Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: FNSS’nin Malezya’daki Konumu, Sergilenen Araç Sayısına da Yansıyor

DSA 2018 Özel: FNSS’nin Malezya’daki Konumu, Sergilenen Araç Sayısına da Yansıyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Malezya ile 90’lı yılların sonlarında başlayan, uzun soluklu bir iş birliği tesis eden FNSS, bu konumunu, fuarın ana sponsorları arasında yer alarak bir kez daha vurguladı. Firmanın bu konumu, fuarda sergilenen FNSS imzalı araçların sayısı ile de kendini gösterdi.

FNSS, kendi standında sergilediği PARS 6×6 İZCİ aracının yanı sıra SAMUR seyyar yüzücü hücum köprüsü, KUNDUZ amfibi zırhlı istihkâm iş makinesi, KAPLAN MT orta tankı, KAPLAN 20 zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve PARS 4×4 tanksavar araçlarını da ölçekli maketleri üzerinden tanıttı. PARS 8×8 üzerinden, DEFTECH ile FNSS’nin iş birliğiyle geliştirilen AV-8 aracı ise 3 farklı konfigürasyonu ile DEFTECH standında yer aldı. Ayrıca bir adet AV-8 aracı da fuar ziyaretçilerini, etkinliğin düzenlendiği binanın girişinde karşıladı. Firmanın fuar gündemi ve son dönemdeki faaliyetleri hakkında, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt’tan bilgi aldık.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, Malezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral YM Tan Sri Raja Mohamed Affandi Raja Mohamed Noor ile birlikte firmanın standını ziyaret eden Malezya Başbakanı Dato’ Sri Mohd Najib Bin Tun Haji Abdul Razak’a, PARS 6×6 İZCİ maketi takdim etti.

 

FNSS, Malezya ile sözleşmesi 2011 yılında imzalanan ve ana entegratör olarak görev yaptığı AV-8 projesi kapsamındaki araç teslimatlarına, halen devam ediyor. 257 adet AV-8 aracının ortak üretimini kapsayan bu projede, araçların, yaklaşık yarısı teslim edildi. Projenin başlangıcında planlanan teslimat takvimi ise Malezyalı makamların talebiyle 2 yıl kadar uzatıldı. Kurt, FNSS’den kaynaklanmayan bu takvim değişikliği ile ilgili şunları söyledi: “Malezya’nın temel gelir kaynakları arasında yer alan ham petrolün, varil fiyatlarındaki düşüş nedeniyle araç teslimatlarının yavaşlatılmasını istediler. Bununla birlikte biz, kit teslimatlarını, projenin ana yüklenicisi olan DEFTECH’e, orijinal plana yakın bir takvimde gerçekleştiriyoruz. DEFTECH’in, Malezya Kara Kuvvetlerine yaptığı teslimatlar ise yerel makamların talebi doğrultusunda gerçekleşiyor.”

AV8 aracının 3 farklı konfigürasyonu, DEFTECH standında sergilendi.

 

FNSS, İkinci AV-8 Sözleşmesine de Aday

FNSS, AV-8 projesine yakın boyutlardaki, ikinci bir proje için de hazırlıklarını sürdürüyor. Malezya hükümetinin gündemi nedeniyle bütçesi henüz hazır olmayan bu projenin başlatılması halinde, proje için en güçlü adaylardan biri olduklarını dile getiren Kurt, şunları ilave etti: “Malezya’nın ihtiyaçları doğrultusunda, 2011 yılında imzaladığımız ilk AV-8 projesinde, Türkiye’nin, tek kalemde imzalanan en büyük ihracat sözleşmesi ile bir rekor kırdık. Umman’da imzaladığımız PARS 8×8 ve PARS 6×6 sözleşmesi ile de bu rekoru egale ettik. Malezya’nın ikinci AV-8 projesini de kazanırsak, rekorumuzu yeniden egale edebilir hatta yeni bir rekor kırabiliriz de.”

DEFTECH ile FNSS’nin iş birliğiyle geliştirilen ve PARS 8×8’i temel alan AV8 araçlarından bir tanesi, fuar ziyaretçilerini, etkinliğin düzenlendiği binanın girişinde karşıladı.

 

Malezya’nın, 6×6 konfigürasyonundaki taktik tekerlekli zırhlı araçlar tedarik etmesi de gündemde. Bu projenin de hayata geçirilmesi halinde, Malezya’ya, PARS 6×6 İZCİ’yi önerdiklerini belirten Kurt, bu projedeki araç sayısının ise AV-8 projesine nazaran daha az olacağını ifade etti.

