Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: EJDER YALÇIN, Nurol Makina-DEFTECH İş Birliğiyle Sergilendi

DSA 2018 Özel: EJDER YALÇIN, Nurol Makina-DEFTECH İş Birliğiyle Sergilendi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Malezya’da, yeni iş birlikleri için adım atan firmalardan birisi de Nurol Makina oldu. EJDER YALÇIN, Nurol Makina ve DEFTECH arasındaki iş birliği kapsamında, DEFTECH standında sergilendi. Bölgedeki ilk fuar katılımını gerçekleştiren EJDER YALÇIN, fuar ziyaretçilerinin karşısına, bölgeye özel olarak tasarlanan, sayısal desenlere sahip kamuflajı ile çıktı.

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel, EJDER YALÇIN’ın, bölgedeki tanıtımı açısından önem arz eden iş birliği ile ilgili şunları söyledi: “DEFTECH, Nurol Makina gibi, yine bir Nurol Holding kuruluşu olan FNSS ile uzun yıllardır sürdürdüğü iş birliğinden elde ettiği tecrübelerin neticesinde, bizimle de iş birliği yapmak istedi. Bu kapsamda da EJDER YALÇIN’ın, birlikte sergilenmesi teklifinde bulundular. Bu bizim için önemli bir fırsat; çünkü DEFTECH, Malezya’nın önde gelen firmalarından birisi. Biz de bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirip, uzun vadeli bir iş birliğine çevirebilirsek bizim için önemli bir gelişme olacak.”

FNSS ve Nurol Makina yetkilileri ile Malezya Savunma Bakanı YB Dato’ Seri Hishammuddin Tun Hussein ve Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı bir arada.

 

Malezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral YM Tan Sri Raja Mohamed Affandi Raja Mohamed Noor, Nurol Makina ve DEFTECH iş birliğiyle fuarda sergilenen EJDER YALÇIN hakkında, Dr. Anıl Karel’den bilgi aldı.

Nurol Makina ve DEFTECH arasındaki iş birliğinin detayları, henüz netleşmedi. Bununla birlikte, Dr. Karel, farklı iş modellere açık olduklarının altını çizerek, iki tarafı da memnun edecek ve ihtiyaca en iyi şekilde cevap verecek modeli seçeceklerini belirtti.

Dr. Karel, yeni ülkelerde gerçekleştirdikleri iş birliklerinin, Türk savunma ve havacılık sanayisine olabilecek katkılarını da şu şekilde özetledi: “Nurol Makina olarak eskiden beri stratejimiz gereği, gittiğimiz ülkelere, güçlü bir giriş yapmayı hedefliyoruz. Bu sayede, sadece kendimiz için değil, diğer Türk şirketleri için de kapı açıyoruz. Bu, ihracat gerçekleştirdiğimiz tüm ülkelerde de böyle oldu.”

 

EJDER YALÇIN, Malezya’nın Hizmetine Hazır

Dünyada, çeşitli ülkelerde artan terör eylemleri, asimetrik tehditlerin artışını da beraberinde getiriyor. EJDER YALÇIN’ın da kendisini, özellikle bu tip tehditlere yönelik görevlerde kanıtladığını söyleyen Dr. Karel, aracın, Malezya’daki potansiyel kullanımı ile ilgili şunları belirtti: “EJDER YALÇIN, hem kırsal alanlarda hem de meskûn mahallerde, sadece silahlı kuvvetler değil, güvenlik güçleri tarafından da çok başarılı şekilde kullanılıyor. Hatta şu ana kadar, satışlarımızın büyük çoğunluğunu, Özel Kuvvetler, Jandarma Özel Harekât veya Polis Özel Harekât gibi kullanıcılara yaptık. Bu açıdan, aracımızın, hem anti-terör operasyonlarında hem de sınırların korunmasına yönelik operasyonlarda, bu bölgede de çok başarılı şekilde görev yapabileceğine inanıyoruz.”

Dr. Karel, aracın bu tip operasyonlardaki başarısının arkasında, teknik özelliklerinin yattığını vurgulayarak şunları ekledi: “Aracımızın zırh koruması ve beka kabiliyeti, 4 ton faydalı yük taşıma kapasitesi ile gelen yüksek ateş gücü, performansı, manevra kabiliyeti ve kullanıcı açısından ergonomisini gören bu konularda uzman olan bir kişi, ‘İhtiyacımız olan her şey bu araçta mevcut.’ diyor.”

