Ana Sayfa Manşet Ege Dinamik, Kritik Motor ve Alternatör Bileşenlerinin Dışa Bağımlılık Sorununu Ortadan Kaldırıyor

Ege Dinamik, Kritik Motor ve Alternatör Bileşenlerinin Dışa Bağımlılık Sorununu Ortadan Kaldırıyor

Ege Dinamik, 2018 yılından beri, bir dizi yerlileştirme projesi kapsamında, Türk savunma ve havacılık sanayisinin önde gelen şirketlerinin platform ve sistemleri için fırçasız motor ve alternatör geliştiriyor. Geliştirdiği ürünler, envantere giren sistemlerde başarıyla görev yapan Ege Dinamik, kritik motor ve alternatör bileşenlerinin dışa bağımlılık sorununu ortadan kaldırıyor.

Ege Dinamik, şirketin kurucu ortağı Dr. Durmuş Uygun’un akademik bilgi birikimi ve tasarım tecrübesini kullanarak faaliyet göstermek üzere 2014 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark’ta (DEPARK) kuruldu. Firmanın ilk dönem faaliyetleri, küçük boyutlu elektrikli araçlar için motor çözümlerinin tasarımı, üretimi ve kalifikasyonu oldu. Firma, 2018 yılından itibaren ise savunma ve havacılık sektörüne yönelik elektrik motoru ve alternatörlerin tasarımı ve üretimi ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı.

Ege Dinamik’in kanat tahrik sistemi motoru, füzelerde ve hava platformlarında kullanılıyor.

Kuruluşundan itibaren istikrarlı bir büyüme sergileyen Ege Dinamik, faaliyetlerini, İzmir Menemen’deki 2.500 metrekarelik yerleşkesinde, 8 kişilik Ar-Ge ekibi ve üretim ekipleriyle sürdürüyor. Tüm süreçlerinde, ilgili kalite standartlarını benimseyerek uygulayan firma, bu sayede alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarının verimlilik seviyelerine ulaşmayı ve onlarla rekabet edecek ürünleri ortaya koymayı başarıyor.

Ege Dinamik’in lineer eyleyici ürünü.

Hava Araçları için Özgün Fırçasız Doğru Akım Motoru Çözümleri

Fırçasız doğru akım motorları; yüksek verimlilikleri, dayanıklılıkları ve kontrol edilebilirlikleri sayesinde, hava platformlarının farklı sistemlerinde kendilerine geniş kullanım alanları buluyor. Füzelerin kanat tahrik sistemleri, insansız hava araçları için itki sistemleri, hava araçlarının yakıt ve fan pompaları gibi zor şartlarda çalışan ve dayanıklı olması gereken alt sistemlerde, fırçasız doğru akım motorları sıklıkla kullanılıyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisi, yakın zamana kadar bu tür motorları yurt dışından temin ediyordu. Günümüzde ise Ege Dinamik, geliştirdiği özgün ürünlerle birçok platforma ve sisteme bu motorları sağlıyor. Firma, 2019-2021 yılları arasında, farklı güç ve koşullarda çalışan 4 farklı tipte kanat tahrik sistemi motorunun yerlileştirme ve kalifikasyon süreçlerini tamamladı. Bu yılın başında üstlendiği bir geliştirme ve üretim projesi kapsamında ise füze yakıtı içinde çalışan ve yurt dışından tedarik edilen bir motorun yerlileştirme ve kalifikasyon aşamalarını başarıyla yürüttü.

Ege Dinamik tarafından ihtiyaca yönelik olarak geliştirilen çeşitli tiplerde fırçasız doğru akım motorları, farklı modellerdeki füzelerde ve insanlı ve insansız hava araçlarında kullanılıyor. 45 W-1.500 W aralığında güce sahip, yüksek hızlı bu motorlar, füze platformları için kanat tahrik ve yakıt pompa sistemlerinde; hava araçları içinse kanat tahrik, fan ve yakıt pompa sistemlerinde görev yapıyor.

Ege Dinamik’in hidrolik pompa ve kanat tahrik sistemi motor çözümü.

Kara Platformları için Kule ve Taret Motorları ve Silecek Sistemleri

Ege Dinamik, kara platformlarının maruz kaldığı zorlu çevre koşullarının gereksinimlerini karşılayan, aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve üretilen yenilikçi elektromekanik çözümler de geliştiriyor.

Ege Dinamik’in dış rotorlu robot kolu motoru.

Ege Dinamik tarafından, 500 W-1.500 W güç aralığında geliştirilen doğrudan tahrikli motor ailesi, kule ve taret uygulamalarında dişli kutusu ihtiyacını ortadan kaldırıp üstün stabilizasyon ve hassasiyet sağlıyor. Firmanın 300 W-1.000 W güç aralığında geliştirdiği motor ise dişli kutusu, fren ve enkoder içeren sistem çözümleri ile kule ve taret uygulamalarında kullanılıyor ve yurt dışından tedarik edilen ürünlerin yerli alternatiflerini oluşturuyor.

Ege Dinamik, ayrıca 2020 yılında üstlendiği bir yerlileştirme projesi kapsamında askeri zırhlı araçlar üzerinde kullanılmak üzere 120 W gücünde, redüktör ve sürücü entegreli bir silecek sisteminin yerlileştirme ve kalifikasyon süreçlerini de başarıyla tamamlandı.

Ege Dinamik’in sabit mıknatıslı alternatörü.

Endüstri İhtiyaçları İçin Yerli Çözüm: A/C Servo

Ege Dinamik, 2021 yılının başından beri, neredeyse tamamı yurt dışı menşeli firmaların hâkimiyetinde olan endüstriyel servo motor pazarına yönelik yerli alternatif oluşturma konusunda çalışmalar yürütüyor. Firma, endüstriyel servo motor ailesinin prototipleme ve kalifikasyon süreçlerini bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

Ege Dinamik’in dişli kutulu eyleyicisi.
Ege Dinamik tarafından 500 W-1.500 W güç aralığında geliştirilen doğrudan tahrikli motor ailesi, kule ve taret uygulamalarında dişli kutusu ihtiyacını ortadan kaldırıp üstün stabilizasyon ve hassasiyet sağlıyor.
Ege Dinamik’in A/C servosu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.