Ana Sayfa Haberler En Zorlu Gereksinimlere, Sınıfının En Üstün Çözümü: AW101

En Zorlu Gereksinimlere, Sınıfının En Üstün Çözümü: AW101

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan “En Zorlu Gereksinimlere, Sınıfının En Üstün Çözümü: AW101” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

AW101, kanıtlanmış performansı sayesinde, Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na kadar pek çok farklı coğrafyadaki kullanıcı tarafından talep gören; 15,6 tonluk azami kalkış ağırlığı ile hâlihazırda üretilmekte olan, en gelişmiş orta/ağır yük helikopteridir. Uzun menzil, yüksek kapasite ve ileri teknoloji özelliklerinin tümünü, maliyet etkin ve genel maksatlı bir hava aracında birleştirerek helikopter operasyonlarında yeni bir dönem başlatan ve kendi sınıfının en iyisi olan AW101, konfigürasyon açısından da esnek seçenekler sunuyor. Bu özellikleri sayesinde, askeri ihtiyaçları, sınıfındaki diğer hiçbir helikopterin sağlayamayacağı operasyonel maliyetlerle karşılayabiliyor.

 

AW101 programında, ilk kez, çok farklı ihtiyaçların tümünü, hiçbirinden taviz vermeyecek şekilde yerine getirmek üzere, ortak bir gövdeye sahip helikopter sürümleri, bütüncül bir yaklaşımla ortaya çıkartıldı. Tasarım, geliştirme ve üretim süreçleri, söz konusu sürümler göz önüne alınarak gerçekleştirildi. Bu yaklaşım sayesinde, ölçek ekonomisi elde edildi ve sürümlerin tümü (deniz, arama-kurtarma, genel maksat ve nakliye), birçok avantajı birlikte sunacak şekilde tasarlandı. En son üretilen ve azami kalkış ağırlığı 15,6 ton olan temel konfigürasyondaki AW101, kendine en yakın rakiplerine kıyasla ciddi bir faydalı yük taşıma ve performans avantajı sağlayan ve emniyeti en üst düzeye taşıyan, 3 adet, yüksek güçlü General Electric CT7-8E motorundan güç alıyor. AW101, uçuş esnasında ise seyir hızına, çift motor ile erişebiliyor; böylece, yakıt tasarrufu sağlayarak, daha uzun menzillere erişebiliyor. Eşsiz balistik dayanıklılığa ve ani bir yağ kaybı durumunda bile 30 dakikanın üzerinde çalışmaya devam etme kabiliyetine sahip transmisyonu, ilave emniyet ve beka kabiliyeti sunuyor. Helikopterde kullanılan modern aviyonikler arasında, içinde durumsal farkındalığı sağlayan ve pilotun iş yükünü hafifleten 5 geniş ekran bulunan, en son teknoloji sayısal kokpit de yer alıyor.

Farklı İhtiyaçlar İçin Tek Adres
Uzun menzilli arama kurtarma amaçlı AW101’ler ile genel maksatlı AW101’ler, ağırlıklı olarak deniz harekâtlarında da kullanılmak üzere tasarlanıyor ve hâlihazırda, çoğunlukla bu maksatla kullanılıyor. Genel maksatlı AW101’in kullanıcıları arasında; Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Portekiz Hava Kuvvetleri ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın tüm AW101 Merlin filosunu işletecek olan İngiliz Kraliyet Donanması bulunuyor. Danimarka ve Portekiz, AW101 ile pek çok arama kurtarma görevini başarıyla yerine getirmiş durumda.

AW101’in kabininde, yüksek hacimli yükler, ağır silahlar, hafif saldırı araçları ve tam teçhizatlı muharip timler taşınabiliyor. Helikopterin geniş arka rampası, 30’dan fazla tam teçhizatlı askeri taşıyabilen, 27,5 m3 hacme sahip geniş kabine girişi sağlıyor. AW101’in genel maksat sürümü, aynı zamanda, uzun kıyı şeridine sahip ve hayati öneme sahip nakliye rotalarında bulunan ülkelere, münhasır ekonomik bölgelerinin korunmasına yönelik yeni çözümler de sunuyor. Çok yönlülüğü sayesinde AW101; afet yardımı, arama kurtarma ve muharebe arama kurtarma gibi pek çok farklı görevi yerine getirerek kullanıcılarına, maliyet etkinlik sunuyor.

