Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: Katmerciler’in UKAP’ı, Uzak Doğu Yolcusu

DSA 2018 Özel: Katmerciler’in UKAP’ı, Uzak Doğu Yolcusu

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Katmerciler, fuarda, insansız kara araçları ailesi, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR ve 4×4 zırhlı personel taşıyıcı KHAN’ın tanıtımı üzerine yoğunlaştı. Bu araçlardan, Katmerciler’in özellikle öne çıkardığı, Uzaktan Komutalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in ASELSAN’la ve ASELSAN’ın da DEFTECH’le yaptığı iş birliği kapsamında, DEFTECH standında sergilendi. Katmerciler; UKAP, Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS) ve zırhlı iş makinalarını, bölgede ilk kez sergilemiş oldu.

Firma yetkilileri, fuarda, özellikle Orta Doğu ve Asya-Pasifik pazarlarından, çoğunluğu resmi olmak üzere, 20’nin üzerinde heyetle planlı görüşmeler gerçekleştirdi.

Katmerciler, standında, farklı ülkelerden pek çok resmi heyeti ağırladı.

 

UKAP’ın Envantere Girişi Yakın

Katmerciler’in, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için, 20 adet UKAP üreteceği proje kapsamında, öncelikli olan ilk araçların imalatı başladı. Bu araçların üzerinde, ASELSAN’ın SARP silah sistemi bulunuyor. Proje kapsamında yer alacak diğer araçların konfigürasyonu konusundaki görüşmeler ise halen sürüyor. Firma, bu görüşmeler neticesinde, kullanıcının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek faydalı yükleri, araçlarına entegre etmeyi hedefliyor.

UKAP ayrıca, yurt dışındaki farklı kullanıcılar tarafından da testlere tabi tutuluyor.

ASELSAN ve DEFTECH arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, DEFTECH standında sergilenen Katmerciler’in UKAP aracı, fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekti.

 

Yeni İnsansız Araçlar Yolda

Katmerciler, insansız kara araçları ailesini genişletme konusundaki çalışmalarına da son sürat devam ediyor. UKAP ve UKYS’nin ardından, bu ailenin en son üyesi, hızı ile diğerlerinden ayrılan bir insansız kara aracı oldu. UKAP’ın daha hızlı bir sürümü olarak tanımlanabilecek bu aracın, ilk prototipi üretildi ve aracın, UKAP’tan, yaklaşık 3 kat daha hızlı hareket edebildiği, gerçekleştirilen testler sırasında gözlemlendi. Ayrıca, özellikle mühimmat ya da yaralı taşıması planlanan bir aracın da tasarım çalışmaları halen sürüyor.

Katmerciler’in, geçtiğimiz Ekim ayında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile sözleşmesini imzaladığı Yeni Nesil Kriminal İnceleme Araçları (KIRAÇ) projesi kapsamındaki ilk araçların da tasarım aşamaları tamamlandı. Katmerciler, son dönemde, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarına yönelik olarak başlatılan 4 ayrı proje kapsamında ise toplam 145 araca, NEFER gizli zırhlama sistemini entegre ederek araçları teslim etti.

 3,183 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.