Ana Sayfa Manşet DT Savunma, Gelişen Ürün Ailesi ile Sektördeki Yerini Sağlamlaştırıyor

DT Savunma, Gelişen Ürün Ailesi ile Sektördeki Yerini Sağlamlaştırıyor

Sektörün genç KOBİ’lerinden DT Savunma’nın ürün ailesi şekillenmeye başladı. Firma, SEDEC 2020’de; Milli Gösterge Paneli, Kasis Bariyer ve Redresör başta olmak üzere yeni ürünlerini, sektörün ve son kullanıcıların ilgisine sunuyor.

DT Savunma, malzeme ve sistem tedariki gibi diğer faaliyetlerinin yanı sıra modernizasyon projelerinde ihtiyaç duyulan alt sistemlerin yerli ve milli olarak geliştirilmesi konusunda da çalışmalar yürütüyor. Kara araçları için geliştirdiği Milli Gösterge Paneli ve Redresör, bu kapsamda ortaya çıkarılan ürünler arasında yer alıyor. Kasis Bariyer gibi çözümler ise kullanıcıların özel ihtiyaçları karşılamak için geliştirilmiş bir ürün olarak öne çıkıyor.

DT Savunma Genel Müdürü Cihan Mendi

Kara Araçlarına Modern Sürücü Göstergesi

Modern askeri kara araçlarında, sürücünün önünde yer alan panelde, klasik analog göstergeler yerine akıllı ve sayısal göstergelerin kullanımı, giderek artıyor. Bu tür göstergeler, yapılması gerekebilecek bilgilendirmelerin çeşitliliği ve göstergenin değişen ihtiyaçlara göre uyarlanabilmesi nedeniyle dünya genelindeki silahlı kuvvetler gibi kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor.

Yeni üretilen araçlar, hâlihazırda bu tür göstergeler takılı halde geliyor. Envanterde bulunan araçların ise bu tür göstergeleri kullanabilmesi için, modernizasyondan geçmesi gerekiyor.

Türkiye’deki bir son kullanıcı için 90 aracı kapsayan bir modernizasyon faaliyetini, önemli kabiliyetlere sahip çözüm ortaklarıyla beraber başarıyla tamamlayan DT Savunma, bu çalışmadan kazandığı tecrübeyi, kendi ürün geliştirme vizyonuyla bir araya getirerek, kendi özgün ürünü olan Milli Gösterge Paneli’ni geliştiriyor.

Milli Gösterge Paneli; merkezine sayısal bir göstergeyi alan, aynı zamanda analog göstergelerin ve ikaz lambalarının kullanılmasına imkân tanıyan, yazılım güncellemeleri ile değişen ihtiyaçlara uyarlanabilen bir ürün. Milli Gösterge Paneli’nin sayısal göstergesinde; eğim ve açı sensörü çıktılarının gösterimi ve yazılımla değiştirilebilen diğer bilgiler yer alabiliyor. Panelde; hız ve toplam kilometre göstergesi, devir göstergesi, motor hararet göstergesi, motor yağ basınç göstergesi, yakıt seviyesi göstergesi ve akü voltaj göstergesi gibi klasik analog göstergeler de yer alabiliyor. Birçok askeri son kullanıcı, özellikle yedeklilik için, bu analog göstergelerin varlığının devam etmesini talep ediyor. Bununla beraber, Milli Gösterge Paneli’nin, tüm alanını kaplayan, büyük ve tek bir sayısal göstergeye sahip bir sürümü de bulunuyor.

DT Savunma, geliştirdiği özgün redresör çözümünü, Türk son kullanıcıların iki farklı tip aracına entegre ediyor.

DT Savunma, Milli Gösterge Paneli ile hem modernizasyon projelerinde hem de yeni araç projelerinde yer almayı hedefliyor. Türk son kullanıcıların referansı ile bu çözümün, yurt dışında da ilgi göreceği ve önemli bir ihracat potansiyeline sahip olacağı, DT Savunma’nın öngörüleri arasında yer alıyor.