AW101; 750 deniz mili (1.300 km’nin üzerinde) menzili, büyük kabini, güçlü motorları ve çevikliği sayesinde, günümüzün, en ileri ve en yetkin arama kurtarma ve muharebe arama kurtarma helikopteri konumundadır. AW101’i, karadaki, suyun üzerindeki ya da dağlık bölgelerdeki kurtarma görevleri için gerekli, tüm görev ekipmanlarıyla donatmak mümkün. Kabin, görev gerekliliklerini karşılayabilmek için, uçuş sırasında, yeniden düzenlenebiliyor. Standart kabin konfigürasyonu, 30’dan fazla kazazedeyi, azami 16 sedyeyi ve gerekli arama kurtarma kitlerini ve ekibini taşıma kapasitesine sahip. Afet yardımı görevlerinde ise koltuksuz olarak ve sıkışık bir şekilde yerleştirilmek kaydıyla, azami 54 kişinin kabinde taşınabilmesi mümkün. Helikopter, yalnızca 5 dakikada kalkış yapabilecek şekilde, hızlı müdahale kabiliyetine de sahip. Bu özelliği sayesinde, en sert hava ve çevre koşullarında dahi harekât etkinliği sağlıyor. Helikopterin arama-kurtarma görevine özgü ekipmanları arasında; çift kurtarma vinci, tıbbi araçlar, ışıldak, çarpmaya dayanıklı kayar/döner gözetleme koltukları, gözetleme pencereleri ve pek çok diğer ekipman yer alıyor. AW101, muharebe arama kurtarma için konfigüre edildiğinde ise askeri personeli indirmek ve helikoptere almak için özel teçhizat, tele çarpma koruması, zırh, camlara ya da kapılara monte edilmiş silahlar, elektronik harp süiti ve arama kurtarma/muharebe arama kurtarma aviyonikleri ile teçhiz edilebiliyor. Harici yakıt tankları ve havada yakıt ikmali ekipmanı, helikopterin, görevini, uzun menzilde ve en zorlu koşullarda yerine getirmesini sağlıyor. AW101’in arama-kurtarma ve/veya muharebe arama kurtarma konfigürasyonunu seçen ülkeler arasında; Danimarka, Norveç, Kanada, Portekiz ve İtalya da yer alıyor.

Portekiz, şimdiye kadar, Atlas Okyanusu’nda gerçekleştirilmiş olan, en uzun menzilli ve süreli arama-kurtarma görevini, (720 deniz milinden fazla mesafede, yakıt ikmaline ihtiyaç duyulmayan 7’den fazla uçuş) gerçekleştirmiş olmakla övünüyor. İtalyan donanmasındaki AW101’ler ise 2014 yılı sonunda, Akdeniz’de alev alan, Norman Atlantic feribotundaki 420 kişinin, çoğunun kurtarılmasında önemli rol oynadı. Gece-gündüz ve deniz durumu 8’de yürütülen kurtarma operasyonu, bugüne kadar bölgede gerçekleştirilen, en büyük arama kurtarma görevi olma özelliğini taşıyor. Diğer yandan Norveç, her ikisi de Leonardo yapımı olan; modern Osprey AESA (aktif elektronik taramalı dizi) radarını ve Engel Yakınlığını Tespite Yönelik LiDAR Sistemi (Obstacle Proximity LiDAR System / OPLS)’ni de içeren son teknolojileri barındıran, arama kurtarma amaçlı 16 adet AW101’i teslim almaya hazırlanıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri, toplam 15 helikopterlik ihtiyacı kapsamındaki, HH-101A CAESAR’lardan birkaçını teslim almış durumda. Helikopterler, personel kurtarma amaçlı gelişmiş konfigürasyona, özel kuvvet ve arama kurtarma görevleri icra etme kabiliyetine, yavaş hava hedeflerini önleme kabiliyetine ve havada yakıt ikmali teçhizatına sahip.

50 Yılı Aşkın Tecrübenin Eseri
Daha özel deniz uygulamaları için AW101, Leonardo’nun, askeri helikopterler alanındaki 50 yılı aşkın tecrübesinden faydalanıyor. Bu tecrübe, Leonardo’yu, deniz helikopterleri konusunda, dünya lideri bir firma hâline getiriyor. Wasp, AB212 ASW ve Sea King gibi başarılı modeller; Lynx helikopterlerinden gelen muazzam birikim; tüm deniz sürümleri ve bunların entegrasyonundan Leonardo’nun sorumlu olduğu NH90 NFH helikopteri (NH90 NFH’nin kurgusu, aynı zamanda, Leonardo’nun ana endüstriyel iş ortaklarının, firmanın bu kabiliyetlerini tanıdığını da gösteriyor) ve AW101 helikopterinin kendisi, firmanın, kendi alanındaki lider konumunu kanıtlar nitelikte. Yıllar içerisinde Leonardo, askeri ve sivil denizciliğe yönelik arama-kurtarma ve devriye görevlerinde kullanılmak üzere, başka tipleri de sahaya sürdü. AW109 serisi, Sokol, AW139 ve AW189, bunlardan bazıları. Firma, bu ürünlerini tamamlayacak ve AW101 dahil çeşitli helikopterlerle müşterek insanlı/insansız harekât gerçekleştirmeye uygun, gelişmiş insansız helikopter sistemlerini de geliştiriyor.

