Ana Sayfa Manşet DSA ve NATSEC ASIA 2022 Fuarları, Malezya ve Bölge Pazarının Hareketliliğini Gözler Önüne Serdi

DSA ve NATSEC ASIA 2022 Fuarları, Malezya ve Bölge Pazarının Hareketliliğini Gözler Önüne Serdi

Malezya Savunma Bakanı Dato’ Seri Hishammuddin bin Tun Hussein ve İçişleri Bakanı Dato’ Seri Hamzah bin Zainudin, DSA ve NATSEC sırasında çok sayıda temasta bulundu.

COVID-19 salgını nedeniyle 2020 yılında gerçekleştirilemeyen DSA (Defence Services Asia / Asya Savunma Hizmetleri) ve NATSEC (National Security / Ulusal Güvenlik) fuarları, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi. Aynı çatı altında düzenlenen her iki fuar; katılımcı ve ziyaretçi profilleri ve kapısını araladıkları iş birlikleri itibarıyla Malezya ve bölge pazarının hareketliliğini gözler önüne serdi.

Sadece sektör profesyonellerine açık etkinlikler olan DSA ve NATSEC 2022, 85 ülkeden, toplam 35.567 kişi ve 34 ülkeden toplam 380 üst düzey heyet tarafından ziyaret edildi. Fuarlarda; ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Fransa, Hindistan, Hollanda, İsviçre, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Norveç, Pakistan, Slovakya ve Türkiye ulusal pavyonlarıyla yer aldı. Fuarların genelinde ise 38 bin metrekarelik alanda, 49 ülkeden toplam 1.096 firma stant açtı.

Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Doç. Dr. Merve Kavakcı (soldan üçüncü) ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin (sağdan üçüncü), DSA ve NATSEC’i ziyaret eden Türk heyetinde yer aldı.

DSA ve NATSEC kapsamında gerçekleştirilen Putrajaya Forum ise savunma ve güvenlik politikaları üzerinde çalışan yetkililerle bu alanlarda faaliyet gösteren kurumları, düşünce kuruluşlarını ve akademisyenleri bir araya getirdi.

Malezya, Bölgesel İş Birliklerini Güçlendirdi

Malezya Savunma Bakanı Dato’ Seri Hishammuddin bin Tun Hussein, DSA ve NATSEC sırasında; Brunei, Endonezya, Filipinler, Maldivler ve Singapur Savunma Bakanlarıyla görüştü. Bu görüşmelerin somut çıktıları arasında;

  • Endonezya ile müşterek sınır karakollarıyla ilgili görüşmelerin Temmuz ayında gerçekleştirilmesi,
  • Brunei ile savunma alanında iş birliğinin başlatılması ve
  • Maldivler ile eğitim alanında iş birliğini başlatılması yer aldı.
Malezya Savunma Bakanı Dato’ Seri Hishammuddin bin Tun Hussein, DSA ve NATSEC sırasında Endonezya ve Filipinler Savunma Bakanlarıyla görüştü.

Malezya Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, DSA ve NATSEC boyunca, toplam 7 milyar Malezya ringiti (yaklaşık 2 milyar lira) tutarında anlaşmalar imzaladı. Bunlar arasında, TUSAŞ ile NS Corporation arasında imzalanan anlaşma da yer aldı. Bu iki firma, Malezya’da havacılık, uzay ve ekosisteminin geliştirilmesini amaçlayan ortak çalışmalar yapacak. Söz konusu çalışmalar, Malezya’nın Vision Valley 2.0 girişimi kapsamında gerçekleştirilecek.

Türkiye İlk Sırada

Türkiye, DSA ve NATSEC’e, Savunma Sanayii Başkanlığının öncülüğünde, 32 firma ve kuruluşla milli katılım sağladı. Türkiye’nin ulusal pavyonu, her iki fuardaki ulusal pavyonlar arasında en büyüğü olarak öne çıktı.

DSA ve NATSEC kapsamında gerçekleştirilen Putrajaya Forum, savunma ve güvenlik politikaları üzerinde çalışan yetkililerle bu alanlarda faaliyet gösteren kurumları, düşünce kuruluşlarını ve akademisyenleri bir araya getirdi.

Etkinlik organizasyonu, DSA ve NATSEC’in, dünya genelinde savunma ve ulusal güvenlik konularını aynı çatı altında kapsayan tek etkinlik olduğunu vurguluyor. DSA ve NATSEC 2024’ün, 6-9 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlerleyen sayfalarda, Türkiye’nin fuar katılımında öne çıkan haberleri, okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.