Ana Sayfa Haberler Erciyes Üniversitesinde, TUSAŞ Uzay Bilimleri Ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı Açıldı

Erciyes Üniversitesinde, TUSAŞ Uzay Bilimleri Ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı Açıldı

Türk Havacılık Uzay Sanayii ve Erciyes Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, 9 Mayıs’ta, Erciyes Üniversitesi, Havacılık Ve Uzay Fakültesi bünyesinde hizmete açılan, TUSAŞ Uzay Bilimleri ve Uydu Teknolojileri Laboratuvarı’nın açılış törenine, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katıldı.

20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümlerinin, akademisyen ve öğrencilerle birlikte geliştirilmesi sağlanacak. Protokol kapsamında uydularda kullanılan kompozit parçaların analizi, agresif yörünge kabiliyet analizi ile optimal yörünge elde edilmesi için algoritmalar geliştirilmesi ve açık kaynak kod yazılım geliştirilmesi gibi, çok önemli projelere temel teşkil edecek çalışmalar yer alacak.

İmzalanan protokol, şirket için stratejik konularda çalışan lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi, lisans bitirme projelerinin geliştirilmesi ve öğrenciler için proje bursiyerliği imkânı sağlanmasını da kapsıyor. TUSAŞ, ayrıca, bu laboratuvarda yapılacak Ar-Ge çalışmaları için, sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çekerek, “Biz de savunma sanayi alanında üniversitelerimiz ile önemli iş birlikleri gerçekleştirerek gençlerimizden faydalanmaya çalışıyoruz. Aslında üniversitelerde açtığımız laboratuvarlarda, güncel bilgilerle Ar-Ge çalışmalarımızı beraber olgunlaştırıyoruz. Böylece üniversitelerimiz, TUSAŞ ailesinin bir parçası oluyorlar. Son imzaladığımız iş birliği protokolü ile Kayseri ilimizde bulunan Erciyes Üniversitesi de ailemize katıldı. Bu iş birliğinde emeği geçen tüm akademisyenlere ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.