Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı Dünyada Bir İlk: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı’ndan Ateşlenen Güdümlü Mermi, Hedefi Başarıyla Vurdu

Dünyada Bir İlk: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı’ndan Ateşlenen Güdümlü Mermi, Hedefi Başarıyla Vurdu

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma’nın öz kaynaklarıyla geliştirdikleri ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), DENİZKURDU-2021 Tatbikatı kapsamında, başarılı bir füze atışı gerçekleştirdi. 27 Mayıs’ta, Antalya bölgesinde gerçekleştirilen testte, Roketsan tarafından üretilen CİRİT Lazer Güdümlü Füzesi, hedefini tam isabetle vurdu. Böylece, insansız bir deniz aracı, dünya genelinde, ilk defa lazer güdümlü bir füze ile hedefini vurmuş oldu.

Atış testi öncesinde, Antalya’da, ARES Tersanesi tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı üst düzey yetkililer katılım gösterdi. Katılımcılar, tören kapsamında, atış testini canlı olarak takip etti.

Tören, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan’ın konuşmaları ile başladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Alanç, dünyanın en iyi insansız deniz araçlarını geliştirme ve bu alanda Türk mühendisleri olarak dünyaya öncülük etme gayesinde olduklarını vurguladı. Tıpkı insansız hava araçlarında olduğu gibi insansız deniz araçları alanında da Türkiye’yi, dünyada trend yaratan, öncü ve müttefik ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Alparslan ise dünyada yeniden yazılan askeri doktrinlere Türkiye’nin öncülük ettiğini belirtti. Bir yıl önce üzerinde çalışmaya başladıkları ULAQ SİDA’nın ilk atış testinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en kapsamlı deniz tatbikatı olan DENİZKURDU-2021’de gerçekleştirilmesinden dolayı da büyük gurur duyduklarını söyledi.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk K. Alparslan ve ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, güdümlü mermi atışını gerçekleştirmek üzere denizde bulunan ULAQ SİDA harekete geçti ve Sahil Kontrol İstasyonu’ndan (SAKİ) yönetilerek atış alanına intikal etti. Teste, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı platformları da eşlik etti. Hedefin ULAQ SİDA üzerinde yer alan kameralar tarafından tespit edilmesinin ardından, CİRİT lazer güdümlü füzesi ateşlendi ve hedefini başarıyla vurdu.

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ SİDA’nın harp başlıklı ilk füze atışına, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar yapılmış en kapsamlı DENİZKURDU Tatbikatı’nda yer verilmiş olması, tüm katılımcılar için ayrı bir gurur vesilesi oldu.

Oyunun Kurallarını Değiştiren Ürünler Sahaya Çıkıyor

Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ)

Tüm izleyicilerin büyük bir heyecanla beklediği atışın hedefi tam isabet ile vurmasının ardından, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bir konuşma gerçekleştirdi ve şunları söyledi: “Bugün, Mavi Vatan’ın korunması, Ege ve Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunması için güçlü bir deniz gücüne sahip olmamız gerektiği aşikârdır. Mavi Vatan’ın yılmaz bekçileri olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaç duyduğu platformları en yeni teknolojilerle donatılmış olarak sağlamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı olarak Milli Savunma Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, sektörümüz ve diğer ilgili kurumlarla çok sıkı iş birliğinde çalışmaya devam edeceğiz. Projelerimizde yüzde 70’e varan yerlilik oranlarına ulaştık; bunu daha da arttıracağız.

İnsansız hava araçlarında artık oyun değiştirici olarak sahada olan ürünlerimizin benzerlerinin kara, suüstü ve sualtı araçlarında da hayata geçtiğini görmeye başladığımız günler çok yakın. Bu sistemlerin entegre çalıştığı muharebe ortamının bizi beklediğini biliyor ve biz de buna göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buna yönelik ortaya konacak çalışmaları destekliyoruz; desteklemeye de devam edeceğiz.”

Geniş Kabiliyet Yelpazesi

Türkiye’nin ilk insansız muharip deniz aracı olan ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Suüstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında kullanılabilecek. ULAQ SİDA, bu görevlerde, karadan mobil araçlarla ve karargâh komuta merkezinden; denizden ise uçak gemisi ve fırkateyn gibi yüzer platformlardan yönetilebilecek.

Roketsan tarafından üretilen 4 adet CİRİT ve 2 adet L-UMTAS füzesi ile donatılabilen ULAQ SİDA, farklı operasyonel harekât ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde başka faydalı yükleri de taşıyabilecek. Bu kapsamda  elektronik harp ve karıştırma (jamming) sistemleri ile farklı haberleşme ve istihbarat sistemleri ile donatılabilecek.

