Ana Sayfa Haberler Erciyes-2023 Tatbikatı Sona Erdi

Erciyes-2023 Tatbikatı Sona Erdi

Kayseri’de konuşlu 1’inci Komando Tugay Komutanlığında düzenlenen ve gece başlayan “Erciyes-2023 Tatbikatı” hava indirme operasyonuyla tamamlandı. Erciyes-2023 Tatbikatı’nın 19 Ekim’de düzenlenen Seçkin Gözlemci Günü’ne, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, 4’üncü Kolordu Komutanı Tümgeneral Ahmet Kurumahmut ve diğer askerî yetkililer katıldı. 

Gece Atlayışıyla Başladı

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı komando tugayları arasında hava indirme harekâtı yeteneğine sahip olan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev icra eden ve terörle mücadele operasyonlarında da görev alan 1’inci Komando Tugay Komutanlığınca düzenlenen tatbikat, İncesu ilçesi yakınlarındaki Şehit Teğmen Hasan Bak Atma ve Atlama Sahası’nda yapıldı. Tatbikatı, Hava Kılavuz Harekatı kapsamında gece atlayışıyla başladı.

12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında 18 kişilik komando timi CN-235 CASA tipi uçağa binerek Şehit Teğmen Hasan Bak Atma ve Atlama Sahasına paraşütle iniş yapıp, temsili yapılacak operasyon öncesinde saha güvenliği aldı. Tatbikat senaryosu kapsamında 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanan C-130 ve C-160 nakliye uçaklarındaki 180 paraşütçü komando, bölgeye indi. Paraşütle atlayan komandolar, temsili düşman muharebe merkezine operasyon düzenledi. Teröristlerden arındırılan bölgede bir hedef SİHA ile vuruldu. Düşman bölgesine helikopterle indirilen toplarla da bölgenin hakim noktasındaki hedefler imha edildi. Bölgenin kontrol altına alınmasının ardından AFAD ve Kızılay görevlileri, insani yardım için helikopterle alana getirildi. Tatbikat, 10 ülkenin bayrağıyla yapılan saygı atlayışı ile sona erdi.

652 Personel Görev Aldı

Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Pakistan, Libya, İspanya, İtalya ve Özbekistan’ın katılım sağladığı tatbikatta, Birleşik Krallık ve Bahreyn gözlemci bulundurdu. 652 personelin 67 araç, 354 değişik çapta ve cinste silahla yer aldığı tatbikatta, 5 nakliye uçağı, 2 taarruz helikopteri, 6 genel maksat helikopteri ve 2 yük helikopteri olmak üzere 17 hava aracı kullanıldı.

“İmkan ve Kabiliyetlerimizi Geliştiriyoruz”

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, tatbikata katılan askerleri tebrik ederek, “Bu tatbikatın ülkelerimiz arasındaki dostluk ve iş birliği ile birlikte çalışılabilirlik yeteneklerimizi geliştirmek için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetlerini geliştirme gayretlerimize devam etmekteyiz. TSK olarak dostlarımızın da tecrübelerinden istifade etmekten memnuniyet duymaktayız. Müteakip dönemlerde de yapılacak eğitim ve tatbikatların, ülkelerimiz aramızdaki dostluk ve iş birliğinin gelişimine değerli katkılar sağlamasını ümit ediyorum” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.