Ana Sayfa Manşet EMT, SAHA EXPO 2022’de, Hem Savunma ve Havacılık Çözümleri Hem de Endüstriyel Ürünleriyle Boy Gösteriyor

EMT, SAHA EXPO 2022’de, Hem Savunma ve Havacılık Çözümleri Hem de Endüstriyel Ürünleriyle Boy Gösteriyor

Adli bilişim, kriminal, endüstriyel çözümler, savunma ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren EMT, hem silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine hem de sektör firmalarına yönelik çözümler sunuyor. EMT, Gümüş Sponsoru olduğu SAHA EXPO 2022’de; X-Treme Series nem alma ve kurutma kabinleriyle, FTS-300 Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemi’yle, Kablo Güdümlü Haberleşme ve Gözetleme Sistemi APUS’la ve 3 boyutlu ölçüm ve görüntüleme sistemi FARO’yla boy gösterecek.

Bu sene kuruluşunun 35. yılını kutlayan EMT Şirketler Grubu; adli bilişim, kriminal, endüstriyel çözümler, savunma ve havacılık alanlarındaki geniş ürün gamı ve müşteri portföyüyle büyümeye devam ediyor. EMT Şirketler Grubu altındaki firmalar, SAHA EXPO 2022’de, savunma ve havacılık sektörüne yönelik çözümlerini sergileyecekler.

Elektronik Üretim Yapan Firmaların Tercihi: X-Treme Series

EMT Elektronik’in X-Treme Series markası altında sunduğu nem alma ve kurutma kabinleri, dünya genelinde 60’tan fazla ülkede, elektronik üretim yapan kuruluşlar tarafından kullanılıyor. Firmanın müşteri portföyü, dünyanın en büyük savunma firmalarından sabit disk üreticilerine kadar çeşitlilik gösteriyor. EMT Elektronik, 2023’te ABD’de yeni bir yapılanma planıyla, nem alma ve kurutma kabinleri pazarında liderliğe yükselmeyi hedefliyor.

EMT Elektronik, bu faaliyet alanında üretici ve ihracatçı kimliğinin yanı sıra sektörel değer yaratma ve bilgi paylaşma vizyonuyla da öne çıkıyor. EMT Elektronik, bu kapsamda yıl içinde, İstanbul ve Ankara’da düzenlediği etkinliklerle elektronik üretim alanında faaliyet gösteren firmalara, üretimde uyulması gereken standartlarla ilgili ücretsiz eğitimler düzenledi.

EMT SAVUNMA, hem FARO’nun Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor hem de bu firmanın ürünlerini kullanarak çeşitli hizmetler sunuyor.

EMT Savunma’dan 3 Boyutlu Ölçüm, Görüntüleme ve Gerçekleştirme Çözümleri

EMT Savunma ise farklı ihtiyaçları karşılayan ürünleri ve hizmetleriyle savunma ve havacılık sektörüne çözümler sunuyor. Firma, 3 boyutlu (3B) ölçüm, görüntüleme ve gerçekleştirme teknolojisi alanında lider markalardan FARO’nun, kamu güvenliği alanında Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor ve FARO ürünlerini kullanarak çeşitli hizmetler sağlıyor.

FARO markalı ürünler, lazer tabanlı teknolojileri kullanarak belirli bir yerin görüntüsünü 3B olarak sayısal ortama aktarabiliyor. Böylece, başta güvenlik güçleri olmak üzere ölçüm ve görüntülemeye ihtiyaç duyan tüm kurum ve kuruluşlara; hızlı, güvenilir, hassas ve detaylı çözümler sunuyor. Bu ürünler sayesinde, örneğin, kriminal bir vakanın ardından, ilgili bölgenin 3B dijital görüntüsü oluşturularak, savcının olay yeri incelemesini uzaktan yapması sağlanabiliyor.

FARO ürünleri, devlet yetkililerinin katılacağı önemli etkinlikler öncesinde hazırlanan emniyet planları sırasında da kullanılabiliyor. Bu sayede etkinlik öncesinde ilgili bölgenin 3B haritası çıkarılarak olası tehditlere yönelik önlemleri planlamak kolaylaşıyor.

FARO ürünleri, dünya çapında pek çok kurum ve kuruluş tarafından kullanılıyor:

  • Olay yeri inceleme için polis, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri, polis, jandarma ve sahil güvenlik akademileri ve adli tıp uzmanları
  • Kazalarda; olay yeri ekipleri, adli tıp uzmanları, sigortacılar ve emniyet, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri
  • Nesne koruma, kişi koruma, eğitim ve simülasyon uygulamalarında ise koruma ekipleri, istihbarat örgütleri ve özel güvenlik şirketleri

Bunların yanında, EMT Savunma’nın FARO ürünleriyle sunduğu çözümlerden; otomotiv, inşaat, enerji ve ağır sanayi gibi sektörlerde de faydalanılabiliyor.

