Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: Nurol Makina, NMS 4×4 ve EJDER YALÇIN için Yeni Kullanıcılar Arıyor

DSEI 2017 Özel Dosya: Nurol Makina, NMS 4×4 ve EJDER YALÇIN için Yeni Kullanıcılar Arıyor

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyada, Nurol Makine Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel ile yapılan, “Nurol Makina, NMS 4×4 ve EJDER YALÇIN için Yeni Kullanıcılar Arıyor” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Özellikle son dönemde, hem yurt içinde hem de yurt dışında adından sıklıkla söz ettiren Nurol Makina, fuarda, EJDER YALÇIN ve NMS 4×4’ü sergiledi. Nurol Makina’nın DSEI katılımı ve fuar kapsamındaki faaliyetleri hakkında, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel’den bilgi aldık.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Nurol Makina standında, Nurol Holding’in, savunma ve havacılık sektöründeki iştirakleri olan; BNA, FNSS, Nurol Makina ve Nurol Teknoloji’nin yöneticileri ile bir arada geldi. Soldan sağa; BNA Genel Müdürü Eray Gökalp, Nurol Teknoloji Genel Müdürü Cem Sapmaz, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel ve FNSS Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Melih Kayaalp.

 

MSI Dergisi: Fuarda NMS 4×4 ve EJDER YALÇIN’ı sergiliyorsunuz. EJDER YALÇIN’ı ayrıca soracağız; ancak öncellikle NMS 4×4’le ilgili çalışmalarınızın güncel durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Dr. Anıl KAREL: NMS 4×4, modülerliği ile kendine yeni bir sınıf yarattı. Koruma seviyesinin istenilen seviyede arttırılabilmesi, aracın taşıdığı faydalı yükün değiştirilebilmesi, oturma konfigürasyonunun farklı şekillerde düzenlenebilmesi ve yüksek hızı gibi yeteneklerle, sadece silahlı kuvvetler tarafından değil, emniyet güçleri tarafından da kullanılabilecek bir araç. Farklı kullanıcılara hizmet vermesi hâlinde de lojistik açıdan pek çok avantaj sağlayabilecek bir platform. Aracı broşür üzerinden gören bazı ülke temsilcileri bile çok ilgileniyor ve gelip detaylı bilgi almak istiyorlar. Şu anda aracın kalifikasyon testleri devam ediyor. Başarı ile tamamlanacağından zaten kuşkumuz yok; ama biz Nurol Makina olarak, doğrulamasını yaparak emin olmadığımız hiçbir sistemi kullanıcıya sunmak istemiyoruz. Testler tamamlandığında da kendimizden emin olarak potansiyel kullanıcılar ile görüşmelere başlayacağız.

Nurol Makina, fuarda, EJDER YALÇIN ve NMS 4×4’ü sergiledi

 

MSI Dergisi: IDEF 2017’de, kendi standınızın haricinde, diğer bazı stantlarda da EJDER YALÇIN’ı, üzerine değişik sistemler entegre edilmiş şekilde gördük. Gündeminizde EJDER YALÇIN veya başka bir aracınızla ilgili benzer entegrasyon çalışmaları var mı?

Dr. Anıl KAREL: Aslında bizim politikalarımızdan bir tanesi de farklı alt sistem üreticileri ile araçlarımız üzerinde, ortak geliştirme çalışmaları yapmak. Bu alt sistemler; karıştırıcı, mast veya atış yeri tespit sistemi gibi birbirinden çok farklı ürünler olabilir. Farklı firmalarla çalışarak, çeşitli faydalı yükleri, herhangi bir sipariş almadan, araçların üzerine entegre ediyoruz. Böylece kullanıcının herhangi bir ihtiyacı doğduğunda, bütün ara yüz bilgilerinin hazır olmasını sağlıyoruz ve taleplere, hızlı bir şekilde cevap verebilme imkânımız doğuyor. Çünkü sözleşmeyi imzaladıktan sonra, entegre ettiğimiz sistemle ilgili sıkıntılar çıkarsa bu bizim teslimat planımızı da aksatacaktır. Ancak bizim yaklaşımımızda, sistem mühendisliği çalışmalarını tamamlayıp, entegre ettiğimiz sistemlerin araçla uyum içerisinde çalıştığından emin olduğumuz için, rahatlıkla teklif verebiliyoruz. Böylelikle müşteriye, çok farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek, geniş bir çözüm yelpazesi sunabiliyoruz. Bu noktada da bazı firmalarla, stratejik iş birlikleri doğabiliyor.

 

MSI Dergisi: EJDER YALÇIN’ın, geçtiğimiz aylarda açıklanan ihracat haberine konu olan kullanıcının Tunus olduğu, Nurol Makina dışındaki çeşitli kaynakların sosyal medyadaki paylaşımları ile ortaya çıktı. Sırada hangi ülke var?

