Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: Leonardo, Helikopterleri ile Ön Plandaydı

DSEI 2017 Özel Dosya: Leonardo, Helikopterleri ile Ön Plandaydı

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Leonardo, Helikopterleri ile Ön Plandaydı” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda sergilenmek üzere getirdiği platformların sayısı ile ön plana çıkan Leonardo; kapalı alanda kurduğu standındaki AW159 Wildcat helikopterinin yanı sıra açık alanda; bir adet AW101 Merlin Mark 2 ve bir adet de AW101 Merlin Mark 4 helikopterini sergiledi. Ayrıca bir adet AW159 Wildcat helikopteri de fuar kapsamında ziyaretçilere kapısını açan, İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne ait HMS ARGYLL (F231) fırkateyninin helikopter pistinde konuşlu olarak sergilendi. Leonardo ayrıca, geniş ürün portföyünden; VULCANO ailesinden 127 mm ve 155 mm güdümlü mühimmatlar; HERO döner kanatlı İHA; çeşitli elektronik harp modülleri gibi pek çok ürün ve çözümü de standında sergiledi. Bir konsorsiyumun parçası olarak geliştirilmesine katkıda bulunduğu Dragonfire lazer silah sisteminin ölçekli modeli de stantta sergilenen ürünler arasındaydı.

Türk Deniz Kuvvetlerinden gelen bir heyet, Leonardo standında, AW101 Merlin helikopteri hakkında bilgi alıyor.

 

Firma yetkilileri, Türk Deniz Kuvvetlerinden gelen bir heyetin, AW101 Merlin helikopteri hakkında bilgi aldıklarını ifade ettiler. Farklı görev sistemleri ile donatılabilen bu helikopter, deniz kuvvetlerinin sorumluluk sahasına giren pek çok görevi icra edebiliyor. Bu görev tipleri ise denizaltı savunma harbinden, istihbarat, keşif ve gözetlemeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 15.600 kilogramlık azami kalkış ağırlığına sahip helikoptere, her biri 2.527 beygir güç üreten, 3 adet GE CT7-8E turboşaft motoru güç veriyor. Genel maksat sürümünde, 2 kişilik mürettebatın haricinde, 30 adet de yolcu taşıyabilen helikopterin, deniz seviyesindeki azami hızı ise saatte 277 km. Yedek yakıt tankları olmaksızın 6 saat 50 dakika havada kalabilen helikopter, 1.500 kilometrelik azami menzile sahip. Deniz kuvvetlerine yönelik sürümünde, helikopterin taşıyabileceği faydalı yüklerin arasında; gövde altına monteli 360 derece gözetleme radarı, buruna monteli arama ve hava durumu radarı, daldırılabilir sonar (dipping sonar) ve atılabilir sonar şamandıraları (sonobuoy) da bulunuyor. Helikopter, çeşitli çaplardaki makineli tüfeklerin haricinde, torpidolar ve gemilere karşı güdümlü mermiler ile de donatılabiliyor. 2,49 metre kabin içi genişliğe ve 1,83 metre kabin içi yüksekliği sahip helikopterin, rakiplerine kıyasla en geniş kabine sahip olduğu ifade ediliyor. Helikopterin ana rotor palleri ve kuyruğu da gemi güvertesinde daha az yer işgal etmesi maksadıyla katlanabiliyor.

Leonardo’nun AW101 Merlin Mk4 helikopteri

 

Fuarın ilk günü; Leonardo, Discovery Air Defence ve Inzpire arasında imzalanan bir iş birliği anlaşmasına da sahne oldu. Anlaşma kapsamında, 3 firma, İngiliz Savunma Bakanlığının yürüttüğü Air Support to Defence Operational Training (ASDOT / Savunma Harekâtı Eğitimi için Hava Desteği) programı kapsamında açılan ihaleye, birlikte teklif verecekler. Program, İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin, saldırgan hava unsurlara karşı eğitimine yönelik olarak; mütecaviz (aggressor) rolünü üstlenecek uçakların tedarikini ve program süresi boyunca desteklenmesini kapsıyor. İş birliği anlaşmasını imzalayan bu 3 firmanın, program kapsamında teklif edeceği ana platform henüz belli olmasa da Leonardo’nun M-346 uçağı üzerine şekillendirilmiş bir çözümün teklif edilebileceği tahmin ediliyor.

Anlaşmanın imzalanması maksadıyla düzenlenen tören öncesinde, Leonardo UK Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Norman Bone ve Leonardo Helicopters UK Genel Müdürü John Ponsonby birer konuşma yaparak, firmanın son dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

 1,660 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.