Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri ile Londra’daydı

DSEI 2017 Özel Dosya: HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri ile Londra’daydı

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemleri ile Londra’daydı” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savaş yönetim sistemi ve komuta kontrol sistemi alanlarında dünyanın önde gelen firmalarından biri haline gelen HAVELSAN, fuarda, bu alanlarda geliştirdiği yeni yeteneklerin tanıtımına odaklandı. Firmanın fuarda öne çıkardığı çözümlerden biri de komuta kontrol sistemleri ürün ailesinin son üyesi, C4ISR için Holografik Durumsal Farkındalık Sistemi (HoSA-C4ISR) oldu. Böylece, ilk kez IDEF sırasında sergilenen bu sistemin, ilk yurt dışı gösterimi de yapıldı.

Yıllardır savaş yönetim sistemleri ve komuta kontrol sistemleri alanlarında pek çok proje üstlenen HAVELSAN, muharebe sahasını, 2 boyutlu ekranlardan 3 boyutlu ortama taşıdığı bu sistem ile bir ustalık eseri de ortaya koymuş oldu. Sistem, bir deniz platformunun muharebe sırasında yönetilmesinden, ana yurt güvenliğine kadar, pek çok yerde kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Sistemin fuardaki gösteriminde ise etrafında çeşitli dost ve düşman unsurlar bulunan, bir su üstü platformu canlandırıldı.

 

Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte ortak olarak geliştirilen sistem, temelde bir arttırılmış gerçeklik uygulaması. Sanal gerçeklikten farklı olarak, arttırılmış gerçeklik uygulamaları, içinde bulunulan gerçek ortamla yapay olarak üretilen görüntü ve sesleri bir araya getiriyor. Böylece kullanıcılar, gerçek ortamdaki cisim ve insanlarla olan etkileşimlerini kaybetmiyorlar.

Fuarda sergilenen ve temelde komuta kontrol amaçlı bir arttırılmış gerçeklik uygulaması olan HoSA-C4ISR, özel gözlükleri aracılığıyla muharebenin çok hızlı değişen şartlarında, dışarıdan gelen ve insanlar tarafından verimli şekilde algılanması zor olan fazla miktardaki verinin, 3 boyutlu ve görsel olarak kullanıcılara sunulmasını sağlıyor. Sisteme ait özel gözlükler kullanılmadığında, sadece boş bir masa görülüyor (üstte). Sistemin kurulduğu odanın dışındaki ekranda ise odanın kamera görüntüsü, üzerine, özel gözlükleri takan kullanıcıların gördüğü görüntü aktarılmış şekilde gösterildi (altta).

 

HoSA-C4ISR, muharebenin çok hızlı değişen şartlarında, dışarıdan gelen ve insanlar tarafından verimli şekilde algılanması zor olan fazla miktardaki verinin, 3 boyutlu ve görsel olarak kullanıcılara sunulmasını sağlıyor. Sistem, normal şartlarda rakamlarla ifade edilen; irtifa, derinlik, mesafe, hız ve istikamet gibi verilerin görselleştirilmesini mümkün kıldığı için, bu bilgilerin, insanlar tarafından, daha hızlı algılanmasına olanak tanıyor. Normal şartlarda bu veriler, karar alıcılara ve operatörlere, iki boyutlu ekranlar vasıtasıyla sunuluyor.

HoSA-C4ISR ayrıca, gemi komutanının aldığı kararları ve emirleri iletmesini de daha kolay hale getiriyor. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, komutanın sözlü olarak aktardığı komutlar, muharebe stresi altındayken operatörler tarafından yanlış anlaşılma eğilimindedir. Ancak arttırılmış gerçeklik sayesinde, tüm operatörler; komutanın gördüğü taktik resmi ve komutanı bir arada görebiliyorlar. Dolayısıyla komutanın karar alırken veya emir verirken nereye baktığını ya da nereye işaret ettiğini de görebiliyorlar.

 

 

HAVELSAN’ın DSEI gündemi ile ilgili olarak, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay’dan da bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: HAVELSAN’ın DSEI gündemi hakkında kısaca değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Ahmet Hamdi ATALAY: DSEI fuarını, hedef pazarlarımızda bulunan otoritelerin de ilgi gösterdiği, dolayısıyla önem verdiğimiz bir fuar olarak görüyoruz. Çok sayıda heyetler arası görüşme gerçekleştirdik ve sonuçlarını da ilerleyen süreçlerde alacağımızı umuyorum.

Burada öncelikli gündemimizi, yani HAVELSAN’ın katılım temasını, komuta kontrol sistemleri ve savaş yönetim sistemlerimiz üzerine kurduk. Aynı zamanda, eğitim ve simülasyon sistemlerimizi de bu fuarda ilgilileriyle buluşturduk. Ayrıca arttırılmış gerçeklik tabanlı teknolojileri kullanarak geliştirilen C4ISR için Holografik Durumsal Farkındalık Sistemi’ni sergiliyoruz. Bu sistemi, dünya denizlerinde kendini kanıtlayan savaş yönetim sistemlerimizden ve komuta kontrol ürünlerimizden elde ettiğimiz tecrübeleri, aynı potada eriterek ortaya koyduk. Hem İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri hem de anayurt güvenliği üzerine çalışan kurumların yetkilileri, standımıza gelerek bu sistemimiz hakkında bilgi alıyorlar. Bunların yanında yine burada tanıttığımız Müşterek Harekât Komuta Kontrol Sistemi DOOB da büyük ilgi görüyor.

 

MSI Dergisi: Katar’ın başkenti Doha’da, yerel projeleri takip etmek maksadıyla bir ofis açtınız. Bu ofisin açılma sürecinden ve bu ofisin, bölgedeki HAVELSAN varlığı açısından öneminden bahsedebilir misiniz?

Ahmet Hamdi ATALAY: Doha’da kurduğumuz bu ofis, başta Katar’da yürütülen projelerin devamını sağlamak ve yeni iş olanaklarını değerlendirmek amacıyla Orta Doğu’daki ilk merkezimiz olacak. Önümüzdeki haftalarda, bu ofisimizin resmi açılışını da yapacağız. Doha’daki bu ofisin kurulumuyla sadece Katar’a değil, Kuveyt, Umman, Bahreyn ve Ürdün gibi ülkelere yönelik de iş geliştirme faaliyetleri yürütmeyi ve proje yönetim hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz.

 

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,524 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.