Ana Sayfa Advertorial Ergonomi ve Güvenlik, Sarsılmaz’ın Polimer Gövdeli SAR9 Ailesinde Buluştu

Ergonomi ve Güvenlik, Sarsılmaz’ın Polimer Gövdeli SAR9 Ailesinde Buluştu

Ateşli silah üretim faaliyetlerini, teknoloji ve inovasyon odaklı olarak sürekli geliştiren Sarsılmaz, modern tesislerinde ürettiği geniş ürün yelpazesiyle dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor. Sarsılmaz, elde ettiği uluslararası düzeydeki deneyimi ve geliştirdiği silah teknolojisini, polimer gövdeli tabancalarına taşıyor. Firmanın ateşli silahlar alanındaki 150 yıla yakın deneyimi ışığında, tecrübeli mühendisleri tarafından geliştirilen SAR9 tabanca ailesi, kullanıcıya, ergonomi ve güvenliği bir arada sunuyor. SAR9 ailesinin üyeleri arasında; SAR9 METE, SAR9 X, SAR9 SPORT, SAR9 C, SAR9, SAR9 SP, SAR9 SC, SAR9 GEN2 ve SAR9 CX bulunuyor.

SAR9 serisi, geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi olarak karşımıza çıkıyor. Farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşan SAR9 ailesinin gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Ailede yer alan tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor. Tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip ve bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR9 ailesinin, SAR9 SC hariç tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde, standart aksesuarlar tabancalara takılabiliyor.

SAR9: Konforu ve Güveni Bir Arada Sunuyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi (ÖYTG) kapsamında geliştirilen SAR9, en zorlu şartlarda hedefi bulmak için tasarlanmış bir tabanca olarak güvenlik güçlerinin kullanımına sunuluyor. SAR9 ailesinin ilk üyesi olarak, kullanım kolaylığı ve hafifliğiyle öne çıkan SAR9, üstün nitelikli polimer gövdesiyle hafif ve taşınması kolay bir tabanca. 9 mm’nin tüm avantajları sunan SAR9, ayrıca farklı el tiplerine uyum sağlaması amacıyla değiştirilebilir kabza kapakları (S-M-L) ve sırtlıklara sahip. Bunun yanı sıra gövde üzerinde bulunan aksesuar rayı sayesinde kullanıcı isterlerine tam uyum sağlıyor.

Özgün Yerli Tabanca Projesi çerçevesinde geliştirilen SAR9, en zorlu koşullarda görev yapmak üzere tasarlandı.

SAR9 Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 15/17

Namlu Boyu: 113 mm (4,4″)

Toplam Boy: 193 mm (7,6″)

Toplam Yükseklik: 140 mm (5,5″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 790 gr (27,8 oz)

Sarsılmaz’ın Özgün ve Yerli Tabancası: SAR9 METE

Sarsılmaz’ın, ÖYTG Projesi kapsamında geliştirdiği bir başka model olan SAR9 METE, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) başta olmak üzere, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personeli tarafından kullanılıyor. Yeni nesil hafif polimer gövdeli bir tabanca olan SAR9 METE, yalnızca 750 gram ağırlığa sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Namlu ve kapağı alaşımlı dövme çelikten üretilen tabanca, üç farklı ölçüde değiştirilebilir kabza ve sırtlık seçeneği sunuyor. Optik sabit geze sahip olan SAR9 METE, emniyet mandalının yanı sıra tetik ve iğne emniyetiyle güvenli bir kullanım sağlıyor.

SAR9 METE; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından kullanılıyor.

SAR9 METE Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 15/17

Namlu Boyu: 113 mm (4,4″)

Toplam Boy: 193 mm (7,6″)

Toplam Yükseklik: 140 mm (5,5″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 750 gr (26,4 oz)

SAR9 X: Profesyonel ve Kişisel Kullanıma Uygun Tasarım

SAR9 ailesinin üstün özelliklerine sahip olan SAR9 X, tabanca ailesinin sahip olduğu tüm geliştirme seçeneklerini içinde barındırıyor. SAR9 X, 15 ve 17 mermi kapasiteli şarjörü, ilave bir alete gerek duymadan monte edilebilir refleks nişangâhı ve feneriyle hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun bir tasarıma sahip. Ayrıca SAR9 X’in kapağında bulunan kanallar, soğutmaya yardımcı olarak kullanıcının seri atışlarda performansını arttırıyor. SAR9 X, ABD’li ateşli silah dergisi On Target Magazine tarafından verilen 2020 Editor’s Choice (2020 Editör’ün Seçimi) ödülünü de kazanmıştı.