Pek çok görevde, Sea King helikopterinin yerini alan AW101’in deniz sürümü, İngiliz Kraliyet Donanması ve İtalyan Donanması tarafından kullanılıyor. Helikopterin kuyruğu ve ana rotor kanatları, güverte ve hangar ayak izini azaltmak için, otomatik olarak katlanabiliyor. Japonya Deniz Özsavunma Kuvvetleri, AW101’i; genel maksatlı deniz helikopteri, havadan mayın karşı tedbirleri ve Antarktika’daki faaliyetleri desteklemek için kullanıyor. AW101’in deniz sürümü; denizaltı savunma harbi, su üstü savunma harbi, havadan erken ihbar, ufuk ötesi hedefleme, havadan mayın karşı tedbirleri, arama kurtarma, dikey ikmal ve amfibi destek gibi çok farklı görevlerde kullanılabiliyor. AW101; küçük fırkateynlerden, yardımcı gemilerden, nakliye gemilerinden ya da karadaki üslerden ve denizdeki sabit platformlardan, otonom ve çok rollü operasyonlar gerçekleştirecek güce ve performansa sahip. Başka donanma birimleriyle birlikte çalışma ve koordinasyon kabiliyetine sahip olan helikopter, bağımsız bir şekilde de görev yapabiliyor.

AW101’in üzerinde; su üstü savunma harbi, denizaltı savunma harbi ve elektronik harp harekâtlarına yönelik tam entegre görev sistemi mevcut. Su üstü savunma harbi, erken ihbar, karakol ve arama-kurtarma görevleri için AW101, güçlü 360° radar sistemleri ve uzun menzilli havadan satha füzeler taşıyabiliyor. Denizaltı savunma harbi konfigürasyonundaki helikopter ise daldırma sonarı ve sonoboyların yanı sıra torpidolar ya da sualtı bombaları taşımaya yönelik silah taşıyıcıları ile donatılmış durumda. Gelişmiş 360° hava gözetleme radarı ve taktik veri linki, uzun menzilli havadan erken ihbar kabiliyeti sağlıyor; ayrıca çift motor seyir hızı kabiliyeti de havada kalış süresini, erken ihbar kabiliyetini arttıracak şekilde destekliyor. Uzun süre görev yapabilme kabiliyeti; mayın avlama, etkisiz hâle getirme ve tarama görevleri için de son derece önemli. AW101’in kabini, hem mevcut hem de gelecekte envantere alınacak havadan mayın karşı tedbir (AMCM) sistemleri ile uyumlu.

Görev ne olursa olsun, aktif bir titreşim kontrol sistemi ve düşük iç ve dış gürültü seviyeleri, personel ve hasta konforunu üst düzeye çıkarıyor, personelin iş yükünü azaltıyor ve daha da geliştirilmiş beka kabiliyeti için, daha az ses izi bırakıyor.

AW101, bakım ve eğitim kolaylığı da göz önünde bulundurularak tasarlandı. Leonardo; entegre harekât desteği, durum izleme sistemi (Health Usage Monitoring System / HUMS) teknolojisi, gelişmiş tam uçuş ve görev simülatörleri ile görev planlama sistemlerini içeren, ihtiyaca özel çözümlerden oluşan kapsamlı paketler sunuyor. Tüm bunlar, emniyeti ve operasyonel etkinliği de en üst düzeye çıkarıyor.

Pek çok farklı ülkedeki müşteriler tarafından, şimdiye kadar; su üstü savunma harbi, denizaltı savunma harbi, elektronik harp, mayın tarama, genel maksat, birlik nakli ve arama kurtarma/muharebe arama kurtarma görevleri için, 220’den fazla AW101 helikopteri siparişi edildi. Bunların 190’ı, hâlihazırda teslim edilmiş durumda. Balkanlar, Irak, Afganistan ve Somali kıyılarında, korsanlığa karşı yürütülen Atalanta Operasyonu da dâhil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki zorlu harekât koşullarında görev yapan AW101’lerden oluşan filo, toplamda 500.000 uçuş saatini geride bıraktı.

 2,424 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.