Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: Otokar, COBRA II’yle Boy Gösterdi

DSA 2018 Özel: Otokar, COBRA II’yle Boy Gösterdi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Otokar, fuarda, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA II’yi ve bu araç üzerine entegre edilmiş şekilde, 12,7 mm’lik makinalı tüfek taşıyan ÜÇOK kule çözümünü sergiledi.

Güvenlik kuvvetlerinin çeşitli görevlerinde kullanılmak üzere, Otokar’ın Ar-Ge ekibi tarafından, COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, 9 personel taşıma kapasitesine sahip. 2013 yılında Otokar ürün ailesine eklenen ve amfibik tipi de bulunan COBRA II, tıpkı COBRA gibi, kullanıcı beklentileri doğrultusunda, modüler olarak tasarlanıp üretildi. Dünyanın farklı bölgelerinde, farklı iklim koşulu testlerine ve amfibi testlerine tabi tutulan COBRA II, bu testlerde, binlerce kilometre yol kat etti ve açık deniz yüzme testlerini de başarıyla tamamladı.

Fuarın ilk gününde, firma tarafından yayınlanan basın bülteninde ise Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verildi.

Malezya Savunma Bakan Yardımcısı YB Dato’ Sri Mohd Johari Baharum da Otokar standını ziyaret edenler arasındaydı.

Otokar’ın Teknoloji ve Know-How İhracatı

Otokar’ın, sektördeki konumunu, teknoloji ve know-how ihracatı ile farklı bir noktaya taşıdığına değinen Görgüç, şunları söyledi: “Geçen yıl sektördeki konumumuzu Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin 8×8 amfibik zırhlı araç ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan sözleşme ile farklı bir konuma taşıdık. Türkiye savunma sanayi için tek kalemde alınan en büyük ihracat anlaşmasını gerçekleştirdik. Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen yatırım şirketi Tawazun ve Otokar’ın girişimleriyle kurulan Al Jasoor’un (Cesur) imzaladığı bu anlaşma ile şirketimiz Otokar, savunma sanayisinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor.”

Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: “[Hizmet verdiğimiz] Farklı kullanıcılar ve ülkelerde, benzer iş birlikleri ile Türkiye savunma sanayisini dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. DSA fuarını bu hedefimize ulaşmada ve bölgedeki varlığımızı kuvvetlendirmede önemli bir araç olarak değerlendiriyoruz. Otokar araçları hâlihazırda Asya-Pasifik bölgesinde başarıyla hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl COBRA II zırhlı aracımızın ilk ihracatını bu bölgeye yaptık ve araçlarımız Birleşmiş Milletler görevlerinde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Otokar olarak bölgedeki ihracat fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Körfez bölgesinde elde ettiğimiz başarıları, Asya-Pasifik bölgesine taşımayı hedefliyoruz.”

COBRA II

 

Otokar, 5 Kıtada ve 30’dan Fazla Ülkede

Son 10 yılda, cirosunun yüzde 4’ünü araştırma ve geliştirmeye ayıran Otokar’ın, fikri mülkiyet hakları kendisine ait savunma sanayisi ürünleri ile 5 kıtada, 30’u aşkın ülkede hizmet verdiğini belirten Görgüç, firmanın yurt dışı pazarlardaki varlığı hakkında da şunları söyledi: “Otokar teknoloji üstünlüğü, mühendislik gücü, tasarım kabiliyeti ve askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübesi ile dünya savunma sanayi sektöründeki konumunu güçlendiriyor. Otokar mühendislerince kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda, günümüz ve gelecek tehditlerine uygun olarak tasarlanan 30 binden fazla askeri aracımız Asya, Orta Doğu, Afrika, Orta Avrupa’da dost ve müttefik ülkeler tarafından pek çok farklı görevde kullanılıyor.”

 5,550 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.