Ana Sayfa Haberler Element Tasarım’ın MSI Dergisi’ni Ziyaretinde, Sektörün Endüstriyel Tasarım İhtiyaçları Ele Alındı

Element Tasarım’ın MSI Dergisi’ni Ziyaretinde, Sektörün Endüstriyel Tasarım İhtiyaçları Ele Alındı

Element Tasarım’ın Kurucusu Selim Gençoğlu, 30 Aralık’ta, MSI Dergisi’nin yeni ofisini ziyaret etti. Gençoğlu’nun ziyaretinde, ihracat kapısını aralamak isteyen ve oldukça rekabetçi bir sektör olan savunma ve havacılık sanayisinde, endüstriyel tasarımın önemi değerlendirildi.

Gençoğlu, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Endüstriyel tasarım, bir ürünün geliştirilmesi aşamasında; işlevsellik, ergonomi ve estetiği bir araya getiren disiplinler arası bir branş. Özellikle de rekabetin yoğun olduğu sivil sektörlerde, bu disiplin yıllardır uygulanıyor ve ürün geliştiren firmalara, önemli bir avantaj sağlıyor. Bu ürünler doğrudan son kullanıcıya hitap ettiği için de firmalar, bu avantajı doğrudan gözlemleyebiliyorlar. Muharebe sahasındaki personel tarafından kullanılacak askeri nitelikli bir üründe endüstriyel tasarım prensiplerinin uygulanması ise apayrı bir yetkinlik ve tecrübe gerektiriyor. Element Tasarım’ı, savunma ve havacılık sanayisindeki bu açığı kapatmak üzere kurduk.”

MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Bayraktar ise şu şekilde konuştu: “Sektörümüzdeki pek çok firma, ürün tasarımı söz konusu olduğunda, şartname gereksinimlerini karşılayan başarılı ürünler ortaya koyuyorlar. Ancak bu ürünlerin, zaman zaman, ergonomi ve estetik konusunda, yurt dışındaki rakiplerinin gerisinde kalabildiği gözlemleniyor. Ayrıca sektörümüzde, yurt içindeki rekabet de her geçen gün artıyor. Bu gerçeği de göz önünde bulundurduğumuzda, sektörün aradığı cevabın, aslında ihracatta yattığının herkes farkında. İhracatta başarılı olabilmek içinse firmalarımızın tüm kozlarını kullanmaları gerekiyor. Bu kozlarından biri de elbette ki endüstriyel tasarım konusu. Zaten sektörümüzde ihracat konusunda kendini kanıtlayan ve bu alanda başı çeken firmalara baktığımızda, endüstriyel tasarım prensiplerini başarı ile uyguladıklarını görüyoruz.”

Element Tasarım, yıllardır pek çok sektör firmasına; Endüstriyel Tasarım, Kullanıcı Arayüzü Geliştirilmesi, İnsan Faktörleri ve Tasarım Yönetimi alanlarında hizmetler sunuyor. Bu firmaların arasında; 3E EOS, ALTINAY, ASISGUARD, ASELSAN, ASPİLSAN Enerji, Deico Mühendislik, Fotoniks, İNDES, MS SPEKTRAL, Roketsan, Sarsılmaz, SAR USA, TUSAŞ ve T-Kalıp gibi firmalar bulunuyor. Element Tasarım’ın endüstriyel tasarım konusunda destek sağladığı ürünler arasında; uzaktan komutalı silah sistemlerine yönelik kullanıcı konsolları, mayına karşı dayanıklı koltuklar için ergonomik sünger tasarımı, insansız hava araçları, insansız kara araçları, havacılık aküleri ve elektro-optik nişangâhlar da yer alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.