Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: Sarsılmaz, Artık Mühimmat da Üretiyor

DSEI 2017 Özel Dosya: Sarsılmaz, Artık Mühimmat da Üretiyor

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyada, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile yapılan “Sarsılmaz, Artık Mühimmat da Üretiyor” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sarsılmaz’ın yurt dışı pazarlardaki faaliyetleri, makineli tabanca ve piyade tüfeği ürün ailelerinin son durumu ve firmanın mühimmat üretimi konusunda yaptığı açılımlar ile ilgili Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten bilgi aldık.

MSI Dergisi: Sarsılmaz için DSEI ne ifade ediyor?

Latif Aral ALİŞ: DSEI, dünyadaki savunma sanayisi fuarları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Dünyada, bu alanda faaliyet gösteren tüm büyük firmalar, bu fuarda boy gösteriyor. Pek çok ülkenin milli katılımla ilgi gösterdiği fuara, yine pek çok ülkeden resmi delegasyon da katılıyor. Üretim tesislerinin teknolojisi ve kapasitesi, Ar-Ge gücü, ürün kalitesi ve çeşitliliği ile Türkiye’nin en büyüğü olmanın yanında, dünyanın sayılı markalarından biri olarak biz de bu fuarda yer alıyoruz.

 

MSI Dergisi: Burada hangi ürünlerinizi öne çıkarıyorsunuz?

Sarsılmaz, IDEF’te, pek çok ürün sergilemiş; ancak bu ürünlerden, özellikle 3 tanesini ön plana çıkarmıştı: SAR 223T Piyade Tüfeği, SAR 109T Makineli Tabanca ve Sarsılmaz’ın yeni nesil avangart tabancası SAR 9. Bunlar içerisinde de tüm parçaları Türk malı olan SAR 9, oldukça ilgi gördü; üstün özellikleri ile hem ziyaretçileri şaşırttı hem de büyük beğeni topladı. DSEI’de de yine bu 3 ürünümüzü ön plana çıkardık.

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz, MPT-76’nın seri üretimini yapan firmalar arasında yer alıyor. MPT-76 üretim faaliyetlerinizin son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Kendi tecrübelerinize dayanarak üretim süreçlerine katkı yaptığınız noktalar oluyor mu?

Latif Aral ALİŞ: Modern Piyade Tüfeği projesinin çıktısı MPT-76’nın seri üretim sürecinde Sarsılmaz’a da görev verilmiş olması, hem çok büyük bir onur hem de çok büyük bir sorumluluk getiriyor. Üstlendiğimiz bu sorumluluğun gereklerini en iyi şekilde yerine getirmek için, var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. MPT-76’nın her bir parçasını, kendi tasarımımız olan piyade tüfeklerinden gelen bilgi birikimi ve sahip olduğumuz ileri imalat teknolojileri ile harmanlayarak üretiyoruz. Kısacası Sarsılmaz’ın bu konudaki bakış açısı, yüksek mukavemetli parça imalatı, yüksek üretim kapasitesi ve tekrar edilebilir üretim teknolojisi olarak tanımlanabilir. Bu özverili çalışmanın sonucu olan MPT-76’lar, çok kısa bir süre içerisinde, kolluk kuvvetlerimizin hizmetine, Sarsılmaz kalitesiyle sunulmuş olacak.

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın yurt dışında pazarladığı kendi piyade tüfeği ailesi ile ilgili son durum nedir? Gerçekleştirdiğiniz satışlara ilişkin neler söyleyebilirsiniz?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz’ın 5,56×45 mm çapındaki piyade tüfekleri; SAR 223T ve SAR 223C, yurt dışında büyük talep görüyor. Bu ürünlerimizle yabancı devlet kurumlarının açtığı ihalelere katılıyoruz. Ürünlerimizi tanıyıp, deneme imkânı bulan kimi yabancı devlet kurumlarına, ihalesiz doğrudan satış yaptığımız da oluyor. Hatta ürünlerimizi satın alarak kullanan bu yabancı kurumların bazılarında, sağladığımız memnuniyet oranı o kadar yüksek düzeyde ki, buralardan ilave siparişler de alıyoruz.

 

Öte yandan, bu ürünlerle kendi kolluk kuvvetlerimizin testlerine de katılıyoruz. Şunu da övünerek ifade etmek isterim ki; kolluk kuvvetlerimizin zorlu koşullarda yaptıkları testlerde, SAR 223T, 9.630 atıma kadar hiç hata yapmadı ve testi hatasız tamamladı. Yine kolluk kuvvetlerimizin ihtiyacı için geliştirdiğimiz, gaz pistonu prensibi ile çalışan SAR 223P modelinin çalışmalarında da son aşamaya geldik.

