarpanı niteliğindeki sistemlere karşı da asimetrik ve maliyet etkin çözümler üretmemizin gerekliliğine inanıyoruz.”

Seminer katılımcıları, kara sistemleri konusundaki son gelişmeleri, MSI Dergisi’nin Kara Sistemleri Özel Sayısı’ndan takip etti.

SSB Prototipleri Yarıştıracak

Seminerin ilk günkü açılış oturumunda bir sunum yapan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, kara araçları sektörü ile ilgili önemli gelişmeleri paylaştı. Yalçın, ilk olarak, kara araçları alanının, sektörün geneli içindeki durumunu ortaya koydu:

 • Kara araçları, Türk savunma ve havacılık sanayisinde, lokomotif bir konuma sahip. Sektörün toplam cirosu, 2017 yılında, 6.693 milyon dolara ulaştı. Bunun 2.362 milyon doları, kara araçlarından kaynaklandı. Böylece kara araçları, tüm alt alanlar arasında, ilk sırada yer aldı.
 • Sektörün, 2017 yılı yurt dışı geliri, 1.824 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kara araçlarının ihracatı, toplam 522 milyon dolara ulaştı. Bunun 7 milyon doları ABD’ye, 22 milyon doları Avrupa’ya, 493 milyon doları ise diğer ülkelere gerçekleştirilen satışlardan oluştu.
 • Kara araçlarının lider olduğu bir diğer alan da alınan siparişler. Sektör, 2017 yılında, toplam 8.055 milyon dolar sipariş aldı. Bunun 2.478 milyon doları, kara araçları için verildi. Yalçın, potansiyel siparişler ile ilgili ise şöyle konuştu: “Başkanlık olarak, elimizde tuttuğumuz siparişleri eklesek bunun 2-3 katı kadar bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Yalçın’ın sunumunda değindiği bir diğer konu, gelişen tehditler oldu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarında arttığı görülen tehditler, şöyle sıralandı:

 • Bombalı araçlarla düzenlenen intihar saldırıları
 • Yer altı ve tünel harbi
 • Güdümlü tanksavar silahları ile savunma

Yalçın, “Bu tehditlere bakıldığında en öne çıkan konu, aktif koruma sistemi. Çalışmalara başladık ve bu konuda öncü bir ülkeyiz. Yine de gitmemiz gereken çok yol var.” dedi.

SSB, önümüzdeki dönemde, insansız kara araçları konusuna ağırlık verecek. Hafif, orta ve ağır sınıfta yer alan insansız kara araçları için projeler başlatılması planlanıyor.

SSB, projelerde, prototipleri yarıştırmaya da hazırlanıyor. Yalçın, bu konuda şunları söyledi: “Bundan sonra, ihtiyaçları kağıt üzerinde değerlendirmek yerine, prototip yarıştırma süreçlerine geçeceğiz… Kullanıcının geri bildirimi ile bu süreçleri yönetmenin, en ideali olduğunu değerlendiriyoruz. Bundan sonraki süreçlerde, firmalarımızdan prototip araçları alacağız, deneyeceğiz; daha sonra, kağıt üzerinde değerlendirmelere geçeceğiz. Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları projesinde, önümüzdeki sene prototipleri yarıştırma konusunda planlama yapıyoruz.”

Yalçın, ayrıca, ilerleyen dönemde envantere katacakları bütün platformların ömür devri lojistik desteğini de eş zamanlı olarak tedarik etmeyi planladıklarını ve ALTAY projesinin, bunun ilk örneği olacağını ifade etti.

ALTAY projesi için de bir parantez açan Yalçın, projede, ilk aşamada ALTAY T1 tanklarının tedarik edileceğini; daha sonra ise daha geliştirilmiş bir sürüm olan, ALTAY T2’nin tedarikine geçileceğini belirtti.

