Ana Sayfa Haberler Enerji Silahlarından Mini Güdümlü Füzelere: Roketsan, IDEF’te İnovatif Ürünleri ile Boy Gösterdi

Enerji Silahlarından Mini Güdümlü Füzelere: Roketsan, IDEF’te İnovatif Ürünleri ile Boy Gösterdi

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF 2019’a oldukça geniş bir katılım gösteren Roketsan; aralarında yönlendirilmiş enerji silahları ve küçük ölçekli güdümlü füzelerin de bulunduğu, yeni ve inovatif ürünleri ile ziyaretçilerin odak noktası oldu. Roket, füze ve mühimmat ürün ailesinin tüm üyelerini sergileyen firmanın fuarda ilk kez tanıttığı bu ürünler şunlar oldu:

 • ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi
 • ATMACA Güdümlü Mermisi
 • CİDA Füzesi
 • CİDA Lançeri
 • Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS)
 • TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze
 • YATAĞAN Füze Sistemi
 • K+ Füze Sistemi

Bu ürünlerin haricinde, daha önce yurt içinde sergilenen KARAOK Tek Er Tarafından Kullanılan Kısa Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı da Roketsan’ın öne çıkardığı ürünlerden biri oldu.

Roketsan standı, fuar boyunca ilgi odağı oldu.

 

Roketsan ayrıca, fuar boyunca bir dizi iş birliği anlaşmasının altına imza attı. Bu anlaşmalardan Roketsan ev sahipliğinde imzalananlar ise şu şekilde sıralandı:

 • TÜBİTAK SAGE ile imzalanan, TST 101 Tapa Komplesi’nin geliştirilmesi ve üretimi konusunda iş birliği protokolü
 • ASELSAN ile imzalanan, Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi’nin Geliştirilmesi konusunda iş birliği anlaşması
 • ATA Silah Sanayi ile imzalanan, YATAĞAN®’a yönelik iş birliği niyet anlaşması
 • AKDAŞ Makina Silah Sanayi ile imzalanan, YATAĞAN®’a yönelik iş birliği niyet anlaşması

Roketsan, bu yılki IDEF’te, ilk kez sergilediği ürünler ve gerçekleştirdiği iş birliklerinin yanı sıra tanıtım anlamında yürüttüğü faaliyetlerle de önceki fuarlara göre fark yarattı. Sergilenen ürünler açısından oldukça doyurucu olan Roketsan standı, ürünlerinin yerleşimi ile de dikkat çekti. ATMACA, MUFS, TANOK, YATAĞAN® ve CİDA gibi yeni ürünlerin, standın giriş bölümüne yerleştirilmesi, tanıtım faaliyetleri anlamında çok doğru bir hamle olarak yorumlandı. Firma ayrıca, fuar sırasında sosyal medya hesaplarından yayınlamaya başladığı yeni ürün tanıtımı videoları ve fuarda dağıttığı yeni kataloğuyla da ilgi odağı olmayı başardı.

Roketsan; tapa sistemleri, piroteknik sistemler ve balistik zırh ürünleri ile mühimmat test tesisleri gibi niş alanlarda geliştirdiği çözümleri de fuarda ziyaretçilerinin ilgisine sundu.

ALKA, elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebiliyor.

 

ALKA: Roketsan’ın İlk Yönlendirilmiş Enerji Silahı

Roketsan’ın, ilk kez IDEF 2019 fuarında tanıttığı ürünlerden biri, ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) oldu. ALKA, Roketsan’ın yenilikçi silah sistemlerine yönelik çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıktı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de fuarın ardından, 21 Mayıs’ta, sosyal medya hesaplarından, ALKA sistemi ile yapılan atış testlerine ilişkin görüntüler paylaştı ve ALKA’nın, hedeflerini tam isabetle vurarak imha ettiğini belirtti.

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki dronların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de dronların, dron sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

ALKA, dâhili kaldırma sistemi sayesinde, taşıyıcı araçtan ayrılarak bağımsız olarak da görev yapabiliyor.

 

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, tehdit tipleri de değişiyor ve bu değişim, yeni tür savunma silahlarının kullanımını gündeme getiriyor. Örneğin, askerî kullanımının yanı sıra ticari ve sivil kullanımı da giderek artan dronlar, terör eylemlerinde de giderek artan bir sıklıkta kullanılmaya başlandı. Otonom uçuş yeteneği kazandırılmış, karıştırmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmiş ve sürü algoritmaları ile desteklenmiş düşük maliyetli dronlara ilave olarak, EYP düzenekleri de önemli bir tehdit olarak günümüz çatışmalarında kendini gösteriyor.

