Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: EURASIA Airshow’un Tanıtım Faaliyetleri, DSEI ile Genişledi

DSEI 2017 Özel Dosya: EURASIA Airshow’un Tanıtım Faaliyetleri, DSEI ile Genişledi

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı dosyadaki “EURASIA Airshow’un Tanıtım Faaliyetleri, DSEI ile Genişledi” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Önümüzdeki yıl, 25-29 Nisan tarihlerinde, Antalya Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilecek EURASIA Airshow’un tanıtım çalışmaları, DSEI fuarında da sürdü. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Medyacity tarafından düzenlenen EURASIA Airshow ile ilgili çalışmaların son durumuna dair bilgileri, EURASIA Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz’den aldık.

Son 10 ay içerisinde, 11 farklı ülkede, konferans ve fuar gibi etkinliklere katılarak havacılık alanındaki kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştiren EURASIA Airshow ekibi, DSEI fuarını, bu görüşmelere yenilerini eklemek için, iyi bir fırsat olarak değerlendirdi. Etkinlik için, son dönemde görüşülen ve sayıları 550’ye yaklaşan kuruluşların, %70’i yabancı firmalardan oluşuyor.

      

Batı ve Doğu’nun Devlerini Bir Araya Getireceğiz

Türkiye için büyük bir turizm değeri de taşıyan EURASIA Airshow’a, 30 ülkenin, milli katılım ile iştirak etmesi hedefleniyor. Bu ülkelerden 10 tanesi ile geçekleştirilen görüşmeler ise kurulacak şalelerle ilgili çeşitli teknik ayrıntıların konuşulduğu seviyeye geldi. Yenibertiz, etkinliğin büyüklüğünü ve katılımcı ülkeleri şu şekilde anlattı: “EURASIA Airshow, havacılık sektöründe, Batı ve Doğu’nun büyük oyuncularının buluşma noktası olacak. Dünya genelinde, toplam 12 temsilcimiz var. Bildiğiniz üzere fuarların başarı faktörlerinden bir tanesi de milli katılımlardır. Hindistan, İngiltere, İtalya, Güney Afrika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin ulusal katılımı için prensipte anlaştık. Bürokratik kısmı kaldı. İran, Rusya, Körfez Ülkeleri, ABD, Hollanda, İsveç ve Ukrayna ile görüşmelerimiz de çok iyi bir noktada. Hedefimiz, pavilion katılım sayısında da 30 ülkeyi yakalamak. Özellikle İran, fuarlara milli katılımına pek alışkın olunan bir ülke değil; EURASIA Airshow’da bir ilk yaşanacak.”

Benzer şekilde, henüz isimleri açıklanmayan bazı büyük havacılık şirketleri ile de imzalanacak sözleşmelerin detayları görüşülüyor. Yenibertiz, çeşitli firmalarla görüşmelerin belirli bir noktaya geldiğini; ancak resmi delegasyonların katılımı gibi birtakım konuların netleşmesi için, ülkeler arasında resmi yazışmalar yapılması gerektiğini ifade etti ve bu maksatla yaptıkları çalışmaları, şu şekilde dile getirdi: “Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) üzerinden, belirlediğimiz 90 civarındaki ülkeye resmi mektup gönderiliyor. Bu ülkelerden, yaklaşık 240 delegasyon geleceğini planladık. Delegasyon katılımını çok önemsiyoruz.”

Toplamda 350-400 firma katılımının hedeflendiği etkinlik için, 300.000 metrekareye yakın zemin, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından tahsis edilmiş durumda. Bu alanın 30.000 metrekaresi kapalı alan; geriye kalan kısmı ise park alanları ve yaklaşık 65 adet şaleden oluşacak. Şaleler için ayrılan toplam alan ise 100.000 ila 150.000 metrekare arasında. Fuar öncesi, fuar sırası ve fuar sonrasında, havacılıkla ilgili her türlü aktivitenin, emniyetli şekilde yerine getirilebilmesi maksadıyla ise 11 kişilik bir uçuş yönetimi ekibi çalışıyor. Bu ekip, fuarın gerçekleştirileceği alanda, hem uçuş emniyeti hem de yer emniyetinin sağlanabilmesi için denetim faaliyetleri gerçekleştiriyor.

