Ana Sayfa Haberler Erciyes Projesi Kapsamında Modernize Edilen 11. C-130 Uçağının Kabulü Tamamlandı

Erciyes Projesi Kapsamında Modernize Edilen 11. C-130 Uçağının Kabulü Tamamlandı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen Erciyes Projesi kapsamında 11. C-130 uçağı modernize edilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Gelişme, SSB tarafından, 27 Kasım’da yayınlanan basın bülteni ile duyuruldu.

Projede, TUSAŞ tarafından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 13 adet E ve 6 adet B modeli olmak üzere toplam 19 adet C-130 uçağının aviyonik modernizasyonu gerçekleştiriliyor. Uçaklara; 23 sisteme ait 118 cihazdan oluşan aviyonik sistemin entegrasyonu, Seyrüsefer Subayı’nın görevini üstlenen Uçuş Yönetim Sistemi’nin (FMS) entegrasyonu ve Link-16 entegrasyonu yapılıyor. Ayrıca Yer Görev Planlama Birimi de geliştirildi.

SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri ve panel uzmanlarının katılımı ile toplamda 7 panelde gerçekleşen Sertifikasyon Kurulu’nda ise 1056 adet sertifikasyon gereksinimi ile 1059 adet kalifikasyon gereksinimi incelenerek uluslararası standartlara (FAR-25) uyum sağlandı. 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, C-130 uçaklarına yeni kabiliyetler kazandırıldığına işaret ederek şunları aktardı: “Erciyes Projesi kapsamında birçok ilki gerçekleştirerek  Komutanlığımız envanterinde yer alan C-130 uçaklarımıza yeni kabiliyetler kazandırıp  modernize ediyor, uçaklarımızı uluslararası seyrüsefer ihtiyaçlarına uyumlu, yüksek harekât  etkinliğine sahip çok amaçlı görev bilgisayarı ve yer görev planlama sistemi bulunan, gece  görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemleriyle donatılmış olarak Komutanlığımıza teslim  ediyoruz. Türk savunma sanayii olarak havadaki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.”

Proje kapsamında yaşanan ilkler ise şöyle sıralanıyor:

  • İlk Milli Sertifikasyon Kurulu ve Sertifikasyon-Kalifikasyon Panelleri gerçekleştirildi.
  • İlk DO-178B sertifikalı Milli Yazılım (OFP) geliştirildi.
  • İlk Milli Uçuş Yönetim Yazılımı (FMS) geliştirildi.
  • İlk RNP-1, RVSM, CAT-II ILS, RNAV GPS Approach Uygulamaları geliştirildi.
  • İlk Birlikte Çalışabilirlik Kapsamında Link-16 Entegrasyonu geliştirildi.
  • İlk Türk Hv.K.K.lığı Özel Teknik Kitabı (ERC-TO Seti) ortaya konuldu.
  • İlk Üretim Organizasyonu Yeterlilik Onayı (ÜrOYO) verildi.
  • İlk Tasarım Organizasyonu Yeterlilik Onayı (TOYO) verildi.
  • İlk Tamamlayıcı Tip Tasarım Onay Belgesi verildi.
  • İlk Uçuşa Elverişlilik Sertifikası verildi.

11. uçağı takiben kalan uçakların da 2023 ve 2024 yıllarında modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

 224 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.