Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Esetron’dan İnsansız Araçlar için İnovatif Çözümler

Esetron’dan İnsansız Araçlar için İnovatif Çözümler

Robotik ve mekatronik sistemler geliştirmek amacıyla 2011 yılında faaliyetlerine başlayan Esetron, edindiği bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde Türk savunma ve havacılık sanayisine milli imkanlarla geliştirdiği inovatif çözümler sunuyor. Firmanın Ankara Teknopark’ta bulunan tesisinde, AR-GE ve tasarım ekibi tarafından hafif sınıf insansız kara araçları (hafif sınıf İKA) tasarlanıp geliştiriliyor. Bunun yanı sıra; insansız kara araçları (İKA), insansız hava araçları (İHA), insansız yer araçları (UGV) ve insansız suüstü araçları (USV) için operatör kontrol üniteleri ve elektro-optik sistemler için kontrol istasyonları geliştirip entegrasyonunu sağlıyor.

Savunma ve havacılık sanayisinde edindiği 12 yıllık deneyimi ve bilgi birikimi ile robotik ve mekatronik sistemler geliştiren Esetron, özgün olarak geliştirdiği hafif sınıf İKA, operatör kontrol üniteleri ve elektro-optik sistemler için kontrol istasyonlarıyla sektöre inovatif çözümler sunuyor. Firma, ilk olarak SAHA EXPO 2022’de tanıtımını gerçekleştirdiği ve katılımcılardan tam not alan Çubuk Kamera; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile birlikte yürüttüğü ve K9 köpekleri için geliştirdiği Uzaktan Komuta Kontrol Birimi ve hafif sınıf İKA portföyüne yeni kattığı PORSUK ile dikkat çekiyor.

Çubuk Kamera ile Gece Gündüz Keşif

Esetron’un; oyuklar, mağaralar, bina içi odalar, havalandırma boruları ve benzeri ortamlardaki operasyonlarda aktif olarak rol alan Yılan Kamera’dan geliştirdiği Çubuk Kamera, özel olarak tasarlanan eklemli yapısıyla dar ve ulaşılması güç alanlarda keşif ve gözetleme görevini gece-gündüz yerine getirebiliyor. Çubuk Kamera, uç kısmında bulunan kamera birimi ile bulunduğu ortamdan ses ve görüntü aktarımı yapabiliyor. Yaklaşık 160 cm uzunluğunda ve 20 mm çapında birleştirilip ayrılabilen parçalardan oluşan Çubuk Kamera, dar alanlarda rahatlıkla hareket edebiliyor; aynı zamanda ayrılabilen eklemli yapısı sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor.

Uzunluk~100 metre
Ürün YapısıEklemli yapı
Bağlantı YöntemiBirbirine geçme Pimli yapı
Ağırlık~27 kg (set)
VideoEvet
KameraYatayda 90° renkli kamera Dikeyde 60° renkli kamera
AydınlatmaIR LED
Operasyon Süresi6 saat
Su Geçiş Derinliği10 cm
Kontrol Birimi Boyut18x12x2,5 cm
Kontrol Birimi Ağırlık~375 gr
Medya KaydıEvet
Ekran Boyutu7 inch

K9 Köpekleri için Uzaktan Komuta Kontrol Birimi

Esetron’un K9 köpekleri için bir SSB projesi kapsamında geliştirdiği Uzaktan Komuta Kontrol Birimi, İKA’lara entegre edilen mikrofon ve kameraların, uygun bir arayüz kullanılarak K9’lara uyarlanmasıyla ortaya çıktı. Ürünün kask ve gözlük opsiyonları, farklı ihtiyaçlara göre özelleşmiş çözümler sunuyor. K9’lara özel tasarlanan yelek biriminde ise anons yapmak için hoparlör, haberleşme birimi, röle gibi faydalı yükler bulunuyor. Operasyon köpeklerinin hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde tasarlanan ürün, ilk görevini, Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası Kalkanı Harekâtı kapsamında gerçekleştirdi.

Ürün BileşenleriKask/gözlük Yelek
Kontrol Birimi Ekranı8 inch
Kontrol Birimi Ağırlığı~ 700 gr
Gözlük Ağırlığı~ 230 gr
Kask Ağırlığı~ 550 gr
KameraGözlük: 2 adet renkli kamera Kask: 2 adet renkli kamera
Kamera Görüş Açısı110°
AydınlatmaLED
Ses AktarımıÇift yönlü
Ortama AnonsEvet
Operasyon Süresi2 saat
LOS Haberleşme Mesafe400+ metre
K9 operasyon köpeklerinin hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde tasarlanan Uzaktan Komuta Kontrol Birimi, ilk görevini Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası Kalkanı Harekâtı’nda yaptı.

PORSUK Her Türlü Araziye Uyum Sağlıyor

Esetron’un İKA portföyüne yeni kattığı PORSUK, üzerine entegre edilmiş dört kamerasıyla gece ve gündüz daimî gözetleme imkânı sunuyor ve sahip olduğu dört paletli kolunun operasyon ihtiyacına göre birbirinden bağımsız veya bağımlı olarak hareket ettirilmesiyle toprak, kayalık, karlı, çamurlu ve bataklık gibi arazilerde hareket edebiliyor. Kolları sayesinde merdiven geçişlerini de başarıyla yapabilen PORSUK, üzerinde bulunan faydalı yük bağlama arayüzüne robot kol entegre edilmesi sayesinde bomba imha robotu görevi de üstlenebiliyor. Tüm bu özellikleri sayesinde PORSUK, bir operasyon esnasında, gerekli görüldüğü takdirde askeri personelden önce giderek kapı açma, araç altı inceleme ve mağara girişi kontrol etme gibi görevleri yerine getirebiliyor. Gerçek zamanlı görsel ve ses aktarımı yapabilen sensörleri sayesinde istihbarat sağlayabilen PORSUK, GPS bağlantısı sayesinde ise kaydedilen ev konumuna veya Uzaktan Kontrol Birimi’nin bulunduğu konuma otonom olarak dönebiliyor.

Boyutlar (Uzunluk x Genişlik x Yükseklik)105 x 57 x 21 cm (Tam açık)
Ağırlık35 kg              
Hız8 km/s
Eğim Çıkış%60 (Dik eğim) %30 (Yan Eğim)
Engel Çıkışı30 cm
Merdiven ÇıkmaMevcut
Kamera4 adet renkli kamera
Kamera Görüş AçısıYatayda 110° Dikeyde 90°
Aydınlatma SistemiLED ve IR aydınlatma
Ses AktarımıÇift yönlü
LOS Haberleşme Mesafesi400+ metre
NLOS Haberleşme Mesafesi75+ metre
Çalışma SüresiHareket modunda 3 saat Gözetleme modunda 8 saat
Şarj Süresi3 saat
Eve Dönüş ÖzelliğiMevcut
2D HaritalamaMevcut

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.