Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: ASELSAN Fuardan, Yeni Bir İş Birliği ile Döndü

DSA 2018 Özel: ASELSAN Fuardan, Yeni Bir İş Birliği ile Döndü

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda, geniş ürün yelpazesinden çeşitli ürünler sergileyen ASELSAN, uzaktan komutalı silah sistemlerinden MUHAFIZ ve SARP’ı, ERTUĞRUL bomba imha robotunu ve kundağı motorlu namlulu alçak irtifa hava savunma silah sistemi KORKUT’u ön plana çıkardı. Ayrıca, telsiz ve karıştırıcı ürün ailesinden çeşitli çözümler de firmanın standında yer aldı. Firma açısından fuarın en önemli gelişmesi ise DEFTECH ile imzaladığı niyet mektubu (Letter of Intent) oldu. İki firmanın, birden fazla konuda yapacağı iş birliğini kapsayan bu anlaşma, fuarın 3’üncü günü düzenlenen bir törenle imzalandı. Törende imzalar, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanı Mustafa Kaval ve DEFTECH CEO’su Lt Kol (K) Dato’ Amril Samsudin tarafından atıldı.

Fuarda, ASELSAN’ın DSA gündeminin yanı sıra firmanın son dönemdeki faaliyetleri ile ilgili de Kaval’dan çeşitli bilgiler aldık.

ASELSAN ve DEFTECH’in, çeşitli alanlarda yapacakları iş birliklerini konu alan sözleşme, fuarın 3’üncü günü imzalandı.

 

ASELSAN’ın Bölgedeki Varlığı Güçleniyor

Fuarda imzalanan anlaşmanın içerdiği iş birliği konularından bir tanesi de silahlı insansız kara araçları. Bu kapsamda, ASELSAN ve DEFTECH; Malezya Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak, uzaktan komutalı silah sistemi entegre edilen Katmerciler’in Uzaktan Kumandalı Atış Platformu’nu (UKAP), ASELSAN ve DEFTECH markası ile DEFTECH standında sergiledi. Kaval, bu noktada, Katmerciler’in UKAP’ını tercih etmiş olmaları ile ilgili şunu söyledi: “Son kullanıcılar, genellikle üretici firmanın kendi ülkesinin envanterine girmiş ürünlerine öncelik veriyor. Bu aracın da geçtiğimiz dönemde, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi kararlaştırıldı. Biz de bu sebeple tercihimizi UKAP’tan yana kullandık.”

ASELSAN ve DEFTECH arasında tesis edilen iş birliği kapsamında, Katmerciler’in, üzerinde SARP silah sistemi bulunan UKAP aracı, DEFTECH standında sergilendi.

 

İş birliğinin içerdiği diğer bir konu da askeri araç modernizasyonu. İki firma, bu konu başlığı kapsamında da Malezya Silahlı Kuvvetleri envanterindeki, zırhlı muharebe araçları ve ana muharebe tanklarının modernizasyonuna yönelik olarak iş birliği yapacaklar. İki firmanın, bu modernizasyon projelerinde görev almaları halinde, ASELSAN, araçların görev yüklerini sağlayacak.

İyi niyet anlaşmasının içerdiği son konu başlığı kapsamında da iki firma, uzaktan komutalı silah sistemleri alanında iş birliğinde bulunacaklar.

 

ASELSAN’ın Ar-Ge’si, Okyanus Ötesine Uzanıyor

ASELSAN açısından bir diğer önemli gelişme de daha önce Şubat ayında imzalanan bir mutabakat muhtırasının, fuar sırasında tazelenmesi oldu. Bu mutabakat muhtırası, ASELSAN’ın, Malezya Ulusal Savunma Üniversitesi (UPNM) ve Malezya İleri Teknoloji Geliştirme Kurumu (MIGHT) ile yapacağı iş birliklerini kapsıyor. Bu kapsamda taraflar, iki ülkenin de finansal katkı vereceği şekilde, Ar-Ge çalışmaları yürütecek ve öncelikle nemli ortamlarda kullanılacak malzeme teknolojileri üzerine çalışacak. Tarafların odaklanacağı bir diğer konu da kompozit malzemeler kullanılarak uzaktan komutalı silah sistemlerinin hafifletilmesi olacak.