 

40 Milyar Dolarlık İş Hacmi Hedefliyoruz

Yenibertiz, organizasyonun yaratmasını bekledikleri iş hacmi ile ilgili olarak da şunları belirtti: “EURASIA Airshow ile birlikte, ülkemize sağlayacağı katma değer açısından, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Etkinlik süresince ve yıl boyunca, ticari ve askeri havacılık sektöründe gerçekleşmesini beklediğimiz anlaşmalar, potansiyel uçak alımları ve uçak siparişlerinin yanında, binlerce yabancı ziyaretçinin; konaklama, ulaşım ve sosyalleşmeleri vesilesi ile ülkemize sağlayacağı ekonomik katkılar da göz önüne alındığında, EURASIA Airshow’un, yaklaşık 40 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturmasını hedefliyoruz. Tüm dünyadan, havacılık ve uzay sanayisinin önemli oyuncularını bir araya getiriyoruz.”

 

Çok Uluslu Hava Gösterileri Türkiye’de İlk Olacak

Çeşitli hava gösterilerinin de yer alacağı etkinlik için, 8 ülkenin akrobasi ekipleriyle görüşmeler devam ediyor. Yenibertiz bu konu ile ilgili şunları dile getirdi: “EURASIA Airshow’da gerçekleştireceğimiz bir diğer önemli etkinlik de çok uluslu uçuş gösterileri olacak. Flight Management (Uçuş Yönetim) ekibimizin başında görev alması için, çok sayıda uçuş gösterisi (airshow) yönetimi tecrübesi olan ve Avrupa Airshow Konseyi (EAC / European Airshow Council) tarafından, en iyi uçuş yönetimi dalında ödüllendirilen, İrlandalı Perttu Karivalo ile anlaştık. Uçuş emniyeti, bir uçuş gösterisi yönetiminde çok önemli. İlerleyen dönemde daha da genişletmeyi planladığımız 11 kişilik ekibimiz, bu konuda bütün çalışmaları yapıyor. Gösteri yapmasını planladığımız 7-8 ülke ile de yazışıyoruz. Bu ülkelerin takımları arasında; Breitling, Redbull, Red Arrows, Baltic Bees, Frecce Tricolori, Pioneer Team ve Aerobatic Tactics’i sayabiliriz. Askeri uçuş ekiplerini getirme konusunda da Hava Kuvvetleri Komutanlığından destek alıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor. Henüz Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmeyen ve büyük yankı uyandırabilecek bir F-35 uçağını, etkinlik için getirme noktasında bağlantılarımız da sürüyor.”

Fuarın 3’üncü günü imzalanan anlaşma ile Jane’s by IHS Markit, EURASIA Airshow’un Show Daily yayıncısı oldu. İmzalar, Jane’s by IHS Markit CEO’su Blake Bartlett ve EURASIA Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz arasında atıldı.

 

Havayolları Yöneticileri Zirvesi

Yenibertiz, etkinlik kapsamında gerçekleştirmeyi planladıkları Havayolları Yöneticileri Zirvesi hakkında da şunları dile getirdi: “EURASIA Airshow’da, aynı zamanda bir Airlines CEO Summit planlıyoruz. Star Alliance üyesi, 25’in üzerinde havayolu firması var. Bu üyelere THY’nin de destekleriyle davet etmeyi planlıyoruz ve en az 10 tanesinin CEO’sunu, bu zirvede, sıra dışı başlıklarla konuşmacı olarak ağırlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, EURASIA çatısı altında düzenlenecek; golf turnuvası ve konserler gibi çeşitli etkinliklerle, fuarın ticari avantajlarına biraz da eğlence faktörü ekleyerek cazip hâle getirmeyi istiyoruz. Golf turnuvasında, THY’nin bu alandaki tecrübesinden faydalanacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bu çerçevede birlikte çalışıyoruz. Örneğin, üst düzey şirket temsilcileri için, kültür turları düzenleyeceğiz. Etkinliğin son 2 günü de halk günü olacak ve çok yakında, Türkiye çapında da bu sıra dışı gösterilere halkımızı davet etmek üzere, muazzam bir kampanya başlıyor olacak. Çok düşük miktarda bedeli olmasını düşündüğümüz giriş biletleri ile Kartal Vakfı’na da gelir sağlanacak.”

Yenibertiz, EURASIA Airshow’la ilgili şunları söyledi: “Aslında adımız bile bir sorumluluk. Bu isim, bizim dahi ummadığımız pozitif bir tepki ile karşılanıyor. Avrupa’daki fuarlara, zaten Avrupalılar katılıyor ve bu insanlar, artık hep aynı firmaları ve aynı yüzleri görmek istemiyorlar. Dünya’nın diğer coğrafyalarındaki çeşitli havacılık fuarlarının doyum noktasına ulaştığı bu noktada, EURASIA Airshow; Avrupa, Amerika, Asya ve Orta Doğu pazarlarının bir araya geldiği, ticari anlaşmaların yanında firmalar arasında uluslararası iş birliklerinin kurulacağı bir organizasyon olarak öne çıkıyor.”

 3,747 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.