Ana Sayfa Haberler Endonezya Ordusunun Zorlu Kalifikasyon Testlerini Başarıyla Geçen KAPLAN MT, Seri Üretime Hazır

Endonezya Ordusunun Zorlu Kalifikasyon Testlerini Başarıyla Geçen KAPLAN MT, Seri Üretime Hazır

MSI Dergisi’nin 164’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT, Endonezya Ordusunun kalifikasyon testlerini, başarıyla tamamladı. KAPLAN MT, böylece, proje başında ortaya konan gereksinimleri karşıladığını ve hizmet vermeye hazır olduğunu, kullanıcısına göstermiş oldu.

Kalifikasyon testleri, Dayanıklılık Testleri ve Atış Testleri olmak üzere, iki grupta gerçekleştirildi. KAPLAN MT’yi, Endonezya’nın zorlu koşullarında sınayan Dayanıklılık Testleri, 6-16 Ağustos tarihlerinde, Java Adası’nda yapıldı. Testlerde, adanın Batı bölümünde, farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan, yaklaşık 2.000 km’lik bir rota kullanıldı. Bandung’da başlayan rota; Cipali, Tegal, Semarang, Sarangan, Jogjakarta, Kebumen, Subang, Parompong’un ardından, yine Bandung’da sona erdi.

Atış Testleri ise 25-27 Ağustos tarihlerinde, Bandung’da gerçekleştirildi. KAPLAN MT, hareket halindeyken, yine hareketli hedefleri tam isabetle vurarak etkinliğini gösterdi.

Kalifikasyon testlerinde, Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri hazır bulundu. FNSS personeli de testlerde, PT Pindad personeline destek verdi.

KAPLAN MT, kalifikasyon testleri öncesinde, Temmuz ayında, tam ölçekli mayın prototipi ile mayın testlerini başarıyla tamamlamıştı. Kalifikasyon testlerinin de başarıyla tamamlanması ile KAPLAN MT, seri üretime hazır hale geldi.

 

 

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, KAPLAN MT’nin, kalifikasyon testleri ile kendini ispat ettiğini vurguladı: “KAPLAN MT, günümüzün asimetrik harp şartlarında, çok etkili olacak bir çözüm. Kolay ve hızlı konuşlanma, yüksek hareket kabiliyeti, düşük görünürlük, yüksek ateş gücü ve maliyet etkinlik gereksinimlerinin hepsini karşılamakla kalmıyor; aracın sahip olduğu düşük ağırlık ve hacim özellikleriyle çelişeceği düşünülen balistik ve mayın koruması konusunda da yüksek performansından ödün vermiyor. KAPLAN MT, sınıfının, en üstün balistik ve mayın korumasına sahip. Kalifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanması ile KAPLAN MT’nin tüm bu özelliklerini sahada göstermiş olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. KAPLAN MT’nin, muharebe sahasına önemli yenilikler getireceğini, önümüzdeki dönemde, hep birlikte göreceğiz. FNSS olarak, ortağımız PT Pindad ile birlikte, dost ve müttefik ülke Endonezya’nın bu kritik ihtiyacını, en üstün çözümle karşılamak, bizlere gurur veriyor.”

 

Testler, KAPLAN MT’nin, meskûn mahallerdeki performansını da gözler önüne serdi.

 


KAPLAN MT

Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT; hassas doğrudan ateş kabiliyeti, yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş mühimmat seçenekleri ve üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile muharebe sahasına yeni bir soluk getiriyor.

KAPLAN MT, gücünü, aracın arka kısmında bulunan ve 24 BG/ton mertebesinde güç/ağırlık oranı sağlayan güç paketinden alıyor. Motor, bu gücü, çift pinli paletleri süren ve burulabilen mil üzerine kurulan, 6 tekerlekli, anti-şok süspansiyon sistemine sahip, yürüyüş sistemine aktarıyor. Aracın ateş gücünü ise yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill® 3105 kulesi sağlıyor. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen, yüksek tahrip gücüne ulaşıyor.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi, muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlandı. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcının yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlıyor. KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemi ile de donatılıyor.

Kendi sınıfında, en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT, kullanıcısına, muharebe alanındaki tehditlere karşı, çok kısa sürede, yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyor. Bu da beraberinde, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti getiriyor.

KAPLAN MT, orta ağırlık sınıfında olmasının avantajını, otoyolları da rahatlıkla kullanarak gösterdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.