Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR DT Savunma, 5’inci Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

DT Savunma, 5’inci Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

Savunma ve havacılık sektörünün her geçen yıl büyüyen KOBİ’lerinden olan DT Savunma ve Havacılık A.Ş. (DT Savunma), başta hava sistemleri olmak üzere kara aracı projeleri, lojistik projeleri ve üretim destek projeleri gibi alanlarda, çözüm ortaklarıyla birlikte sunduğu yüksek teknolojili ürünlerle yolculuğunu sürdürüyor. DT Savunma, kuruluşunun 5’inci yılını, standartlardan ve kaliteden ödün vermeyen etkin bir tedarikçi olarak kutluyor.

DT Savunma, 2018 yılının Kasım ayında sektörün önemli proje yüklenicisi firmalarından biri olma hedefiyle faaliyetlerine başladı. Bugün itibarıyla alanında uzman personelden oluşan 10 kişilik bir ekiple yoluna devam eden firma; 2’si yerli, 5’i de yabancı olmak üzere 7 firmayla resmi stratejik ortaklık ve temsilcilik anlaşmaları yürütüyor. Geçen zaman zarfında, kurumsal gelişim ve kalite süreçlerinde iyi bir altyapı oluşturan DT Savunma, tesis güvenlik altyapısını geliştirdi ve genel kalite belgeleri ile bilişim kalite belgelerini tamamlayarak kurumsallaşma yolunda kilometre taşı sayılabilecek adımlar attı.

Firma, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlısı ASELSAN, HAVELSAN ve TUSAŞ’ın yanı sıra bu yıl itibariyle Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün (AFGM) de onaylı tedarikçisi oldu.

Global Şirketlerle Stratejik İş Birlikleri

DT Savunma, kurulduğu günden bu yana global ölçekte birçok firma ile iş birliği yapıyor. ABD Delaware’de yerleşik DIMO Corporation ile Türkiye’de geçerli bir stratejik ortaklık anlaşması yürüten DT Savunma, bu anlaşma çerçevesinde, çeşitli global orijinal ürün üreticisi (OEM) markaların Türkiye temsilciliğini de üstleniyor. Bu markalar arasında en önemlilerinden biri olan AMETEK, Türk savunma ve havacılık sektörüne 2000’li yılların başından beri hizmet veriyor. DT Savunma, AMETEK benzeri yurt dışı iş birlikleri ile güvenilir bir tedarikçi olarak Türkiye’de üretilmeyen ürünleri sektörün hizmetine sunuyor. Bu kapsamda AMETEK, kendi bünyesinde yer alan 3 ayrı ana grup ile sektörün en önemli firmalarının yürüttüğü özgün projeler için aşağıdaki kabiliyetleri sunuyor:

  • AMETEK Rotron, Hughes Trailer ve Airtechnology (RHA) grubu olarak; kabin içi ve motor iklimlendirme çözümleri (fan, üfleyici, eşanjör ve alt ekipmanları).
  • AMETEK Power Data Systems (PDS) grubu olarak; güç dağıtım sistemleri, marş motoru, eyleyici gibi güç sistemleri.
  • AMETEK Sensor and Fluid Management Systems (SFMS) grubu olarak; tüm motor ve kabin için sensör sistemleri.

DT Savunma’nın stratejik ortağı AMETEK’in 3 ana grubuna ait ürünlerin bazıları, IDEF’te ziyaretçilerle buluşturuluyor.

Plazma Teknolojisi ve Destek Sistemleri Konusunda Büyük İş Birliği: D2 Teknoloji

DT Savunma’nın, Türkiye’de plazma teknolojileri konusunda en fazla AR-GE projesi geliştirmiş firma olan Davitap Mühendislik ile 2022 yılında güçlerini birleştirerek kurduğu D2 Teknoloji Medikal Savunma Limited Şirketi, bu yıl da bazı yeni kabiliyetlerini sektöre sunuyor. D2 Teknoloji, tüm diğer sektörlerde olduğu gibi savunma ve havacılık sanayisinde de üretim yapan elektronik, mekanik, kimyasal ve kompozit firmaları için alternatif bir çözüm olan “yüzey işleme” cihazlarını fuarda sergiliyor. Plazma yüzey işleme cihazları, özgün “tutunum arttırıcı” özelliği sayesinde farklı malzeme türlerinin birleşmesi prosesine destek olabiliyor.

Plazma Eyleyiciler

D2 Teknoloji, geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarlarda “konsept çalışma” olarak sunduğu “plazma eyleyici” sistemler konusunda yoğun bir geliştirme süresine girdi ve bu konuda prototip hazırlanması noktasında sona geldi. Tamamlanan prototip çalışması da DT Savunma’nın bu yıl IDEF’te sergileyeceği çalışmalar arasında yer alıyor.

DT Savunma ve İhracat

Cumhuriyetin 100. yılında sektör hedefleri kapsamında yönünü ihracata çeviren pek çok KOBİ gibi DT Savunma da bu yıl itibariyle “katma değerli” ihracat yapabilmek için çalışmalarını hızlandırdı. Başta havacılık projeleri olmak üzere sektörün pek çok ihtiyacı için kaliteli ve yüksek performanslı çözümler üreten DT Savunma, özellikle ulusal ve global çözüm ortakları ile birlikte, yurt dışında da katma değerli tedarik ve proje hizmetleri geliştirmeye devam edecek. Bu kapsamda firmanın öncelikli hedef pazarı ise Körfez ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.