ULAQ SİDA’nın V2V ve AKSON Veri Bağı ile KEMENT haberleşme altyapısı; eş veya farklı yapıya sahip diğer insansız deniz araçları (İDA) ile operasyon icra edebilmesini; ayrıca insansız hava aracı (İHA), silahlı İHA, taktik İHA’lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekât yapmasını sağlayacak.

ULAQ; sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmayacak; yapay zekâ ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve çağın ilerisinde yetenekler içerecek. Sistemin uzaktan komuta edilebilmesi için ihtiyaç duyulan tüm donanımların tasarımı ve üretimi tamamlandı. Seyir ve kaçınma manevralarını da içerecek şekilde otonom harekât kabiliyetini sağlayan ve yapay zekâ ile donatılmış yazılımlar da geliştirildi. Seyir testleri süren ULAQ SİDA’dan alınan veriler ile hem donanım hem de yazılım doğrulama ve güncelleme faaliyetlerine devam ediliyor.

Sahil Kontrol İstasyonu, ULAQ’ı Tamamlıyor

ULAQ SİDA’nın, karadan kontrol edilmesi için geliştirilen Sahil Kontrol İstasyonu’nun (SAKİ) üretimi de tamamlandı. Bir minivan olarak tasarlanan SAKİ içerisinde; bir adet Komutan Konsolu, bir adet de Nişancı Konsolu yer alıyor. Komutan Konsolu üzerinden ULAQ’ın yönetimi sağlanırken, Nişancı Konsolu üzerinden de ULAQ SİDA üzerindeki faydalı yük olarak yer alan füze sistemlerinin kontrolü sağlanıyor. SAKİ; güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme gibi yaşam ve sistem destek ekipmanı ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlandı ve donatıldı. SAKİ ayrıca; hızla kurulabilen, kullanıcı dostu arayüzleri ile kolay bir şekilde kullanılabilen, modüler yapısı ve genişleme altyapısı ile tüm ULAQ ürün ailesini destekleyen bir mimariye sahip olarak geliştirildi.

SAKİ, görüş hattı (LOS) ve görüş hattı ötesi (BLOS-SATCOM) veri bağları vasıtasıyla ULAQ SİDA ile iki yönlü veri aktarımı yapabiliyor. Bunun yanı sıra KEMENT ve TAFICS arayüzleri üzerinden platformlar ve komuta kontrol merkezleri ile anlık haberleşme ve ağ destekli harekât yapabilme altyapısına da sahip. Meteksan Savunma’nın insansız ve insanlı keşif gözetleme hava platformları için geliştirdiği ve görüş hattında 200 km’nin üzerinde veri aktarım menzili bulunan ve ULAQ SİDA’nın görüş hattı haberleşme alt yapısını oluşturan AKSON Veri Bağı da İHA’lar ile müşterek harekât yapılmasını sağlıyor.

ULAQ SİDA, Antalya’da icra edilen seyir ve otonomi testlerinde, kabiliyetlerini sergilemeye devam ediyor.

Yeni Sürümler Yolda

Projenin ilk fazı olan ve atış testleri başarı ile tamamlanan ULAQ Ailesi’nin SİDA versiyonunun ardından; istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçları ile ilgili çalışmalar da hız kazanacak. ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, tasarım çalışmaları tamamlanmış diğer ULAQ sürümlerinin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladı. Faydalı yüklerle donatılmış Denizaltı Savunma Harbi (ASW HWT/LWT) sürümü ile İstihbarat ve Elektronik Harp (ISR & EW) sürümünün çok yakında üretimine başlanması planlanıyor. Hâlihazırda birçok müttefik ülke silahlı kuvvetleriyle görüşmelere ve temaslara konu olan ULAQ serisi insansız deniz araçlarının, çok yakında ihracat haberlerine de konu olması hedefleniyor. ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, son kullanıcı hassasiyetleri nedeniyle ayrıntı veremiyor; ancak 4 kıtada, dost ve müttefik ülkelerle yakın temaslar devam ediyor. Mart ayında Doha’da gerçekleştirilen Milipol fuarında, Katar Başbakanı’nın ve ardından Katar Emiri’nin ARES Tersanesi standını ziyaret ederek ULAQ ailesi ile ilgili bilgi alması da yerli ve yabancı basında geniş yer bulan bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.