SAR9 X, SAR9 ailesinin üstün özelliklerini taşırken aynı zamanda tabanca ailesinin tüm geliştirme seçeneklerini de sunuyor.

SAR9 X Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 15/17

Namlu Boyu: 113 mm (4,4″)

Toplam Boy: 193 mm (7,6″)

Toplam Yükseklik:140 mm (5,5″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 780gr (27,5 oz)

Güven Veren Müsabaka Tabancası: SAR9 SPORT

Sarsılmaz, geliştirdiği her bir tabancanın bütün parçalarını kendi bünyesinde tasarlıyor ve bu sayede tüm ayrıntılara hâkim olarak her yeni üründe başarısını bir adım daha ileri taşıyor. Firmanın bu yaklaşımı, SAR9 SPORT’ta da kendisini gösteriyor. SAR9 SPORT’un iç kısmında tercih edilen kaset sistemi sayesinde tabanca üzerinde sadece 2 adet pim sökülerek, iç mekanizma kolay bir şekilde gövdeden ayrılabiliyor. Tabanca içerisindeki hareketli parça ve yay sayısını azaltan bu özellik, tabancanın tutukluk yapmadan çalışmasını da sağlıyor. Diğer bir taraftan gövdeden ayrılabilen kaset sistemi sayesinde kullanıcı, tabanca bakımını ve temizliğini çok daha kolay yapabiliyor. Müsabaka tabancası olan SAR9 SPORT, sağladığı yüksek şarjör kapasitesiyle kullanıcısına performans avantajı sağlarken, tamamen atıcı odaklı dizayn edilmiş polimer gövdesiyle de güven veriyor. Ayrıca kapak takımındaki namlu havalandırma kanalları, SAR9 X modelindeki gibi seri atışlar sırasında namlunun soğumasına yardımcı oluyor.

SAR9 SPORT Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 17/19

Namlu Boyu: 133 mm (5,2″)

Toplam Boy: 211 mm (8,3″)

Toplam Yükseklik: 152 mm (5,9″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 850 gr (29,9 oz)

SAR9 C: Gizli Taşıma için Mükemmel Seçenek

Yerli ve milli SAR9 tabancasının tüm üstün özellikleri, SAR9 C’de, kompakt bir tasarımda bir araya getirilmiş haliyle sunuluyor. Tabanca, değiştirilebilir kabza kapakları ve sırtlığıyla esnek kullanım olanağı sunarken, ergonomik yapısıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. SAR9 C, küçük boyutları sayesinde taşıması ve kıyafet altında saklaması kolay tabancalar arasında yer alıyor. Bu özelliği ile silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilecek gizli görevler için ideal tabanca özelliği taşıyor. Bunun yanında, asıl silah olarak tam boy bir tabanca taşıyan personel tarafından yedek tabanca olarak da tercih ediliyor. Tüm bu yönleriyle özellikle ABD gibi bireysel silahlanmanın yaygın olduğu ve tabancaların genellikle gizli taşındığı pazarlarda da önemli başarılar kazanma potansiyeli barındırıyor.

SAR9 C, küçük boyutu sayesinde taşıması ve kıyafet altında saklamasının kolay olması nedeniyle kolluk kuvvetleri tarafından icra edilecek gizli görevler için ideal bir tabanca olarak dikkat çekiyor.

SAR9 C Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 15

Namlu Boyu: 103 mm (4,0″)

Toplam Boy: 183 mm (7,2″)

Toplam Yükseklik:130 mm (5,1″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 760 gr (26,8 oz)

Kolluk Kuvvetlerinin Özel Görevlerde Tercihi: SAR9 SP

Sarsılmaz’ın, Özel Kuvvetler Komutanlığının (Ö.K.K.lığı) ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirip, TSK envanterine dahil ettiği SAR9 SP modeli, özelleşmiş ihtiyaçlara cevap verebilen bir tabanca modeli olarak dikkat çekiyor. SAR9 serisinin tüm üstün özelliklerine sahip olan SAR9 SP, standart özelliklere ilave olarak; susturucu bağlantısı, trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacık, şarjör kılavuzu (magwell) ve kordon halkası gibi nitelikler barındırıyor.

Sarsılmaz, SAR9 SP modelini, Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdi.