 

Projeler İlerliyor

Seminerin ikinci gününün açılış oturumunda, SSB Kara Araçları Daire Başkanlığı, Güvenlik Araçları ve Özel Araç Projeleri Müdürü T. Cenk Erbay, “Tekerlekli Araç Projeleri” başlıklı bir sunum yaptı ve yürüyen projelerle ilgili son durumu anlattı:

 • Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar (YNHZA) Projesi: Projede, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’na, farklı konfigürasyonlarda, hafif zırhlı tekerlekli araçlar (6×6 ve 8×8) ile hafif zırhlı paletli araçların (amfibi ve amfibi olmayan) tedarik edilmesi planlanıyor. Toplam 52 farklı konfigürasyonda, 2.962 adet araç tedarik edilecek. Araç sayısının yüksek olması nedeniyle proje fazlar halinde ele alınacak. İlk faz, 6×6 ve 8×8 konfigürasyondaki 3 tip aracı kapsayacak. Seçim sürecinde, prototipler yarıştırılacak. Bu kapsamda, test prosedürleri hazırlandı ve ana yüklenici adayı firmaların da geri bildirimleri alındı ve prosedürler son hallerine getirildi. Bu ilk faz ile ilgili teklife çağrı dosyasının, 2018 yılı içinde yayınlanması planlanıyor.
 • Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi: Projede yarışan firmalardan FNSS ipi göğüsledi. Firma ile sözleşme görüşmeleri sürüyor. Projede, toplam 100 adet araç tedarik edilecek. Bunların kırılımı ise şu şekilde olacak: 30 adet komuta arazı, 45 adet sensör keşif aracı, 15 adet radar aracı, 5 adet KBRN keşif aracı ve Jandarma Genel Komutanlığı için 5 adet zırhlı muharebe aracı.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) projesinde, ipi FNSS göğüsledi. Firma ile sözleşme görüşmeleri sürüyor. Projede, toplam 100 adet araç tedarik edilecek.

 • 8×8, 10×0, 12×12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi: Projede, K.K.K.lığı için, toplam 476 adet araç tedarik edilecek. Bunların dağılımları ise şöyle olacak: 134 adet tekerlekli tank taşıyıcı, 65 adet konteyner aracı ve 277 adet kurtarıcı. Teklif değerlendirme süreci devam ediyor.
 • Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi: K.K.K.lığının ihtiyacı için, FNSS ana yükleniciliğinde yürüyen projede, 184 adet paletli, 46 adet tekerlekli araç teslim edilecek. Tasarım faaliyetleri tamamlanan projede, kalifikasyon faaliyetlerinin ise bu yıl içerisinde başlaması planlanıyor.
 • Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi: BMC ana yükleniciliğinde yürütülen projede; K.K.K.lığı için 512 adet, Jandarma Genel Komutanlığı (J.G.K.lığı) için 200 adet, Sahil Güvenlik Komutanlığı için 1 adet VURAN aracı tedarik edilecek. Projede, kalifikasyon faaliyetleri başarıyla tamamlandı.
 • Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi: Projede, BMC’nin KİRPİ II araçlarından, K.K.K.lığı için 329, J.G.K.lığı için 200 adet tedarik ediliyor. Sunumun yapıldığı tarihte, araçlardan 230 adedi teslim edilmişti.
 • Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri (AKTAN) Projesi: Projede, 17 adedi helikopterler, 67 adedi kara araçları için olmak üzere, toplam 84 adet akaryakıt tankeri tedarik edilecek. BMC’nin ana yüklenicisi olduğu araçların 83 adedi K.K.K.lığı; 1 adedi de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek. Projede, kalifikasyon süreci başarıyla tamamlandı.
 • Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) Projesi: Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’nün ihtiyacı olan 120 aracın tedarikini konu alan projede, Katmerciler ana yükleniciliğinde, 120 adet araç teslim edilecek. Projede, kalifikasyon süreci devam ediyor.
 • EGM Zırhlı Taktik Araç-1 (EGM ZTA-1) Projesi: Nurol Makina, proje kapsamında, EGM için 180, J.G.K.lığı için 100 adet EJDER YALÇIN’ı teslim etti. 11 adetlik ek sipariş ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
 • EGM Zırhlı Taktik Araç-2 (EGM ZTA-2) Projesi: Projede, Otokar, EGM’ye 220 adet, J.G.K.lığına 100 adet COBRA II’yi teslim etti. EGM’nin 17 adetlik ek siparişi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) projesinde; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için, BMC VURAN araçları tedarik ediliyor.

