Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 DSEI 2017 Özel Dosya: Sektör, Birleşik Krallık Pazarındaki Varlığını Arttırmak İstiyor

DSEI 2017 Özel Dosya: Sektör, Birleşik Krallık Pazarındaki Varlığını Arttırmak İstiyor

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyada, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile yapılan “Sektör, Birleşik Krallık Pazarındaki Varlığını Arttırmak İstiyor” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), sektörün ihracat çalışmalarına verdiği desteği, DSEI fuarında da sürdürdü. Yoğun fuar programında, MSI Dergisi’ne de zaman ayıran SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ile kısa bir söyleşi yaptık.

 

MSI Dergisi: Milli katılımın olduğu sektörel bir fuar, SSI olmaksızın düşünülemez. Peki, DSEI ve benzeri fuarlar, SSI’nin faaliyetlerini ne şekilde etkiliyor?

Latif Aral ALİŞ: DSEI, tıpkı IDEF gibi 2 yılda bir gerçekleştirilen ve firmalar tarafından yoğun ilgi gören bir etkinlik. Bu yıl, 54 farklı ülkeden, 1.605 katılımcı firma, bu fuarda boy gösteriyor. Bu ve benzeri fuarlar, firmalara, ürünlerinin özelliklerini anlatmak, interaktif gösterilerle tanıtmak için önemli fırsatlar sağlıyor. Bizim gibi birlik ve organizasyonlara ise stratejik olarak önem gösterdiğimiz ülkelerin, resmi veya özel heyetleri ile toplantılar gerçekleştirerek; kısa, orta veya uzun vadelerde yapılabilecek ortak çalışmaları, yatırımları, desteklenecek programları, hâlihazırda sürdürülen projeleri değerlendirme imkânı tanıyor. Bu açıdan baktığımızda, yoğun bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile birlikte ağırladığımız misafirlerimizle ajandamızda yer alan konuları görüştük. Farklı seminer ve etkinliklere katılarak hem küresel anlamda müşterilerimizin beklentilerini öğrendik hem de katılım gösteren firmaların ürün ve hedeflerini tecrübe ettik.

 

MSI Dergisi: 2015’te düzenlenen DSEI fuarına, 16 Türk firması katılım gerçekleştirmişti. Bu yılki fuara ise 30’un üzerinde Türk firması katılıyor. Sizce bu tabloyu nasıl yorumlamalıyız?

Latif Aral ALİŞ: 2015 yılında düzenlenen bir önceki DSEI fuarına, uluslararası partner ülke statüsü ile katılmıştık. DSEI gibi bir organizasyonda, uluslararası partner statüsü, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geldiği seviyenin; bir üst lige çıkışının bir anlamda ilanı gibiydi. Bu fuarda ise bir önceki fuara göre, daha geniş bir katılım sergiliyoruz. Artık bundan sonra katılacağımız uluslararası fuarlarda, azami katılımcı sayımızın bu civarlarda olması lazım. Bazıları, 1.605 adet firma arasında, 20-30 gibi bir sayı nedir diye küçümseyebilir; ancak bazı detayları paylaşmak isterim: Belirttiğim gibi katılımcı ülke sayısı 54. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 42 ülke ise özel ülke pavilyonu ile boy gösteriyor. ABD ve doğal olarak fuara ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, en fazla katılımcı firmaya sahip olan ilk iki ülke. Bunların ardından; Avusturalya, Kanada, Almanya ve Fransa ile birlikte Türkiye, en çok katılımcı firmaya sahip ülkeler arasında. Türkiye, fuarda da görmüş olduğumuz üzere, hem teknoloji olarak hem de ürün çeşitliliği olarak, önemli bir üretici ülke konumuna gelmiş durumda. Bir sonraki DSEI fuarında, en çok katılımcıya sahip ilk 5 ülke arasında yer alacağımızı düşünüyorum.

 

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,458 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.