Geleneksel ateşli silahlar ile savunma; oluşabilecek harici hasar, gereken cephane ve uzman personel ihtiyacı nedeniyle dron tehdidine karşı her zaman uygulanamıyor. Dünya çapındaki eğilimlere bakıldığında da bu yeni tehdide karşı, yenilikçi savunma sistemlerinin kullanımının yaygınlaştığı görülüyor. Benzer şekilde, EYP tehdidi ile mücadele de yenilikçi çözümler gerektiriyor. Bu kapsamda, EYP’lere, dronlara ve özellikle de dron sürülerine karşı savunma için en maliyet etkin çözümün YESS kullanımı olduğu değerlendiriliyor.

ALKA YESS, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurabiliyor ve bu sayede, harici hasar oluşmasının da önüne geçiliyor. Işık hızında reaksiyon gösteren ve gece ve gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik mühimmatlara göre çok daha düşük.

Otonom dronlar, casus dronlar, patlayıcı taşıyan dronlar, sürü insansız hava aracı (İHA) saldırıları ve EYP’ler gibi farklı özelliklerdeki tehditleri bertaraf edebilen ALKA YESS, kullanıcı ihtiyaçlarına göre, mobil veya sabit olarak kullanılabiliyor. Mobil sistem, intikal halindeki veya sahada konuşlu birliklerin savunması ile meskûn mahal operasyonları için; sabit sistem ise karargâh, üs-liman, kalekol vb. kritik tesislerin nokta hava savunması için ideal bir çözüm olarak değerlendiriliyor.

ATMACA Güdümlü Mermisi

 

ATMACA Güdümlü Mermisi ile Deniz Muharebelerinde Yeni Bir Dönem Başlıyor

Roketsan’ın, ilk defa fuarda sergilediği özgün ürünlerinden bir diğeri olan ATMACA; uzun menzili, düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile modern donanma platformlarında hizmete hazır bir silah sistemi olarak adından söz ettiriyor.

Her türlü hava şartında kullanılabilen modern bir güdümlü mermi olan ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yetenekleri ve ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor.

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor. 220 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Güdümlü mermi, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşmeyle seri üretim çalışmaları başlayan ATMACA güdümlü mermisinin, Deniz Kuvvetleri envanterindeki platformlara entegrasyon çalışmaları da bir taraftan sürdürülüyor. İlk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek ATMACA Silah Sistemi ile yapılacak atışlı testlerin yakın dönemde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

CİDA füzesi, özel olarak geliştirilen lançeri ile birlikte sergilendi.

 

Meskûn Mahal Muharebelerinin Yeni Silahı: CİDA

Roketsan’ın fuarda ilk kez sergilediği bir başka ürün olan CİDA, meskûn mahal operasyonlarında hissedilen; hafif, kolay ve hızlı kullanılabilen, hassas olarak hedefe yönlendirilebilen, harici hasar etkisi düşük ve maliyet etkin bir füze eksikliğini gidermek için geliştirildi. Tasarımında, meskûn mahal operasyonlarındaki çatışma sahasının topoğrafik belirsizliği ve tehdidin hızlı yer değiştirebilmesi göz önünde bulundurularak geliştirilen CİDA, bu sayede sivil can ve mal güvenliğini de sağlıyor. Fuarda, özel olarak geliştirilen lançeri ile birlikte sergilenen CİDA, hassas güdüm ile yakın ve çok yakın menzilde etkili, kolay kullanılabilen, maliyet etkin bir silah konsepti.

Kavram geliştirme ve doğrulama aşaması tamamlanan CİDA Silah Sistemi, piyade tarafından kullanılabilen güdümsüz roketler ile gelişmiş güdümlü füzeler arasında konumlanıyor. CİDA’nın, özellikle dar sokaklarda karşılaşılan pusu ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehdidine karşı ilerlemekte zorlanan birlikler için, çok kısa menzilde nokta atışı yapmak amacıyla kullanılabilecek, akıllı bir sistem olması hedefleniyor. Sistemin geliştirme çalışmaları, yüksek bir tempoda devam ediyor.

 

Roketsan’ın fuarda ilk kez sergilediği diğer ürünlere ve imzaladığı yeni anlaşmalara ilişkin olarak kaleme aldığımız haberlere, fuarda öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz IDEF 2019 Özel Dosyası’nın gelecek bölümlerinde yer vereceğiz.

 1,188 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.