FTS-300 Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemi

Patentli FTS-300 Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemi, İlk Yurt Dışı Siparişlerini Aldı

EMT Savunma’nın özgün olarak tasarladığı ve patentini aldığı FTS-300, ateşli silah ve mühimmat testlerinde kullanılıyor. Kapalı alanlarda kolaylıkla kullanılabilen FTS-300, atış test operatörlerinin fonksiyon testlerini, poligona ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde yapmasını sağlıyor. 700×2.800×1.200 cm boyutlarında olan FTS-300, içerisinde yer alan patentli konveyörü sayesinde, ateşlenen mermileri geri dönüşüm veya inceleme gibi amaçlarla haznesinde topluyor.

Kapalı alanlarda gerçekleştirilen seri atımlarda, ortamda yüksek basınç oluşabiliyor. FTS-300 ise akıllı basınç tahliye sistemi sayesinde, operatörün sağlığını ve güvenliğini koruyarak bu basıncı tahliye ediyor.

FTS-300, kompakt ve modüler yapısıyla ateşli silah üreticilerinin faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışı lansmanı geçtiğimiz yıl yapılan ürün; Türkiye’den 2, İsviçre’den 1 ve ABD’den de 1 sipariş alarak başarılı bir başlangıç yaptı.

İşletme maliyetini ve alan ihtiyacını asgariye indiren, iş sağlığı ve güvenliğini arttıran, çevre dostu bir ürün olan FTS-300, yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor. EMT Savunma, aynı ürün grubu kapsamında RTS-100 Ateşli Silah Uzaktan Tetik İstasyonu’nu da sunuyor. Silahların uzaktan ve emniyetli şekilde ateşlenmesini sağlayan bu ürün, FTS-300 ile entegre kullanılabildiği gibi tek başına da hizmet verebiliyor.

APUS Kablo Güdümlü Haberleşme ve Gözetleme Sistemi

Kesintisiz Görev için APUS

EMT Savunma’nın sunduğu bir diğer çözüm ise kablo güdümlü bir haberleşme ve gözetleme sistemi olan APUS. 4 elektrik motoru sayesinde dron gibi havalanan bu sistem, enerji ve veri iletişimini kablo ile yapıyor. Bu sayede 11 kg’a kadar faydalı yükleri, 100 metreye kadar yükseltebiliyor ve süre sınırı olmadan havada kalabiliyor. Enerji almak ve iletişim kurmak için entegre edildiği araca sürekli bağlı olan APUS, bu özelliği nedeniyle EMT Savunma tarafından “insansız hava aracı” olarak sınıflandırılmıyor. EMT Savunma Genel Müdürü Mehmet Can Küçük, APUS’un bu yönüyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliklerinde tanımlanan uçuş izinlerden muaf olduğunu ifade ediyor.

Pilota ihtiyaç duymadan görev yapacak biçimde tasarlanan APUS, entegre edildiği araç üzerinden kalkışı ve bu araca inişi, otonom olarak gerçekleştiriyor. Ayrıca rüzgâr gibi dinamik koşullarda havadaki dengesini koruyabiliyor. Bağlı olduğu aracın tüm hareketlerine uygun olarak havadaki konumunu değiştirebilen sistem, operatörünün sadece faydalı yükle ilgili işlere odaklanmasını sağlıyor. Otonomi özellikleri sayesinde, operatöre, aracın yüksekliği gibi birkaç basit parametreyi belirlemek dışında bir yük getirmiyor.

EMT Savunma, APUS’u, farklı faydalı yüklerle farklı araçlara entegre etti. Bu çalışmalardan birinde, ASELSAN’ın ATMACA Elektro Optik Gözetleme Sistemi ile donatılan APUS, Otokar’ın URAL 4×4 zırhlı personel taşıyıcısına entegre edildi. EMT Savunma, bu konfigürasyonu, birçok ihtiyaca cevap veren, komple bir çözüm olarak sunuyor. Ürün, bu konfigürasyonla savunma ve güvenlik uygulamalarında uzun soluklu olarak görev yapabiliyor.

EMT Savunma, APUS üzerine yerli GSM operatörlerinin anlık hücresel iletişim sağlayan LTE çözümlerini de entegre etti ve sistemi, Transporter Çift Kabin aracı üzerine konuşlandırdı. Ürün, bu haliyle doğal afetler ve acil durumlarda, iletişim altyapısının çöktüğü senaryolarda, 7/24 kesintisiz iletişim hizmeti sağlayabilecek potansiyele sahip.

APUS, hem röle hem gözetleme ve haberleşme mesafesini arttırıcı olarak kullanıldığında, deniz ve kara platformlarının etkinliğini artırıyor. EMT Savunma, talep edilmesi halinde, APUS’u, farklı faydalı yüklerle deniz platformlarına da entegre edebilecek kabiliyete sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.