 

MSI Dergisi: Makineli tabanca ürün ailenizin son durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz peki?

Latif Aral ALİŞ: Meskûn mahal kullanımı için tasarlanan; yalın ve özgün tasarımlarıyla her kullanıcının beğenisini kazanan makineli tabancalarımız; SAR 109T ve SAR 109C, gerek yurt dışında gerekse yurt içinde haklı gururumuz oldu. Tabanca fişeği kullanan SAR 109 ailesi, hem hafif hem de kompakt olması gibi önemli bir avantaja sahip. Bu nedenle oldukça talep görüyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde, kullanıcı görüşlerinden yola çıkarak, bu ürün ailesinde de ergonomik açıdan bazı geliştirmeler yaptık. Silah üzerindeki, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıflarını ve yeni, modern görünüşlü, kompakt ve taktik dipçik modelini, bu çalışmalara örnek olarak gösterebiliriz.

MSI Dergisi: ABD ve Avrupa ülkelerinden, Sarsılmaz ürünlerine yönelik talep konusunda değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Latif Aral ALİŞ: Hafif silahlar söz konusu olduğunda, Avrupa ülkeleri yasaları, oldukça kısıtlayıcı ve zorlayıcı şartlar öne sürüyor. Bu nedenle ihracat süreçleri de oldukça karışık, zorlayıcı ve uzun zaman alıyor. Öte yandan, bu alanda, hemen hemen her devletin de kendi ürettiği ürünler var. Biz nasıl kendi milli ürünümüzü kullanmak istiyorsak Avrupa ülkelerinde de milli ürün kullanma isteği yüksek. Tüm bunlara rağmen, tüm Avrupa ülkelerinden farklı ürünler için talepler geliyor; biz de bu ülkelere ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Ancak söz konusu hafif silah olduğunda, dünyanın en büyük pazarı, elbette ki ABD. Bu yüzden, bizim de ana hedef pazarımız ABD. Bu hedef doğrultusunda, Sarsılmaz olarak, ABD’de, 2017’de de yeni açılımlar yaptık. Önümüzdeki günlerde, ABD’ye yaptığımız satışların, dramatik artışlarla yükselmesini öngörüyoruz.

  

MSI Dergisi: Sarsılmaz, geçtiğimiz dönemde, Türkiye’de mühimmat üretimi gerçekleştiren bir firmayı satın aldı. Satın alma süreci, tesisin mevcut durumu, üretim çalışmalarınız gibi konularda okuyucularımıza neler anlatabilirsiniz?

Latif Aral ALİŞ: Evet, 2014 yılında, Balıkesir ilinde bulunan, Balıkesir Patlayıcı Sanayi (BPS) firmasını satın alarak mühimmat sektörüne de giriş yaptık. Son dönemde Sarsılmaz bünyesine katılan firma da, spor fişek üretimine 1995 yılında; kurusıkı ses fişeği üretimine 2000 yılında; sivil patlayıcı üretimine 2005 yılında; mühimmat üretimine ise 2014 yılında başlamış bir kuruluş. 2016 yılının Haziran ayında, askeri niteliği bulunan fişek üretimine de başlanmış. Bugün itibarı ile Sarsılmaz Patlayıcı Sanayi A.Ş. adı altında üretime devam ediyor.

  

Grubumuza ait iki mühimmat firması, toplamda yaklaşık 800.000 metrekare açık; 55.000 metrekare kapalı alan üzerine kurulu. Bu tesislerde; askeri ve sivil kullanıma yönelik hafif silah mühimmatı ve sivil nitelikli patlayıcılar üretiyoruz; ayrıca çeşitli delme ve patlatma ürün ve hizmetleri sunuyoruz. Hâlihazırda hafif silah mühimmatı alanında, 9×19 mm çapında tabanca fişeği üretiyoruz. Yapılan yeni yatırımlar ve kapasite arttırımı ile diğer kalibrelerde de mühimmat üretimine geçmek üzereyiz. Hafif silah sektörünün lideri olarak, son yıllarda attığımız büyük adımlarla, Sarsılmaz’ı, mühimmat sektörünün de önde gelen üreticilerinden biri haline getirdik.

Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bu teknolojileri uygulamaya geçirme yetenekleri yüksek olan Sarsılmaz Grup Şirketleri olarak, hafif silahta olduğu gibi, mühimmat sektöründe de dünya devlerinin liginde yer alabilmeyi hedefliyoruz. Bunun için de hız kesmeden yatırımlarımızı sürdürüyoruz; üretim kapasitemizi ve ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Burada en büyük hedefimiz, ülkemizin, hâlihazırda ithalat yoluyla tedarik ettiği mühimmatları üreterek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Jandarma Genel Komutanlığının ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltmaktır.

 

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 6,904 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.