Anova, etkinlikte, kara sistemlerine yönelik, özgün olarak geliştirdiği esnek mermi yolu ve solenoid valf gibi kritik alt bileşenleri sergiledi.

 

 

Kullanıcı, Konseptleri ve Gelecek Öngörülerini Anlattı

Seminerde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri de sunumlar gerçekleştirdi ve farklı konulardaki konseptleri ve gelecek öngörülerini, katılımcılarla paylaştı.

Mühendis Albay Resul Uslu, “Geçmişten Geleceğe Zırhlı Araçlar” başlıklı sunumunda, zırhlı araçların, köşeleri; “ateş gücü”, “beka” ve “hareket kabiliyeti”nden oluşan bir tasarım üçgenine sahip olduğunu belirtti. Teknoloji ve maliyetten etkilenen bu üçgene, lojistik destek ile ilgili konuların da eklenebileceğine dikkat çekti.

Piyade Albay Aydın Karagönen, “Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Sistemler” başlıklı sunumunda, bu alanda yaşanabilecek başlıca gelişmeleri şöyle sıraladı:

 • Yüksek irtifaya ve uzaya, kalıcı ya da geçici olarak konumlandırılacak gözetleme platformları ile muharebe sahasının tamamı, her türlü hava, iklim ve arazi şartlarında etkin şekilde gözetlenebilecek.
 • Muharebe sahasında kullanılan insanlı ve insansız her türlü platforma yerleştirilebilecek sensörlerden, kablosuz ve gerçek zamanlı veri aktarımı ile tehditlerin varlığı takip edilebilecek.
 • Hızlı ve doğru analiz yapabilen ve kolay kalibre edilebilen cihazlarla donatılmış mobil arazi laboratuvarları kullanılabilecek.
 • Temel tıbbi müdahaleler, yarı otonom robotlarla yapılabilecek.

DEICO, özellikle askeri fabrikalardan gelen heyetlerle verimli görüşmeler gerçekleştirdi.

Nurol Makina EJDER YALÇIN, EGM Zırhlı Taktik Araç-1 (EGM ZTA-1) projesi kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için tedarik ediliyor.

 

Mühendis Yarbay Niyazi Kerem Çelik, “İnsansız Hava Araçları Sistemleri” başlıklı sunumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde; taktik, mini, mikro, nano insansız hava aracı (İHA) sistemlerinin ve mühimmat taşıyabilen İHA’ların bulunduğunu hatırlattı. Önümüzdeki dönemde envantere katılması hedeflenen sistemler; döner kanatlı İHA, kargo İHA sistemleri, mühimmat İHA sistemleri ve sürü İHA sistemleri olarak sıraladı. Yarbay Çelik, geleceğe dair öne çıkan konular arasında; emniyetli haberleşme ve veri linklerini, gelişmiş seyrüsefer sistemlerini ve algılama ve sakınma sistemlerini saydı.

İnsansız kara araçları ile ilgili sunum ise Ulaştırma Binbaşı Ergün Atmaca tarafından gerçekleştirildi. Binbaşı Atmaca, insanız kara araçlarının yanı sıra mevcut insanlı araçların insansız hale getirilmesinin de önemli görev esneklikleri getirdiğini belirtti. Bu tür araçların kullanım alanları arasında, şunları saydı:

 • Tehlikeli bölgelerde insansız kullanım ile personeli koruyabilir.
 • Barış koşullarında, konvoy uygulamalarında, insan kaynağından tasarruf edilmesini sağlayabilir.
 • Envanterden çıkartılacak tank gibi silahların, güç çarpanı olarak kullanılmasını sağlayabilir.

