Ana Sayfa Haberler Dünyanın En İyi Dron Pilotları STM Öncülüğünde TEKNOFEST İstanbul’dan Geçti

Dünyanın En İyi Dron Pilotları STM Öncülüğünde TEKNOFEST İstanbul’dan Geçti

STM’nin TEKNOFEST İstanbul kapsamında yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta dünyadan 64 pilot kıyasıya mücadele etti. Beş günün sonunda tamamlanan yarışlarda ilk üç sıraya yerleşen pilotlar Danimarka’dan Dane Grace, İspanya’dan Marc Espuna ve Alex Zamora oldu.

World Drone Cup’ta İtalya’dan Japonya’ya, Kolombiya’dan Avustralya’ya kadar 37 ülkeden 64 pilot yarıştı. Türkiye’yi yarışlarda milli takımdan Batu Erilkun (11), Atakan Mercimek (13), Özgürcan Özçelik (34) ile Cem Kösel (43) ve Erdem Üstüner (30) olmak üzere beş pilot temsil etti. World Drone Cup, ilk iki gün yarışmacıların parkuru tanıması için yapılan deneme sürüşleriyle başladı. Eleme turlarının sonunda 32 pilot finale çıkmaya hak kazandı. Heyecanlı ve yarış dolu geçen final gününde birinciliği Danimarka’dan Dane Grace üstlenerek 30.000 liralık ödülün sahibi oldu. İspanya’dan katılan Marc Espuna ikinci olurken üçüncü sıraya aynı ülkeden Alex Zamora yerleşti. İkinci ve üçüncü olan pilotlar sırasıyla 20.000 lira ve 10.000 lira ödül kazandılar.

Dünyanın en iyi dron pilotlarını İstanbul’a getiren World Drone Cup, 22 Eylül Pazar günü düzenlenen kupa töreniyle sona erdi. Özel yarışlar ve hava şovlarıyla renklenen final gününde hem yarışanlar hem de ziyaretçiler keyifli anlar yaşadı.

World Drone Cup kupa töreninde kazanan pilotlara ödüllerini, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve STM Genel Müdürü Murat İkinci takdim etti.

STM Genel Müdürü İkinci, World Drone Cup gibi uluslararası bir organizasyonun yürütücülüğünü üstlenmekten dolayı gururlu olduklarını belirtti. Tüm yarışmacılara ve kazanan pilotlara tebriklerini dile getiren İkinci, şunları kaydetti: “World Drone Cup ile festivalin en heyecanlı yarışlarından birine destek olduk.  Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen en yetenekli pilotlar kıyasıya yarışırken, dron teknolojilerine ilgi duyan gençlerimize de ilham kaynağı oldular. Bundan sonra da STM olarak teknoloji konusunda geleceğimiz için yatırım yapmaya, gençlerin hayallerine olduğu kadar eğitimlerine de katkı sağlayacak girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Şirket olarak sahip olduğumuz dinamik yapıyı her fırsatta hem kendimizi hem de sektörümüzü ileri taşımak üzere kullanıyoruz. Sektöre sunduğumuz katkıyı ise ürettiğimiz projelerle sınırlı tutmuyor, bilgi ve mühendislik birikimimizi paylaşmak üzere gençlere ulaşmayı çok önemsiyoruz. Özellikle otonom dron sistemleri, uydu teknolojileri ve havacılık ürünleri gibi konulara ciddi yatırımlar yaptığımız bu dönemde, TEKNOFEST İstanbul’da yer alarak her yaştan öğrenciyle doğrudan iletişim kurabilmek bizim için oldukça önemliydi. Hem sergilediğimiz proje ve ürünlerimiz hem de simülasyon ve oyun alanlarımız ile teknolojiye ilgi duyan gençlerimizin zihinlerinde yeni ufuklar açarak oldukça verimli bir festival geçirdiğimizi düşünüyorum.”

 

Geleceğin Pilotları için Dijital Turnuva

STM, World Drone Cup’ın birebir simülasyon oyunuyla yarışma heyecanını standına da taşıdı. STM’nin festival için özel olarak hazırladığı oyun, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. 10’ar kişilik takımlar halinde gerçekleşen yarışlar festival boyunca devam etti. Dijital platformda yarışan öğrenciler, dron kullanmayı deneyimlerken birinciler sürpriz hediyeler kazandı.

 1,683 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.