Ana Sayfa Haberler DORUK 173B, İlk Uçuş Testlerini Başarıyla Tamamladı

DORUK 173B, İlk Uçuş Testlerini Başarıyla Tamamladı

Tasarımı ve üretimi Otonom Teknoloji tarafından gerçekleştirilen DORUK 173B, 74 kilogram ve 78 kilogram ağırlığındaki faydalı yük konfigürasyonları ile ilk uçuş testlerini başarı ile tamamladı.

DORUK 173B’nin yer segmenti Mobil Demirleme İstasyonu, başarılı kabul testlerinin ardından Ekim 2019’da teslim edilmişti. Göreve başlamak için gün sayan DORUK 173B, yurt içinde yürütülen bir entegre sınır güvenliği projesi kapsamında hizmet verecek. Geçtiğimiz yıllarda, DORUK, benzer bir görev profilinde, başarıyla denenmişti. Şimdi ise hizmete girecek bir sistem kapsamında görev yapacak olan balon, görev yükü konfigürasyonundaki değişiklikler nedeniyle projeye özel olarak tasarlandı. İlk uçuş testi yapılan DORUK 173B, 460 metreküp hacminde. DORUK’un bu sürümü, aynı zamanda, hacim olarak, Türkiye’de üretilen en büyük hava platformu unvanını da elde etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.