Binbaşı Atmaca, farklı görevler için ortak platform kullanımının avantaj sağlayacağına da vurgu yaptı. Sunumun son bölümünde, insansız kara araçlarının; kritik tesis ve üs bölgelerinin korunması, güzergâh güvenliği ve sınır güvenliği görevlerinde kullanılması ile ilgili senaryolara yer verdi.

 

Seminere, stantlı katılım gösteren firmalardan SDT, kullanıcı makam temsilcileri ve firmalarla temaslarda bulundu.

 

 

Davetli Konuşmacılar, Gündemi Çeşitlendirdi

Seminerin her iki gününün açılış oturumlarında, davetli konuşmacılar da sunumlar gerçekleştirdiler. HBStrateji Genel Müdürü Haluk Bulucu, “Türk Savunma Sanayiinde Doğrular, Yanlışlar” başlıklı sunumunda; “sektörün özel bir kanununun olmasını” ve “tedarikçilere sağlanan teşvikleri”, yapılan doğrular olarak sıraladı. Sektörün sorunları ile ilgili önerilerini ise şöyle sıraladı:

 • Milli güvenlik ile ilgili doktrin gibi üst seviye kavram ve kararların, sektörle daha yakından paylaşılması, sektörün, gelecek planları yapmasını destekleyebilir.
 • Savunma tedariki, farklı kurumlar tarafından gerçekleştirilebiliyor. Tüm tedarik faaliyetleri, SSB çatışı altında gerçekleştirilebilir.
 • Savunma bütçesi arttırılabilir.
 • Sektörün cirosunun, daha yüksek rakamlara çıkması gerekiyor.
 • İş birliğinin arttırılması gerekiyor.
 • Yerlilik ve millilik kavramlarının açıklığa kavuşturulması ve dikkatli kullanılması gerekiyor.

Bulucu, “Savunma Sanayisi Tecrübesi ve Ekonomik Mucize” başlıklı sunumunda ise savunma ve havacılık sanayisindeki mekanizmaların; başta enerji, ulaştırma, bilişim, sağlık ve gıda olmak üzere, diğer alanlara taşınabileceğini anlattı.

EGM Zırhlı Taktik Araç-2 (EGM ZTA-2) projesi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına COBRA II araçlarının teslim edilmesini konu alıyor.

 

CNK Global Danışmanlık Genel Müdürü, Emekli Tümgeneral Haluk Çetinkaya, günümüzde, hibrit ya da “4’üncü jenerasyon muharebe” olarak tarif edilen bir süreç yaşandığını; hiçbir gücün, diğerleri olmadan, geniş spektrumda bir muharebede galip gelemediğini söyledi. Muharebede bu güçlerin hangi oranda ve hangi öncelikle kullanılacağının belirlenmesinin, en büyük güçlük olduğunu ifade etti.

 

Müh. Alb. Mahmut Bayrak da “Askeri Kara Araçlarındaki Gelişmeler” başlıklı bir sunum yaptı. Bayrak’ın dikkat çektiği noktalar şöyle sıralandı:

 • Düşük yoğunluklu çatışmalar, kendi yapısına uygun araç sistemlerinin ortaya çıkmasına neden olacak.
 • Araçların insansızlaşması ve akıllanması, lojistik desteğin yerinde sağlanması ve farklı maksatlı araçların senkronize harekâtı, gelişmeler yaşanan konular arasında yer alıyor.

Seminerde yapılan diğer sunumlar ve sergilenen sistemlerle ilgili öne çıkan haberleri, ilerleyen sayfalarımızda derledik.

 1,905 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.