Ana Sayfa Haberler Eurasia Air Show 2020, Sanal Ortamda Buluşma Noktası Olmak için Kapılarını Açtı

Eurasia Air Show 2020, Sanal Ortamda Buluşma Noktası Olmak için Kapılarını Açtı

Eurasia Air Show 2020, 2 Aralık’ta çevrimiçi olarak düzenlenen açılış seremonisiyle başladı. Hakan Çelik’in moderatörlüğünü yaptığı açılış oturumuna, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İlker Aycı, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Kurumu Direktörü Mark Goldsack ve Bangladeş Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Masihuzzaman Serniabat katıldı.

Fuarın altın sponsoru olan Embrear’ın kısa bir tanıtım videosundan sonra moderatör Hakan Çelik sözü Aycı’ya bıraktı. Aycı, konuşmasında Türk Hava Yolları’nın 2003 yılında 162 uçak ve 27.000 koltuk kapasitesine sahip bir hava yoluyken; 2019 yılı sonunda, 564 uçak ve 103.500 koltuk kapasitesine ulaştığını, ancak bu dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin, tüm Sivil Havacılık Sektörü gibi kendilerini de etkilediğini ifade etti. Aycı, buna rağmen, pandemi döneminde Türk Hava Yolları’nın kargo operasyonlarının aksamadan sürdüğünü ve “Turkish Cargo”nun, 2020 yılının ikinci çeyreğinde; ilaç, tıbbi cihaz, kişisel koruyucu ekipmanlar gibi kalemler başta olmak üzere, tüm dünyada havayoluyla taşınan toplam kargo’nun 20’de birini taşıyarak, Avrupa’nın en iyi markası seçildiğini vurguladı.

Aycı’nın ardından söz alan Goldsack, ülkesinin Milli Muharip Uçak projesinde Türkiye ile gerçekleştirdiği kapsamlı iş birliğine atıfta bulunarak, iki ülkenin ortaklaşa geliştirdiği kabiliyetlerin, gelecekte benzer başka iş birliklerine de zemin hazırladığının altını çizdi.

Çelik’in son olarak söz verdiği Orgeneral Serniabat, Türkiye’nin pandemi döneminde pek çok ülkeye tıbbi malzeme yardımında bulunduğunu hatırlatarak, Beyrut’ta gerçekleşen patlamada hasarlanarak Türkiye’de onarılan Bangladeş Deniz Kuvvetleri gemisi için bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Eurasia Air Show 2020, Bakanların, Hava Kuvvetleri Komutanlarının ve endüstri liderlerinin katılımıyla gerçekleşen yuvarlak masa toplantılarıyla devam edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.