Ana Sayfa Manşet EMT SAVUNMA’dan Hem Son Kullanıcıya Hem de Sektör Firmalarına Yönelik Yüksek Teknolojili Ürün ve Hizmetler

EMT SAVUNMA’dan Hem Son Kullanıcıya Hem de Sektör Firmalarına Yönelik Yüksek Teknolojili Ürün ve Hizmetler

APUS Kablo Güdümlü Haberleşme ve Gözetleme Sistemi

EMT şirketler topluluğunun bir üyesi olan ve bu şirketler topluluğunun 35 yılı aşan tecrübesini arkasına alan EMT SAVUNMA, hem güvenlik güçlerinin hem de savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçlarına odaklanıyor. Firma, son kullanıcılara ve sektör firmalarına yönelik olarak; “Gözetleme ve Haberleşme Sistemleri”, “Ölçüm ve Tarama Sistemleri” ve “Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemleri” olmak üzere 3 ana başlık altında, yüksek teknolojili ürün ve hizmetler sunuyor.

APUS, 11 Kg’lık Faydalı Yükü 100 Metreye Yükseltiyor

EMT SAVUNMA’nın ürünlerinden biri olan Kablo Güdümlü Haberleşme ve Gözetleme Sistemi APUS, kara ya da deniz araçlarına entegre edilerek görev yapacak şekilde geliştirildi. Üzerinde yer alan 4 adet elektrik motoru sayesinde havalanan APUS, toplam 11 kg ağırlığındaki faydalı yükleriyle birlikte 100 metreye kadar yükselebiliyor. Enerji almak ve iletişim kurmak için entegre edildiği araca sürekli bağlı olan APUS, bu özelliği nedeniyle EMT SAVUNMA tarafından “insansız hava aracı” olarak sınıflandırılmıyor. EMT SAVUNMA Genel Müdürü Mehmet Can Küçük, APUS’un bu yönüyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliklerinde tanımlanan uçuş izinlerden muaf olduğunu ifade ediyor.

Pilot olmaksızın görev yapacak şekilde tasarlanan APUS, entegre edildiği araçtan kalkış ve araç üzerine iniş işlemlerini otonom bir şekilde gerçekleştiriyor. Operatör, basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olan APUS’a, sadece aracın yüksekliğini değiştirmek için girdi veriyor. Rüzgâr olması halinde, havada asılı konumda kalmak (hover yapmak) için herhangi bir operatör girdisine ihtiyaç duymayan APUS, havadaki dengesini kendi sağlayabiliyor. Bu sayede de operatör, faydalı yükle ilgili işlemlere odaklanabiliyor. APUS ayrıca, entegre edildiği araç hareket ettiğinde, havadaki konumunu kendi ayarlayarak araçla birlikte otomatik olarak hareket ediyor.

EMT SAVUNMA Genel Müdürü Mehmet Can Küçük

EMT SAVUNMA, APUS’u, farklı faydalı yüklerle farklı araçlara entegre etti. Bu çalışmalardan birinde, ASELSAN’ın ATMACA Elektro Optik Gözetleme Sistemi ile donatılan APUS, Otokar’ın URAL 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcı’sına entegre edildi. EMT SAVUNMA, bu konfigürasyonu, birçok ihtiyaca cevap veren, komple bir çözüm olarak sunuyor. Ürün bu haliyle kamudaki savunma ve güvenlik uygulamalarında uzun soluklu olarak görev yapabiliyor.

EMT SAVUNMA, APUS üzerine yerli GSM operatörlerinin anlık hücresel iletişim sağlayan LTE çözümlerini de entegre etti ve sistemi, Transporter Çift Kabin aracı üzerine konuşlandırdı. Ürün bu haliyle doğal afetler ve acil durumlarda, iletişim alt yapısının çöktüğü senaryolarda 7/24 kesintisiz iletişim hizmeti sağlayabilecek potansiyele sahip. APUS’un hem röle hem gözetleme ve haberleşme mesafesini artırıcı rol oynadığı diğer bir uygulama da deniz ve kara platformlarının etkinliğini artırıyor.

EMT SAVUNMA ayrıca, talep edilmesi durumunda, APUS’u deniz platformlarına da farklı faydalı yüklerle entegre edebilecek kabiliyete sahip.