SAR9 SP Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 17

Namlu Boyu: 133 mm (5,2”)

Toplam Boy: 211 mm (8,3”)

Toplam Yükseklik: 152 mm (5,9”)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4”)

Ağırlık: 850 gr (29,9 oz)

Daha Hızlı Atış ve Daha Hızlı Soğuma İçin: SAR9 CX

Sarsılmaz, SAR9 CX’i, kompakt sınıfındaki bir diğer modeli SAR9 C’yi temel alarak geliştirdi. Bu yönüyle SAR9 C ile aynı boyutlara sahip olan SAR9 CX’in namlu uzunluğu 103 mm, genişliği 37 mm, toplam uzunluğu ise 183 mm. Tabancanın şarjörlü boş ağırlığı ise 753 gram olarak kullanıcıya sunuluyor. 15 mermi kapasiteli şarjör, ilave bir alete gerek duyulmaksızın monte edilebilir refleks nişangah ve fenerle hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun bir tasarıma sahip. Ayrıca SAR9 CX’in kapağında bulunan soğutma kanalları, kullanıcının yaptığı seri atışların ardından tabancanın daha hızlı soğumasına olanak sağlıyor.

SAR9 CX

SAR9 CX Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 15

Namlu Boyu: 103 mm (4,0″)

Toplam Boy: 183 mm (7,2″)

Toplam Yükseklik: 130 mm (5,1″)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4″)

Ağırlık: 750 gr (26,5 oz)

Ailenin En Küçük Üyesi: SAR9 SC

SAR 9 SC modeli; 12, 15 ve 17 mermi kapasitesi, 630 gr. ağırlığı ve 85 mm namlu uzunluğu ile SAR9 SP gibi özel görevler için tasarlanmış olup, SAR9 serisinin tüm kalıtsal özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Sub kompakt sınıfında bir tabanca olan SAR9 SC, kullanıcısına profesyonel ve pratik bir kullanım sunuyor. SAR9 ailesine ait tüm şarjörlerle uyumluluğunun yanı sıra kullanıcısına asgari şahlanma ve hızlı bir atış imkânı veriyor. Fiber optik gez arpacık nişangâha sahip olan tabanca, üyesi olduğu SAR9 ailesindeki diğer tüm tabancalar gibi güvenliği ön planda tutuyor. İğne emniyetli yapısıyla dikkat çeken SAR9 SC’de ayrıca tetik emniyeti de bulunuyor.

SAR9 SC

SAR9 SC Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 12 / 15 / 17

Namlu Boyu: 85 mm (3,3”)

Toplam Boy: 165 mm (6,4”)

Toplam Yükseklik: 122 mm (4,8”)

Toplam Genişlik: 27 mm (1,1”)

Ağırlık: 630 gr (22,2 oz)

Ergonomik ve Estetik Tasarımın Birleştiği Tabanca: SAR9 GEN2

Son kullanıcılardan gelen taleplere büyük önem veren Sarsılmaz, yürüttüğü yoğun AR-GE çalışmalarıyla ürünlerini bu talepler doğrultusunda sürekli güncelliyor ve yeni ürünler geliştiriyor. SAR9 GEN2 modeli de firmanın yakın dönemdeki bu şekilde yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıktı. SAR9 GEN2; hafifletilen tetiği, optik nişangâhlarla uyumlu kapağı ve kullanıcıya sunduğu ergonomiyle rakiplerinden ayrılıyor. Sarsılmaz, SAR9 GEN2 modeliyle yarı otomatik tabancaların tasarımı konusunda ulaştığı noktayı da bir kez daha göstermiş oluyor. SAR9 GEN2 modeli, aileye adını veren SAR9 modeline kıyasla çeşitli yenilikler içeriyor. Bunlardan bazıları; hafifletilen tetikle gelen daha hassas atış kabiliyeti, red-dot benzeri nişangâhlar için kapak üzerinde bir yuva ve gerektiğinde sökülüp takılabilen yuva kapakçığıyla daha ergonomik ve estetik bir tasarım şeklinde sıralanıyor.

Sarsılmaz’ın kullanıcı geri dönüşlerini alarak yoğun AR-GE çalışmaları sonucunda hafifletilmiş tetiği ile kullanıcıya sunduğu SAR9 GEN2.

SAR9 GEN2 Teknik Özellikleri

Kalibre: 9×19 mm

Tetik Sistemi: Tek hareketli

Kapasite: 17/19

Namlu Boyu: 113 mm (4,4”)

Toplam Boy: 193 mm (7,6”)

Toplam Yükseklik: 158 mm (6,2”)

Toplam Genişlik: 37 mm (1,4”)

Ağırlık: 830 gr (29,2 oz)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.