ASELSAN standını ziyaret eden Malezya Savunma Bakanı YB Dato’ Seri Hishammuddin Tun Hussein, Anti-Drone RF Karıştırma/ Köreltme Sistemi İHASAVAR’ın kabiliyetleri hakkında bilgi aldı.

 

KORKUT, Bölgede İlgi Görüyor

ASELSAN, KORKUT hava savunma sistemini, fuara, bölgedeki silahlı kuvvetlerin hava savunma ihtiyaçlarına yönelik olarak getirdi. Firma, KORKUT sistemine ilave olarak, ATOM parçacıklı mühimmat ve çekili namlulu hava savunma sistemlerinin modernizasyonu konusundaki kabiliyetlerini de fuar sırasında tanıttı. Firma, bu çözüm ve ürünlerle ilgili olarak da çeşitli heyetlerle görüşmeler gerçekleştirdi.

KORKUT’un gemilere entegre edilmek üzere geliştirilen KORKUT-D versiyonu ise fuar sonrasında, 4 Mayıs’ta yapılan atışlı testlerde başarılı oldu.

Kaval, KORKUT sistemi ile ilgili şunları söyledi: “Malezya’da, Bangladeş’te, Endonezya’da ve Tayland’da, alçak irtifa hava savunma sistemlerine yönelik olarak ciddi bir potansiyel var. Bu konuda, çeşitli ülkelerin hava kuvvetleri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Ayrıca, yine birçok ülkenin deniz kuvvetleri de KORKUT-D sistemimizle yakından ilgileniyorlar. Bu sistemi, özellikle ABD ve Avrupa menşeli muadil silah sistemlerini satın almakta zorlanan ülkelere öneriyoruz.”

 

MUHAFIZ silah sistemi, ASELSAN MALEZYA logosu ile sergilendi.

MUHAFIZ, Malezya’nın Tercihi Olmaya Devam Ediyor

ASELSAN’ın, iş birliklerinin haricinde, sözleşmeler ile imza altına alınmış ve hâlihazırda devam eden iki adet projesi bulunuyor. 30 mm otomatik top entegre 6 adet MUHAFIZ silah sistemini kapsayan bu projelerden ilki kapsamında, ASELSAN, teslimatlarına devam ediyor. ASELSAN’ın, Şubat ayı sonunda imzaladığı ikinci sözleşme ise 3 adet MUHAFIZ’ın satışını kapsıyor.

Hem bu sözleşmelerin imzalanmasına yönelik iş geliştirme hem de ilgili projelerin takip süreçlerinde, ASELSAN Malezya şirketi aktif rol alıyor. Sermayesinin tamamı ASELSAN’a ait olan bu şirket, ayrıca çeşitli şekillerde, hem yerel iş gücünün gelişimine katkı sağlıyor hem de nihai entegrasyon, eğitim ve lojistik destek gibi farklı konularda, bu iş gücünden faydalanıyor.

 

 

 

ASELSAN’ın, İnsansız Kara Araçları Pazarındaki Varlığı Artıyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 5 Nisan’da, sosyal medya hesaplarından, yurt içinde geliştirilen TARANTULA isimli yeni bir silahlı insansız kara aracının, ileriki tarihlerde, güvenlik güçlerinin kullanımına hazır olacağını duyurmuştu. 8×4 konfigürasyonundaki, 2 ton ağırlığındaki araç, Türkiye Elektrikli Araçlar Sanayi A.Ş. (TEAS) tarafından geliştirildi. ASELSAN ise aracın üzerine, SARP silah sistemi entegre etti. Araç, daha sonra, SSM ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katıldığı çeşitli testler sırasında denendi. Araç üzerine, kullanıcı talepleri doğrultusunda, çeşitli sistemlerin de ilave edilmesinin ardından, aracın testleri planlanıyor.

Ayrıca ASELSAN, Filipinler, Singapur ve Tayland’dan, insansız kara araçlarını konu alan ihalelere katılması yönünde de çeşitli çağrılar aldı.

 1,308 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.