Modernizasyon Projeleri için Redresör

Kara araçlarının, özellikle yeni faydalı yükleri taşıyabilmesi için sahip olmaları gereken altyapının bileşenlerinden biri de redresör. Alternatif akımı doğru akıma çeviren redresöre duyulan ihtiyaç, araç modernizasyon projelerinde de öne çıkıyor. DT Savunma, geliştirdiği özgün redresör çözümünü, Türk son kullanıcıların iki farklı tip aracına entegre ediyor.

DT Savunma, bir yandan da redresör çözümüne yeni kabiliyetler ekliyor. Bunların arasında, uzaktan komuta ve akü bildirim göstergesi kabiliyeti de yer alıyor. Önümüzdeki süreç içinde DT Savunma, redresör çözümleri ile seri üretim projelerinde de yer almayı hedefliyor.

Pratik Bariyer Çözümü: Kasis Bariyer

Kasis Bariyer, kontrol noktalarında kullanıma uygun ve kullanılacağı alanda özel bir inşaat çalışması gerektirmeden, kolayca monte edilebilen modüler bir çözüm olarak öne çıkıyor. Kapalı durumda bir kasis gibi işlev gören sistem, ihtiyaç halinde ise araç geçişini engelleyen bir bariyere dönüşebiliyor. Sistemin kolay kurulum özelliği, sabit tesislerin yanı sıra geçici olarak kurulan kontrol noktalarında da kullanılabilmesini sağlıyor.

Kasis Bariyer, kontrol noktalarında kullanıma uygun ve kullanılacağı alanda özel bir inşaat çalışması gerektirmeden, kolayca monte edilebilen modüler bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Kasis Bariyer ile ilgili geliştirme ve prototip üretim faaliyetlerini tamamlayan DT Savunma, bu prototiplerden üç seti, önümüzdeki günlerde bir Türk son kullanıcıya teslim edecek.

Sektörün, Malzeme ve Sistem Tedariki Konusunda Güvenilir Ortağı

DT Savunma, bir yandan da malzeme ve sistem tedariki konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu konudaki faaliyetleri,  iki koldan ilerliyor.

DT Savunma, tecrübesini, kendi ürün geliştirme vizyonuyla bir araya getirerek, kendi özgün ürünü olan Milli Gösterge Paneli’ni geliştiriyor.

DT Savunma, malzemenin, doğru teslim süresi ve maliyet etkin fiyatlarla ve efektif planlama ile tedarik edilebilir olmasını sağlayan bir tedarikçi portali olan Türk Envanter üzerinde çalışıyor. Bu portalin, önümüzdeki dönemde, Türk savunma ve havacılık sektörünün önemli paydaşlarından biri olması hedefleniyor.

DT Savunma, aynı zamanda, temsilcisi olduğu firmalar aracılığı ile sektörün ihtiyaç duyduğu; hava aracı ekipmanlarını, askeri standartlara uygun elektronik ve mekanik bağlayıcıları, özel tip askeri kimyasal maddeleri, kamera sistemleri ve ekipmanlarını, hava aracı kulaklık ve koruma sistemlerini sağlamaya devam ediyor.

Sektörel İş Birlikleri, Alparslan Savunma ile Genişliyor

DT Savunma, sektörel iş birliklerini geliştirmeye de büyük önem veriyor. Firma, bu kapsamda, savunma ve havacılık sektöründeki çeşitli üretim ve modernizasyon projelerinde ana yüklenici olarak görev alan Alparslan Savunma ile ileri teknolojiler geliştirilmesi ve son kullanıcıların modernizasyon ihtiyaçları konularında iş birliği yapmaya başladı.

2021 Hedefleri

DT Savunma, 2021’de, faaliyetlerini genişletmeye ve çeşitlendirmeye devam edecek. DT Savunma Genel Müdürü Cihan Mendi, firmanın 2021 hedefleri ile ilgili şunları söylüyor: “2021 ile ilgili birinci hedefimiz, Ar-Ge projelerimizi tamamlamak. Böylece, ürün ailemizi genişleteceğiz. Son kullanıcıya teslimatını gerçekleştirdiğimiz çözümlerimizin yeni sürümleri üzerinde başlattığımız çalışmaları tamamlamak da bir diğer hedefimiz. Böylece kullanıcılarımıza, hep daha iyisini sunmak istiyoruz. Son olarak, stratejik iş ortaklığı modeli ile ileri teknolojilere yönelik bazı yatırımlar yapmayı da planlıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.