Ana Sayfa Haberler Enerji Güvenliğinin Önemi, STM ThinkTech’in Öncülüğünde Masaya Yatırıldı

Enerji Güvenliğinin Önemi, STM ThinkTech’in Öncülüğünde Masaya Yatırıldı

STM ThinkTech, 4’üncü panelini “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” konu başlığıyla 4 Temmuz’da gerçekleştirdi.

Ankara’daki Sheraton Otel’de gerçekleştirilen panel, STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin açılış konuşmasıyla başladı. Moderatörlüğünü gazeteci-yazar Hakan Çelik’in üslendiği panele, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğin ana sunumunu ise Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol yaptı.

STM Genel Müdürü İkinci, açılış konuşmasında şunları kaydetti: “STM ThinkTech ile 30 yıla yaklaşan birikim ve tecrübemizi, teknoloji tabanlı öngörülere çevirerek bölgesel ve küresel çapta güvenlik stratejileri geliştirmek üzere çalışıyoruz. Teknoloji alanında yaptığımız yatırımlar ise savunma sanayimizi, yerli ve milli ürünlerle güçlendirmek adına önem taşıyor.

 

Ulusal güvenlik kapsamında baktığımızda, enerji konusundaki kritik alt yapılar; korunması ve olası tehditlere karşı önlem alınması gereken stratejik sistemler arasında yer alıyor. Bilişim ağlarına bağlı sistemlerin karşı karşıya olduğu tehditler, veri kaybı ve veri kayıplarından doğabilecek ciddi riskler oluşturuyor. Bu kapsamda enerji güvenliğini sağlama konusunda bütünleşik bir yaklaşım benimsenmesinin büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz panel ile enerji güvenliğini farklı boyutlarıyla ele alarak gelecek stratejilerin belirlenmesine ve birlikte çözümler üretilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz.”

Panelde konuşma yapan Prof. Dr. Demir ise şu noktalara vurgu yaptı: “Jeopolitik konumunun getirdiği sorumlulukların bilinciyle hareket eden Türkiye, enerji konusunda bölgede en önemli aktörler arasında yer alıyor. Bugün, hiç kuşkusuz, enerji güvenliğiyle ilgili faaliyetlerimizi artırmamız ve enerji akışını tehdit eden unsurlara karşı önlemler almamız gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda, enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımı ve öngörülebilir piyasa koşullarının tesis edilmesini içeren bir strateji benimseyen ülkemiz, alt yapı ve veri güvenliği konusunda da ciddi adımlar atacaktır. STM’nin bu alandaki çalışmaları ve ThinkTech’in faaliyetleri de ülke güvenliği için önemli bir katkı teşkil ediyor.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bayraktar ise yerli ve yenilenebilir kaynakların azami seviyede Türkiye ekonomisine kazandırılması, kara ve deniz sahalarında petrol ve gaz aramaları ve enerji sektöründe yerli imalatın geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Birol da “Sürdürülebilir bir kalkınma sağlamak üzere petrol, kömür ve doğal gaz için oluşturulan gelecek öngörüleri doğrultusunda dengeleri koruyacak senaryolar üretirken; alternatif enerji kaynaklarını da doğru kararlarla yönlendirebilmeleyiz.” ifadelerini kullandı.

STM ThinkTech bugüne kadar;

  • Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri,
  • Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler,
  • Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ

konu başlıkları altında paneller düzenledi.

 1,077 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.