Ana Sayfa Haberler EFES-2022 Tatbikatı Tüm Hızıyla Sürüyor

EFES-2022 Tatbikatı Tüm Hızıyla Sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonlarının yanı sıra tatbikat ve eğitim faaliyetlerini de aralıksız olarak sürdürüyor. Bu faaliyetlerden EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı; 9 Mayıs – 9 Haziran tarihleri arasında Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde icra ediliyor. Tatbikat, Türkiye’nin ev sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla 2 safha hâlinde gerçekleştiriliyor. Tatbikatın seçkin gözlemci günü ise 8-9 Haziran tarihlerinde icra edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik ve müşterek tatbikatlarından olan EFES-2022’ye, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra 37 ülkeden gözlemci, birlik ve unsurlar katılıyor.

Tatbikat; birleşik ve müşterek harekâtta, katılımcı ülke unsurlarının verilecek vazifelerin tamamını kapsayacak şekilde harbe hazırlık seviyesinin geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor.

Tatbikatta; jenerik bir senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekâtı icra edilecek; hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vurulacak.

Özel Kuvvet Harekâtı’nın da icra edileceği EFES-2022’de gemiden hedefe manevra, havadan ikmal, muharebe arama kurtarma, meskûn mahal yetenekleri de sergilenecek.

Türk savunma ve havacılık sanayisi tarafından üretilen yüksek teknolojili silah sistemleri de tatbikatta kullanılacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.