Ana Sayfa Özel HaberlerDSA 2018 DSA 2018 Özel: TAI-DEFTECH İş Birliği, ANKA ile Güven Tazeledi

DSA 2018 Özel: TAI-DEFTECH İş Birliği, ANKA ile Güven Tazeledi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda, ANKA insansız hava aracı (İHA)’nın tam ölçekli bir modelini sergileyen TAI standında ayrıca, T129 ATAK ve T625 helikopterlerinin, HÜRKUŞ’un ve Milli Muharip Uçak (MMU)’ın maketleri sergilendi.

TAI’nin fuar gündemi ise DEFTECH ile ANKA İHA’sına ilişkin olarak, IDEF 2017 sırasında başlatılan iş birliği çalışmalarının, bir adım daha öteye taşınması oldu. Resmi açıdan ilk adımı geçtiğimiz yıl atılan bu iş birliği, Malezya Hava Kuvvetlerinin, deniz keşif ve gözetleme kabiliyetine sahip bir İHA ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı. DSA fuarının ilk günü düzenlenen ve Malezya Başbakanı Dato’ Sri Mohd Najib Bin Tun Haji Abdul Razak’ın da katıldığı kısa bir törenle bu iş birliği, bir adım daha somutlaştırılmış oldu.

Malezya Başbakanı Dato’ Sri Mohd Najib Bin Tun Haji Abdul Razak, TAI ile DEFTECH’in iş birliğine konu olan ANKA insansız hava aracı hakkında bilgi aldı.

 

DEFTECH tarafından aynı gün yayınlanan basın bülteninde de iş birliğinin olgunlaşma sürecine ilişkin çeşitli detaylar paylaşıldı. İş birliği kapsamında, önce Malezya Hava Kuvvetleri temsilcilerinden ve DEFTECH yetkililerinden oluşan bir heyet, 2017’de, TAI’nin Ankara’daki tesislerini ziyaret etti. Ardından da aynı yıl Temmuz ayında, üç tarafın temsilcileri bir araya gelerek detaylı bir çalışma yürüttüler ve hem Malezya Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını netleştirdiler hem de bu ihtiyaca, ANKA’nın doğru şekilde karşılık verebileceğinden emin oldular.

TAI standında, tam ölçekli modeli sergilenen ve fuarda yer alan en büyük boyutlu platformlardan biri olan ANKA, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti.

 

DEFTECH CEO’su Lt Kol (K) Dato’ Amril Samsudin, iş birliğiyle ilgili şunları söyledi: “Türk firmaları, bugüne kadar, kritik teknolojilerdeki gelişmelerini, bizimle paylaşma konusunda, şeffaf ve açık sözlü oldular. DEFTECH ve TAI iş birliğini de ANKA İHA’sının, Malezya Hava Kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik olarak potansiyel tedarikinin ötesinde, TAI’nin tecrübelerinden faydalanarak kendi kabiliyetlerimizi daha da geliştirebileceğimiz bir fırsat olarak görüyoruz.”

ANKA, TAI standında, ASELSAN’ın keşif ve gözetlemeye yönelik ürünlerinden, SARPER sentetik açıklıklı radarı ile sergilendi.

 

İş birliği kapsamında, ANKA’nın ölçekli bir modeli de DEFTECH standında sergilendi. TAI standında sergilenen uydudan kontrol yeteneğine sahip ANKA’nın S sürümü üzerinde ise ASELSAN’ın, keşif ve gözetlemeye yönelik ürünlerinden, SARPER sentetik açıklıklı radarı yer aldı.

 4,714 Toplam Görüntüleme,  6 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.