Ana Sayfa Haberler Hibrit Roket Motorunun Arkasındaki Ekip: İTÜ Pars Roket Takımı, İtki Ekibi

Hibrit Roket Motorunun Arkasındaki Ekip: İTÜ Pars Roket Takımı, İtki Ekibi

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

2016 yılında, tüm dünyadan önde gelen üniversitelerin yer aldığı “Intercollegiate Rocket Engineering Competition” (IREC) yarışmasına katılan ilk Türk takımı olan İTÜ Pars Roket Takımı, Spaceport America Cup Yarışması’nda da yarışmanın başlangıç gününde hazır olan ilk takım olarak öne çıktı. Bu yarışmada katı yakıtlı motorlu roketini başarılı bir şekilde fırlatan ve kurtaran Pars, sonrasında da yurt dışında ilk ve tek Türk yapımı hibrit motorlu roketi başarılı bir şekilde fırlattı ve kurtardı.

Pars’ın hibrit roket motorunda; oksitleyici gaz tankı, vana, enjektör, ateşleyici, yanma odası ve nozül bulunuyor.

Roket motorun katı yakıt içeren bölümü

Pars’ın itki ekibi, oksitleyici olarak nitröz oksit kullanıyor; küresel vanayı tercih ediyor. Yakıt olarak çoğunlukla parafin kullanan ekip, yakıtı da kendisi üretiyor. En iyi yakıt oranını belirlemek için Pars itki ekibi, Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor.

Roketlerinde konik nozül tasarımını tercih eden Pars itki ekibi, efektif nozül tasarımı için çeşitli bilgisayar programlarıyla akış ve sıcaklık analizleri yapıyor ve tasarımı iyileştiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.