Ana Sayfa Özel DosyalarDSA 2018 DSA 2018 Özel: VESTEL Savunma, İHA Ürün Ailesi ile İş Birliklerine Açık

DSA 2018 Özel: VESTEL Savunma, İHA Ürün Ailesi ile İş Birliklerine Açık

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

DSA’da, insansız hava aracı (İHA) ürün ailesinin tanıtımına odaklanan VESTEL Savunma, BORA ve KARAYEL’i sergiledi. KARAYEL’in, silahlı (S) ve uzun havada kalışlı (U) sürümü olan KARAYEL-SU ise Asya-Pasifik bölgesinde ilk kez sergilenmiş oldu.

VESTEL Savunma, Asya-Pasifik pazarındaki daha küçük boyutlu İHA ihtiyacına yönelik olarak ise kullanıcılara, Çok Amaçlı İHA; BORA’yı sundu. Firmanın, 17 yıllık İHA yol haritasında, BORA’nın geliştirilme süreci; KARAYEL’in ardından tamamlanmıştı.

BORA, 4,6 metre kanat açıklığına ve 3 metre boya sahip. 85 kg kalkış ağırlığındaki İHA. 5 saat havada kalıp, saatte 95 km seyir süratine ulaşabiliyor.

Firma, bölgedeki silahlı ve taktik İHA ihtiyacına yönelik olarak da KARAYEL-SU’yu ön plana çıkardı. KARAYEL, temel sürüme ilave olarak geliştirilen; S, U ve SU sürümleriyle büyük bir ürün ailesine dönüştü.

Malezya Başbakanı Dato’ Sri Mohd Najib Bin Tun Haji Abdul Razak (sağda), Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı (solda) ve VESTEL Savunma Genel Müdürü Öner Tekin

 

Geleceği Görmek

Bölgedeki 3 farklı ülke ile çeşitli ürün ve çözümleri için görüşmelerini sürdüren VESTEL Savunma, İHA ailesini genişletme ve çeşitlendirme konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Yeni ürünlerin ortaya çıkacağı bu süreçte, firma, kendi teknolojik birikimini ve pazarlama çalışmaları yürüttüğü ülkelerin ihtiyaçlarını, bir potada eritiyor. Firma, henüz detaylarını açıklanmasa da 5 ila 10 yıllık dönemde ortaya koyacağı İHA’ları şekillendirmeye de başladı. VESTEL Savunma Genel Müdürü Öner Tekin, bu süreci şöyle özetledi: “Her türlü İHA’yı, istenilen görevi icra edecek şekilde; geliştirme, tasarlama ve üretme kabiliyetine sahibiz. İHA konusunda, uzman ve öncü firmalardan birisi olarak, bu alanda, gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak şimdiden çalışmaya başladık.”

Suudi Arabistan askeri heyeti, VESTEL Savunma’nın İHA çözümleri hakkında bilgi aldı.

 

Milli Platforma Milli Mühimmat

Kanat altlarında 120 kg; gövde altında ise 70 kg faydalı yük taşıyabilen KARAYEL-SU’nun, bu açıdan sınıfındaki en fazla kapasiteye sahip araçlardan biri olduğunu vurgulayan Tekin, mühimmat entegrasyonu ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu konuya, özellikle milli bir mesele gözüyle baktığımız için, aracımızda, yerli mühimmatların olmasını tercih ediyoruz. Bizim giriş imkânı bulduğumuz pazarlarda, satış yapabilsinler istiyoruz.”

Fuarda, İHA konusundaki çözümlerine odaklanan firma, BORA’yı ve KARAYEL ailesi İHA’larını tanıttı.

 

Dinamik Ürün Gamı ve İş Birlikleri

Rakiplerinin aksine, müşterilerine statik bir ürün gamı sunmaktansa ürünlerini kullanıcı ihtiyaçlarına göre modifiye edebileceklerini vurgulayan Tekin, bölge ülkeleri ile tesis edilebilecek potansiyel iş birlikleri ile ilgili de şu mesajı verdi: “İHA’lar konusunda, çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek, yetkin bir ürün ailemiz var. Hem mevcut ürün ailemiz hem de bu ürünler üzerinden farklı ihtiyaçlar için üretebileceğimiz çözümler için, bölgedeki ülkelerle her türlü iş birliğine açığız. Bu iş birlikleri; ortak üretim, ortak geliştirme veya teknoloji transferi şeklinde olabilir. Hem farklı iş modellerine hem de yeni ürün geliştirme fikrine son derece açığız. Bunun bir kazan-kazan durumu olduğunun farkındayız. Bu iş birlikleri sayesinde, biz satış imkânı yakaladığımız gibi, yerel sanayiye de katkıda bulunacağız. Biz, zamanında kendi ülkemiz için, benzer modeller talep etmiştik; şimdi bölgedeki ülkelere de aynısını öneriyoruz.”

 4,397 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.