Ana Sayfa Haberler Enerji Güvenliğinin Önemi, STM ThinkTech Öncülüğünde Masaya Yatırıldı

Enerji Güvenliğinin Önemi, STM ThinkTech Öncülüğünde Masaya Yatırıldı

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

STM ThinkTech, 4’üncü panelini, “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” başlığıyla 4 Temmuz’da, Ankara’da gerçekleştirdi. Enerji konusunda, Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri gibi sıcak gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleştirilen panelde, enerji güvenliği konusu, ulusal ve uluslararası düzlemde; arz güvenliği, fiziki güvenlik ve siber güvenlik boyutlarıyla ele alındı.

Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik’in üslendiği panele; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever konuşmacı olarak katıldı. Panel öncesi ana konuşmayı ise Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol yaptı.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan STM Genel Müdürü Murat İkinci; STM’nin 30 yıla yaklaşan birikim ve tecrübesini, STM ThinkTech ile teknoloji tabanlı öngörülere çevirerek bölgesel ve küresel çapta güvenlik stratejileri ürettiklerini belirtti. Enerji güvenliği konusunda ise şu noktalara değindi: “Enerji kaynaklarının sınırlı olmadığı gerçeği ve ülkelerin enerjiye olan taleplerinin artış göstermesi, enerji sorununu dünyanın gündeminde üst sıralara taşımıştır. Ulusal güvenlik kapsamında baktığımızda, enerji konusundaki kritik altyapılar; korunması ve olası tehditlere karşı önlem alınması gereken stratejik sistemler arasında yer alıyor. Bilişim ağlarına bağlı sistemlerin karşı karşıya olduğu tehditler, veri kaybı ve veri kayıplarından doğabilecek ciddi riskler oluşturuyor. Bu kapsamda, enerji güvenliğini sağlama konusunda bütünleşik bir yaklaşım benimsenmesinin büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu panel ile enerji güvenliğini farklı boyutlarıyla ele alarak gelecek stratejilerinin belirlenmesi ve birlikte çözümler üretilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz.”

 

Yeni Düzenlemeler, Dijitalleşme Boyutuyla Ele Alınmalı

Panel öncesi ana konuşmayı gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Birol, “Sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak üzere, petrol, kömür ve doğal gaz için oluşturulan gelecek öngörüleri doğrultusunda dengeleri koruyacak senaryolar üretirken; alternatif enerji kaynaklarını da doğru kararlarla yönlendirebilmeliyiz.” ifadelerini kullandı. Dr. Birol, enerji güvenliğine dair yeni düzenlemelerin, dijitalleşme ile birlikte ele alınması gerektiğini de vurguladı.

Soldan, sağa: ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, STM Genel Müdürü Murat İkinci, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve STM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Hakan Çelik.

 

SSB, Hem Projeler Hem Teknolojiler Üzerinde Çalışıyor

Prof. Dr. Demir, panelde yaptığı konuşmada, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) bünyesinde, enerji hatlarının güvenliğinin sağlanması üzerine çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bu kapsamda yerlileştirme çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Demir, konuşmasına, şöyle devam etti: “Savunma kavramı, artık güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını temin ve tedarikin ötesinde; enerji, haberleşme, ulaştırma ve sağlık gibi boyutlarda da ele alınmalı. Bu alanlar da ülkenin savunmasının ayrılmaz bir parçası. Eğer Türkiye’den transit geçen bir boru hattının başka bir ülkede güvenlik sorunu varsa sizin de güvenlik zafiyetiniz var demektir. Bu tür bağlılıklar, geniş anlamda stratejik ortaklıklar oluşturabiliyor. Bu oluşan ortaklıklar, dünya barışına katkıda bulunacak roller de oynayabiliyor. Bir diğer boyutta ise artık harekât ortamında enerjiye daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Hem kullandığınız çeşitli ekipmanlar için hem sahadaki unsurların kullandığı her türlü teçhizat enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bunun için enerjinin taşınabilir ve depolanabilir olması gerekiyor. Burada önemli bir teknoloji yarışı var ve bu yarışın göz önünde tutulması gerekiyor.”

Prof. Dr. Demir, konuşmasının sonunda ise siber güvenliğin, enerji alanındaki önemine vurgu yaptı ve yürütülen siber güvenlik çalışmalarına değindi. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile bu alanda çalışan şirketlerin bir araya getirildiğini belirten Prof. Dr. Demir, silahlı kuvvetler ve kamunun bu anlamdaki ihtiyaçlarını güvenli ve yerli bir şekilde sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

 

Paneli izleyenler arasında, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve İtalya Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani de yer aldı.

 

Enerji Güvenliği, Uluslararası Mutabakat ile Sağlanır

Panelde, enerji güvenliği konusu, farklı boyutları ile ele alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bayraktar; yerli ve yenilenebilir kaynakların azami seviyede Türkiye ekonomisine kazandırılması, kara ve deniz sahalarında petrol ve gaz aramaları ve enerji sektöründe yerli imalatın geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Aybet, enerji güvenliğinin iletim ve sevkiyattan öte boyutlarda olduğunu ifade ederek bunun küresel boyutlarda ele alınması gerektiğini söyledi.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanrısever ise enerji güvenliğinin dar anlamda arz güvenliği olarak görülmesine rağmen jeopolitik gelişmelere yön verdiğini ifade etti. Enerji güvenliğinin sadece bir ülke tarafından tam olarak sağlanamayacağını belirten Prof. Dr. Tanrısever, bunun için bir uluslararası mutabakat olması gerektiğini söyledi.

Panel, soru-cevap oturumu ile sona erdi.

 1,157 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.