APUS’un kullanım alanlarından bazıları şöyle sıralanıyor:

 • Sınır güvenliği
 • Konvoy emniyeti
 • EYP ile mücadele
 • Kritik tesislerin güvenliği
 • Haberleşme
 • Anlık hücresel iletişim
 • Yangın ve doğal afetlerle mücadele
 • Ormanların ve doğal kaynakların gözetlenmesi
 • Trafik kontrolü
 • Sahil ve liman güvenliği
 • Deniz operasyonları
 • Kuvvet koruma
 • Mülteci ve kaçakçı denetimi
 • Meskûn mahalde muhabere desteği
 • Faydalı yüklerin irtifa testleri

Ölçüm ve Tarama Sistemleri

FTS-300 Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemi

EMT SAVUNMA, 3 boyutlu (3B) ölçüm, görüntüleme ve gerçekleştirme teknolojileri alanında dünyanın lider markası konumunda olan, ABD merkezli FARO’nun Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor ve bu firmanın ürünlerini kullanarak çeşitli hizmetler sağlıyor.

Bu ürünler, lazer tabanlı teknolojileri kullanarak belirli bir yerin görüntüsünü 3B olarak dijital ortama aktarabiliyor. Böylece, başta güvenlik güçleri olmak üzere ölçüm ve görüntülemeye ihtiyaç duyan tüm kurum ve kuruluşlara; hızlı, güvenilir, hassas ve detaylı çözümler sunuluyor. Bu teknoloji sayesinde, örneğin kriminal bir vakanın ardından, ilgili bölgenin 3B dijital görüntüsü oluşturularak, savcının olay yeri incelemesini uzaktan yapması sağlanabiliyor. FARO ürünleri, devlet yetkililerinin katılacağı önemli etkinlikler öncesinde hazırlanan emniyet planları sırasında da kullanılabiliyor. Bu sayede etkinlik öncesinde ilgili bölgenin 3B haritası çıkarılarak olası tehditlere yönelik önlemleri planlamak kolaylaşıyor.

FARO ürünleri, dünya çapında pek çok kurum ve kuruluş tarafından kullanılıyor:

 • Olay yeri inceleme için polis, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri, polis, jandarma ve sahil güvenlik akademileri ve adli tıp uzmanları
 • Kazalarda; olay yeri ekipleri, adli tıp uzmanları, sigortacılar ve emniyet, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri
 • Nesne koruma, kişi koruma, eğitim ve simülasyon uygulamalarında ise koruma ekipleri, istihbarat örgütleri ve özel güvenlik şirketleri

Bunların yanında, EMT SAVUNMA’nın FARO aracılığıyla sunduğu çözümlerden; otomotiv, inşaat, enerji ve ağır sanayi gibi sektörlerde de faydalanılabiliyor.

EMT SAVUNMA, hem FARO’nun Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor hem de bu firmanın ürünlerini kullanarak çeşitli hizmetler sunuyor.

Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemleri

EMT SAVUNMA’nın bir diğer ürünü de silah üreticileri için birçok avantaj sağlayan ve firmanın özgün olarak tasarlayarak patentini aldığı FTS-300 Ateşli Silah ve Mühimmat Test Sistemi.

Kompakt ve modüler yapısı sayesinde kapalı alanlarda kolaylıkla kullanılabilen FTS-300, atış testi operatörlerinin, fonksiyon testlerini, poligona ihtiyaç duymaksızın güvenli bir şekilde yapmasını sağlıyor. 700 x 2800x 1200 cm boyutlarında olan FTS-300’ün içerisinde yer alan sistemin patentli konveyörü, ateşlenen mermileri geri dönüşüm veya inceleme gibi daha sonraki kullanımlar için haznesinde topluyor.

Normalde ateşli silahların dayanıklılık testleri kapalı alanda yapıldığında, seri atışa bağlı olarak ortamda yüksek basınç oluşuyor. FTS-300 ise Akıllı Basınç Tahliye Sistemi sayesinde, içeride oluşan hava basıncını, operatörün sağlığını ve güvenliğini koruyarak dışarıya tahliye ediyor.

İşletme maliyetini ve alan ihtiyacını asgariye indiren, çevreci ve iş güvenliğini en üst seviyede tutan özellikleriyle bu sistem, yurt içinde ve yurt dışında sektör temsilcilerinden yoğun ilgi görüyor.

Firmanın aynı ürün grubu içinde sunduğu RTS-100 Ateşli Silah Uzaktan Tetik İstasyonu da gerek ayrı gerek FTS -300 ile entegre olarak silahların uzaktan ve emniyetli şekilde ateşlenmesini sağlıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.