Fuarda dijital kamuflaj ile sergilenen EJDER YALÇIN, ziyaretçilerin büyük ilgisini gördü.

 

EJDER YALÇIN, Testlerde Açık Ara Önde

EJDER YALÇIN’ın, test içeren hiçbir ihaleden eli boş dönmediğini hatırlatan Dr. Karel, aracın testlerde yakaladığı başarılar ile ilgili şunları dile getirdi: “EJDER YALÇIN, masa başlarında yapılan ihalelerin sonucunda değil, yapılan zorlu testlerin neticesinde envantere girdi. Araçlarımız ile ihtiyaçlarının çok yüksek bir oranda karşılanacağını gören kullanıcılar, bununla ilgili sözleşme imzalamaya karar verdiler. Hâlihazırda, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar için, Malezya’da açılmış bir ihale ya da takip ettiğimiz bir program yok; ama biz, aracımızın tanıtımına başladık. EJDER YALÇIN’ın, bu bölgede, kendi potansiyelini yaratacağını ve bir proje başlatılması halinde, en güçlü adaylardan birisi olacağımızı düşünüyoruz. Devlet destekli bir şirket olan DEFTECH’e baktığımız zaman, ürün gamlarında, başka 4×4 araçlar olduğunu görüyoruz ama koruma seviyesi ve mobilite bakımından EJDER YALÇIN segmentinde yer alan bir araçları bulunmuyor.”

 

 

Ekosistem ile Büyüyerek, Yerli ve Milli Ürünler Geliştirmek

Nurol Makina, 22 Mart’ta düzenlediği bir toplantı ile 2018-2022 Stratejik Plan Hedefleri’ni çalışanlarını ile birlikte değerlendirmiş ve bunu sosyal medyadan duyurmuştu. Fuar sırasında, Dr. Karel’den, bu konuda da bilgi aldık.

Önümüzdeki yıllarda, büyümesini yönlendireceği alanları, üretime yönelik değil de teknolojiye yönelik olarak belirleyen firma, bu büyümeyi de tek başına değil, alt yüklenicileri ve tedarikçileri ile birlikte, bir ekosistem halinde gerçekleştirmek istiyor. Firma bu maksatla ekosistemindeki firmaların gelişimine de önem veriyor ve onların süreçlerini iyileştirmek için, çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Nurol Makina, bu strateji ile bir yandan büyürken bir yandan da yerli ve milli ürünler geliştirmeyi sürdürmeyi hedefliyor. Dr. Karel, bu strateji ile ilgili de şunları aktardı: “Özellikle 2012’den sonra, geliştirdiğimiz her ürünle yeni bir sınıf yaratır hale geldik. Yerli ve millilik ekseninden taviz vermeden, bir yandan yeni ürünler ortaya koyarken bir yandan da mevcut ürün ailemizi geliştireceğiz. EJDER YALÇIN’ın, bugün 3’üncü sürümünü geliştirmiş durumdayız. Aynısını NMS 4×4 için de yapacağız. Ve tüm bu süreçte büyürken, üretimimizi arttıracak şekilde, yatay eksende değil, teknolojimizi geliştirecek şekilde, dikey eksende ilerleyeceğiz. Bunu da tüm ekosistemimizle beraber gerçekleştireceğiz.”

 

3 Farklı Bölgede, 2.000 Araçlık Potansiyel İmza Altında

Nurol Makina; Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’da, toplamda 2.000 araçlık potansiyelin altına imza atmış durumda. Firmanın, bunların yanı sıra farklı ülkelerde yürüttüğü görüşmeler de bulunuyor. Bu görüşmelerle ilgili güzel haberler vermeyi ümit ettiklerini belirten Dr. Karel, amaçlarının, Türkiye’de üretilmiş araçların, mümkün olduğunca farklı coğrafyada envantere girmesi olduğunu ifade etti.

Firmanın araçları, geçtiğimiz yıl, 7 farklı coğrafyada testlere tabi tutuldu. Dr. Karel, araçlarının yeni coğrafyalarda zorlu testlere girmeye hazır olduğunu söylemekten de kaçınmadı.

 4,320 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.