Dr. Anıl KAREL: Şu anda, EJDER YALÇIN ve ILGAZ II araçları konusunda görüştüğümüz, 3 farklı ülke var. Araçlar, 3 farklı arazi ve hava şartları altında test ediliyor. Çok detaylı olan bu testler, aslında epey önceden başladı. Aldığımız bilgilere göre, yerli ve yabancı rakiplerimizin beklenen sonuçları veremediği yerlerde, araçlarımız başarılı oldu. ILGAZ II ile ilgili testler tamamen bitti. EJDER YALÇIN’ın da kritik testlerinin hepsi tamamlandı; sadece hava ve arazi şartlarından bağımsız olan, performans ve fonksiyonellik testleri devam ediyor. Testlerin çok yakında tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Ancak özellikle bazı ülkelerde iş yapmak çok zor. Başarılı olsanız bile süreçler çok uzun zaman alabiliyor ya da yönetimsel kararlar hızla değişebiliyor. Hatta bu ülkelerde, sizin kendi kabiliyetleriniz ve aracınızın başarıları dışında, maalesef siyasi ilişkiler de etkili olabiliyor. Onun dışında da daha önceden testlerinden başarı ile geçtiğimiz ülkelerde görüşmelerimiz var. Umarım yakında güzel haberler vereceğiz.

Hedefimiz; ILGAZ II ile de amiral gemimiz olan EJDER YALÇIN’da ulaştığımız başarıyı yakalamak. Benzer şekilde, EJDER TOMA da ihracat kapısını araladı; ama bu başarıyı geliştirmek istiyoruz. Yine EJDER KUNTER ve NMS 4×4 de aynı süreçlerden geçecek. Tabii bu araçlarımız için de farklı test ihtiyaçları doğabilir. Araçlarımızın hepsi, Türkiye’de, daha önceden test edildi ve edilmeye devam ediyor; ancak bazı ülkeler bunları yeterli görürken, bazı ülkeler, araçları kendi şartlarında test etmek istiyor. Hepsine hazırlıklıyız.

NMS 4×4

 

MSI Dergisi: EJDER YALÇIN’ın 3’üncü sürümünü; ILGAZ’ın ise 2’nci sürümünü ortaya koydunuz. Geliştirme cephesinde, gündeminizde bundan sonra ne var?

Dr. Anıl KAREL: Araçlarımızı geliştirme noktasında, hem kullanıcılardan gelen geri beslemeleri hem de kendi test araçlarımızla ilgili gözlemleri bir potada eritiyoruz. Araçlarımızı, üzerinde çalışarak nasıl bir adım daha öteye götürürüz, bunun için devamlı çaba sarf ediyoruz. Dolayısı ile EJDER YALÇIN’ın geliştirme süreci, aracın 3’üncü sürümü ile tamamlanmış değil. Ancak bu araçta, artık sadece iyileştirmenin de ötesine geçerek, kabiliyetlerini nasıl arttırabileceğimizin arayışı içerisindeyiz. Araç şu anda, kullanıcının hemen hemen tüm ihtiyaçlarını cevaplıyor; ama biz aracımızı, bazı ilave isteklere de cevap verecek hâle getirmeyi planlıyoruz. Bunun için, standart bir araçtan ziyade, kullanıcıya alternatif donanımlarla sunabileceğimiz bir platform yaratmaya çalışıyoruz. Hatta kullanıcının dahi hayal edemediği şeyleri öngörerek, araçları, yarının muharebe sahasına hazır hâle getiriyoruz. Evet, EJDER YALÇIN, sınıfı içerisinde, en yüksek koruma seviyesine ve en yüksek performansa sahip; ama biz aracımızın lojistik desteklenebilirliğini de arttırmaya çalışıyoruz. Aracın arızalanacağı süreleri ön görebilecek bir entegre lojistik destek sistemi kurma yolunda da çalışmalarımız sürüyor. Araç arıza vermeden bunları öngörebilmek, dolayısıyla kullanıcıya mümkün olduğunca yüksek güvenilirlik seviyesinde bir araç sunmak için çabalıyoruz.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Dr. Anıl KAREL: Nurol Makina olarak, dünyanın önde gelen savunma fuarlarından DSEI’da kendimizi göstermek istedik; çünkü her gün yenilikler yaratarak büyüyen bir firmayız. Bunun en güzel göstergelerinden birisi de Capital Dergisi’nin ilk 500 listesinde, cirosunu en çok arttıran ikinci şirket oluşumuz. Bu listeye girmeyi başaran, Türkiye’deki, 12 savunma ve havacılık sanayisi firmasından biriyiz. Nurol Makina’nın gelişiminin de bir sonucu olarak artık yurt dışı fuarlarda da yerimizi alıyoruz.

Özellikle şunu da eklemek istiyorum: MSI Dergisi, Türkiye’deki savunma yayıncılığını, çok farklı bir çizgiye taşıdı. MSI Dergisi’ni takip ederek, sektörle ilgili güncel bilgilere ulaşabiliyoruz. Sektöre sağladığınız katma değerden dolayı size teşekkür ediyoruz.

 

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,674 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.