FNSS’nin, Malezya’da takip ettiği bir başka proje de Malezya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan, ZMA-15 ve AKINCI ZMA araçlarının modernizasyonu. Malezya’da, ADNAN adı verilen ve sayısı 250’nin üzerinde olan bu araçlar, 2000’li yıllarda, FNSS tarafından üretilerek teslim edilmişti.

PARS 6×6 İZCİ

 

Malezya ile Yeni İş Birlikleri Mümkün

Kurt, Malezya ile sürdürdükleri uzun soluklu iş birliği ile ilgili olarak da şu mesajı verdi: “Malezya ile iş birliğimizin, neredeyse 20 yıllık bir geçmişi var. FNSS’nin ana yüklenici olarak adım attığı bu süreçte, buradaki partnerimiz DEFTECH, artık ana yükleniciliği üstlenebilecek bir konuma geldi. Bu dostluğun bir sonraki adımı ise ürünlerimizin, 3’üncü ülkelere pazarlanması. Bununla birlikte, bu pazarlama süreci, iktisadi, coğrafi ve siyasi pek çok koşula bağlı olarak, DEFTECH üzerinden de FNSS üzerinden de yürütülebilir. Sonuçta, inovatif ve esnek pazarlama stratejileri üretebilen bir firmayız.”

 

Testleri Süren KAPLAN MT’ye Şimdiden İlgi Büyük

FNSS, Endonezya Silahlı Kuvvetleri için, PT PINDAD firması ile birlikte geliştirilmesini üstlendiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT’nin ilk prototipini, Türkiye’de üreterek teslim etmişti. Tank, 5 Ekim 2017’de, Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri Günü vesilesiyle düzenlenen, geçit törenine de katılmıştı. İlk prototipin; atış, mobilite ve mayın testlerinin ise bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Tankın ikinci prototipinin ise PT PINDAD tarafından, Endonezya’da üretimi devam ediyor. Testlerin tamamlanmasının ardından başlayacak olan seri üretim aşaması için hazırlıklara devam ettiklerini ifade eden Kurt, KAPLAN MT’nin, daha şimdiden, Asya-Pasifik pazarındaki iki farklı ülkenin dikkatini çektiğini; hatta bu ülkelerden birisinin, ciddi şekilde araçla ilgilendiğini belirtti. KAPLAN MT’nin, Kasım ayında düzenlenecek INDO DEFENCE fuarında da sergileneceğini söyleyen Kurt, aracın gördüğü ilginin artabileceğinin de altını çizdi.

Kurt, projenin önemi ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu proje, iki ülkenin bir arada çalışıyor olmaları sebebiyle büyük ilgi çekiyor. Türkiye’nin önemi ve büyüklüğü belli. Aynı şekilde, Endonezya’nın bölgedeki konumunun da herkes farkında. Bu durum, projenin önemini, bir kat daha arttırıyor.”

KAPLAN MT’nin en önemli özelliklerinden birisi, aracın, rakiplerinin aksine, daha en baştan tank olarak tasarlanmış olması. Bir başka deyişle personel taşıyan bir zırhlı bir platformun üzerine, sonradan silah kulesi eklenerek geliştirilmedi.

 

Umman’ın İlk PARS 6×6’sı Teslim Edildi

FNSS, Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin PARS 8×8 ve PARS 6×6 teslimatlarına da devam ediyor. Proje kapsamındaki ilk araç olan, ZMA konfigürasyonundaki PARS 8×8, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, Umman’a teslim edilmişti. Proje kapsamındaki ilk PARS 6×6’ların teslimatı da geçtiğimiz dönemde gerçekleştirildi. FNSS, bu yıl içerisinde, çok sayıda araç teslim etmeyi planlıyor.

 

STA ve ZAHA Projelerindeki Araçlar, IDEF’e Hazırlanıyor

FNSS’nin yurt içinde yürüttüğü, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) ve Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projeleri de hız kesmeden devam ediyor. FNSS, STA Projesi’nde, taşıyıcı platform olarak kullanılacak KAPLAN-10 ve PARS 4×4 tanksavar araçlarının, prototip üretim aşamalarını tamamladı; ZAHA’nın ise tasarım süreci devam ediyor. İki proje kapsamında tasarlanan ve üretilen her 3 araç da IDEF 2019’da, ziyaretçilerinin karşına çıkacak.

 3,470 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.