Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: ROKETSAN, Geniş Ürün Yelpazesi ile DSEI’17’ye Ağırlığını Koydu

DSEI 2017 Özel Dosya: ROKETSAN, Geniş Ürün Yelpazesi ile DSEI’17’ye Ağırlığını Koydu

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “ROKETSAN, Geniş Ürün Yelpazesi ile DSEI’17’ye Ağırlığını Koydu” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ROKETSAN, DSEI’17’de, ürün ailesinin büyük bir bölümünü sergilediği, geniş bir stant ile yer aldı. Firmanın tam ölçekli ya da model olarak sergilediği ürünler, şu şekilde sıralandı:

– SOM-J JSF Uyumlu Stand-Off Mühimmatı

– TEBER Lazer Güdüm Kiti,

– HİSAR- Hava Savunma Füzesi

– TRG-300 KAPLAN Füzesi,

– TRG-122 Füzesi,

– Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi,

– OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesi,

– L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi,

– UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi

– CİRİT 2,75’’ Lazer Güdümlü Füzesi ve Lançeri,

– MAM-L Mini Akıllı Mühimmatı,

– MAM-C Mini Akıllı Mühimmatı,

– Kaideye Monteli CİRİT,

– CİRİT ve UMTAS Silah Platformu ve

– Çeşitli tapalar.

ROKETSAN ayrıca, T-107/122 Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi ve T-122/300 ÇNRA Sistemi’nin de ölçekli modellerini sergiledi. Fuar sırasında, firmanın geçtiğimiz dönem içerisinde yürüttüğü faaliyetlerle ilgili bilgileri, ROKETSAN Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Hüdai Özdamar’dan aldık.

 

Özdamar, öncelikle ROKETSAN’ın ulaştığı noktaya vurgu yaptı. ROKETSAN, 2012 yılında, dünyanın en büyük savunma firmalarından biri olmayı stratejik bir hedef olarak benimsedikten sonra, 2016 yılında elde ettiği 363 milyon dolar ciro ile Defence News dergisi tarafından her yıl hazırlanan ve Temmuz ayında yayınlanan TOP 100 listesine, bu yıl ilk kez girmeyi başardı. Firmanın bir sonraki hedefi ise başarılarını geliştirerek listede daha üst sıralarda kendisine yer bulabilmek.

Mayıs ayında gerçekleştirilen IDEF fuarının son günü, KAAN Füzesi’nin başarılı test atışına da sahne olmuştu. Özdamar, KAAN Füze Sistemi ile ilgili faaliyetlerin son durumu hakkında şunları söyledi: “Balistik füze teknolojileri alanında kazandığımız bilgi birikimi ve teknolojik altyapı ile geliştirip ürettiğimiz; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak, manevra birliklerine ateş desteği sağlayan KAAN Füzemiz ile ilgili faaliyetleri, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak amacıyla sürdürüyoruz. Ayrıca, dost ve müttefik diğer ülke ordularının kullanıcı makamlarıyla bir araya gelerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Firma, ürünleri ile ilgili entegrasyon çalışmalarına da ara vermeden devam ediyor. IDEF’17 sırasında, ROKETSAN’ın, CİRİT Lançeri’ni taşıyan kule çözümü, EJDER YALÇIN 4×4 aracına; OMTAS Füzeleri taşıyan kulesi ise ARMA 6×6 aracına entegre edilmiş şekilde sergilendi. Ayrıca L-UMTAS Füzesi, Nisan ayında, ilk kez HÜRKUŞ’un silahlı C sürümünden ateşlendi.  MAM-C Mühimmatı’nın atışlı testlerinin de bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi ve kalifikasyonun tamamlanması planlanıyor.

ROKETSAN’ın entegrasyon konusundaki çalışmaları, yerli platformlarla da sınırlı kalmıyor. Firma, 2016 yılındaki Farnborough International Airshow sırasında, Airbus Helicopters ve Airbus Defence and Space şirketleri ile Roketsan Füze Sistemleri’nin çeşitli platformlara entegre edilmesini konu alan, iki farklı iş birliği anlaşması imzalamıştı. ROKETSAN, bu anlaşmalardan ilki kapsamında, C295 uçağına; L-UMTAS Füzesi entegrasyonu gerçekleştiriyor, müteakip süreçte 2018 yılı içerisinde de CİRİT Lazer Güdümlü Füze ve TEBER Lazer Güdüm Kiti’nin entegrasyon çalışmalarına başlayacak. Ayrıca, bir adet C295 Uçağı silahlı olarak hazır hale getirildi ve Dubai Airshow esnasında bu uçağın lansmanı yapılacak. İkinci anlaşma kapsamında H135M ve H145M helikopterlerine CİRİT entegrasyonu çalışmaları da devam ediyor. Ayrıca, her iki anlaşma kapsamındaki platformların, üçüncü ülkelere yönelik pazarlama faaliyetleri, ilgili firmalarla ortak olarak sürdürülüyor.

 4,281 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.