Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: Samsun Yurt Savunma, Filipinler Envanterine Girmek İçin Gün Sayıyor

DSA 2018 Özel: Samsun Yurt Savunma, Filipinler Envanterine Girmek İçin Gün Sayıyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Samsun Yurt Savunma (SYS), fuara, kendisine ait Canik markası ile katıldı. Tabanca ürün ailesinin TP serisi ürünlerini sergileyen firma, fuarı, uzun soluklu iş birliklerinin ilk adımlarını atabileceği bir platform olarak değerlendirdi.

SYS Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, fuar katılımları ile ilgili şunları söyledi: “Malezya’daki kullanıcılar, TP serisi tabancalarımıza benzer bir ürünü, uzun süreler kullandılar. Ayrıca polimer gövdeli ve iğne düşürmeli tabancalara yabancı değiller. Biz de bu tip ürünlerimizi bölgede tanıtmak istiyoruz. Ancak burada önemli olan husus, yerel pazarda iş birliği yapılacak doğru temas noktalarını bulabilmek. Fuarda da bu yönde pek çok olumlu görüşme gerçekleştirdik ve bunların meyvelerini, önümüzdeki dönemde alacağımıza inanıyorum.”

SYS, fuarda, bölge ülkelerinden gelen resmi heyetlerle görüşmeler de gerçekleştirdi.

 

Polimer gövdesi ile öne çıkan TP9 serisinin, Elite Combat üyesinin tanıtımına ağırlık veren firma, bu ürün üzerindeki geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Ürünün nihai haline, bu yılın Haziran ya da Temmuz ayları gibi kavuşması bekleniyor. Firmanın, aynı ailenin SFX ürünü gibi taktik özelliklerine vurgu yaptığı Elite Combat, SFX’ten daha küçük ve kompakt bir yapıya sahip.

 

 

Filipinler Polis Teşkilatı’nın Testleri Başarılı Geçti

SYS’nin, Canik TP9SF Elite-S model tabancası ise Filipinler Polis Teşkilatının ihtiyacı için açılan ihale kapsamında yarışıyor. Fuar esnasında, bu proje ile ilgili yaşanan son gelişme ise tabancanın, Filipinli karar makamlarınca, SYS fabrikasında test edilmesi oldu. ABD’nin Filipinlere uyguladığı ambargo nedeniyle uluslararası olarak açılan bu ihaleye katılamayan bazı firmalar olduğunu söyleyen Aral, şunu ifade etti: “Evet bu ambargo bizim için bir fırsattı ve biz bu fırsatı kaçırmadık ve bunu önemli bir başarıya dönüştürme konusunda da son aşamaya geldik. Dünya devi sayılabilecek yabancı rakiplerimizden birisi, 13.000’inci fişekte arıza verip yarış dışı kalırken, biz, tek solukta testleri başarıyla geçtik.”

SYS, fuar sonrasında, tüm testleri başarıyla tamamlayan Canik TP9SF Elite-S için, Filipinler Polis Teşkilatı ile sözleşmeyi de imzaladı.

SYS’nin farklı tabancaları, hâlihazırda; Endonezya, Malezya ve Tayland’daki çeşitli kullanıcılar tarafından deneniyor. Endonezya’da, ürünlerini, Deniz Kuvvetleri Özel Kuvvetler biriminin de test ettiğini belirten Aral, testlerin oldukça başarılı devam ettiğini ve bu kullanıcının memnuniyetini açıkça ifade ettiğinin de altını çizdi.

 

Danimarka İhalesinden Kazanılan Tecrübeler

Firma ayrıca, son dönemde, Danimarka Polis Teşkilatının ihtiyacına yönelik olarak da bir ihaleye katıldı. Bu ihale, farklı bir üreticinin lehine sonuçlandı. Ancak Aral, ihaleye katılmış olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti de şu şekilde dile getirdi: “Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; ürünlerimiz, bu ihalede, testler sırasında herhangi bir sorun yaşamadılar. Fakat yerel üreticinin verdiği teklif, lojistik yönüyle kullanıcı açısından daha uygun bulundu. Neticede, bu ihaleyi başka bir firma kazandı; ama biz de bu süreçte, çok farklı bir kullanıcının taleplerini ve ihtiyaçlarını yakından görme fırsatı yakaladık. Evet, bizim askerimiz ve polisimiz de çok zorlu kullanıcılar; ancak farklı istekleri tanımak bizim için her zaman faydalı olacaktır. Kısacası, bu ihaleden kazandığımız tecrübe de bizim için çok değerli oldu.”

Norveç Anti-Terörizm Birimi tarafından açılan ihaleye de katılan firmanın ürünleri, hâlihazırda test edilmeye devam ediyor.

 

Kullanıcının Artan İlgisi, Ürünlerin Eseri

Son dönemde, ürünlerinin kullanıcı tarafında çok daha popüler hale gelmeye başladığını belirten Aral, şunları ilave etti: “Tabancalarımız, doğrudan son kullanıcıya hitap ediyor. Bu yüzden kara, deniz veya hava platformlarında olduğu gibi, ürünlerimizin kabiliyetlerini gizli tutma şansımız zaten yok. Özellikle sosyal medyanın giderek artan gücü ve etkisinden kaynaklanan sebeplerle de ürünlerimizde ve tanıtımda hata yapma lüksümüz yok. Dolayısı ile son dönemdeki başarımızın bir kısmının da bu şekilde popüler hale gelen ürünlerimizden kaynaklandığını söyleyebilirim.”

Firma, TP9’un, sub-compact modelinin geliştirilmesi konusundaki çalışmalara da devam ediyor ve ürünün, 2019 yılında, çeşitli yeniliklerle birlikte hazır olması planlanıyor. Bu ürün, TP serisinin, en kısa namlulu modeli olacak.

 5,288 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.