Ana Sayfa Haberler EDA’nın 2019 Raporu, Avrupa Savunma Harcamalarındaki Artışı Teyit Ediyor

EDA’nın 2019 Raporu, Avrupa Savunma Harcamalarındaki Artışı Teyit Ediyor

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

Avrupa Savunma Ajansı’nın (European Defence Agancy / EDA) 2019 yılını kapsayan savunma harcamalarına ilişkin raporunda, üyesi olan 26 ülkenin toplam savunma harcamasının 186 milyar avro seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. Danimarka hariç, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamının üye olduğu EDA, 2006 yılından beri üyelerinin savunma harcamalarına ilişkin yıllık raporlar yayınlıyor.

EDA’nın 28 Ocak’ta yayınladığı raporunda, savunma harcamalarında, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %5’lik bir artışın gerçekleştiği vurgulanıyor. Avrupa’nın toplam savunma harcamalarında 2015’den bu yana gözlemlenen artış trendinin ise 2019 yılındaki artış ile doruğa ulaştığı gözlemleniyor. 26 ülkenin toplam Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’sının (GSYH) %1,4’ünü oluşturan 186 milyar avro, ülkelerin toplam bütçelerinin %2,9’una denk geliyor.

Artan Savunma Harcamalarına Karşılık İş Birliği Azalıyor

Raporda, ülkelerin büyük çoğunluğunun, savunma harcamalarına paralel olarak yeni silah teçhizat tedarikini de arttırdığı belirtiliyor. Araştırma geliştirme (Ar-Ge) harcamaları da dâhil olmak üzere yeni silah teçhizat tedariki için harcanan 41,4 milyar avro, bir önceki yıla kıyasla %19’luk bir artışın olduğunu gösteriyor. 2019 yılında yeni silah teçhizat tedarikinin, toplam savunma harcamalarına oranı %22 olurken, bu oran için belirlenen %20’lik hedefin, 2010 yılından beri ilk defa aşılması dikkati çekiyor.  Bu kalemde harcanan 41,4 milyar avronun %16,9’u Ar-Ge harcamalarına giderken, geri kalanının yeni silah teçhizat tedariki için harcandığı dile getiriliyor. 2019 yılında üye ülkelerin, müşterek tedarik programları için, toplam tedarik programlarının yaklaşık %20’sine denk gelen 7 milyar avro harcadığı göze çarpıyor. Bu, 2017 yılına kıyasla müşterek tedarik programlarında %6’lık bir azalışa işaret etmekle kalmıyor; bu konuda koyulan %35’lik hedeften uzaklaşıldığını da gösteriyor.

Rapora https://eda.europa.eu/publications-and-data/latest-publications/defence-data-2018-2019 adresinden erişim sağlanabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.