Ana Sayfa Haberler Eurasia Airshow 2018 Özel: Alp Havacılık, Ürün Portföyünü, Yangın Tespit ve Önleme Sistemleri ile Genişletiyor

Eurasia Airshow 2018 Özel: Alp Havacılık, Ürün Portföyünü, Yangın Tespit ve Önleme Sistemleri ile Genişletiyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Eurasia Airshow 2018’de, farklı uçak ve helikopter projeleri için ürettiği alt parçaları sergileyen Alp Havacılık, bunlara yenilerini eklemek için de bir imza attı. Fuarın ilk günü gerçekleştirilen törende, Alp Havacılık ile United Technologies Corporation şirketlerinden biri olan UTC Aerospace Systems Kidde Aerospace & Defence arasında, yangın tespit ve önleme sistemlerini konu alan bir iş birliği protokolü imzalandı. İki firma arasındaki iş birliği, sistemlerin, Türkiye’de; yerlileştirilmesini, üretimini ve entegrasyonunu konu alıyor.

Kidde Aerospace & Defence Genel Müdürü Erin McCleave, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata

 

Yangın tespit ve önleme sistemleri; askeri kara araçlarında, askeri hava araçlarında, ticari ve askeri deniz araçlarında ve kritik noktalardaki askeri barınak ve mevzilerde, gerek bir patlayıcı çarpması sırasındaki etkiyi bertaraf edip personelin bekasını sağlamak gerekse ortaya çıkan yangını söndürmek için kullanılıyor.

Alp Havacılık-Kidde iş birliği, öncelikle kara araçlarını kapsayacak. İzleyen dönemde, üretimde, sistemlerin yerlilik oranının, %60’ın üzerine çıkartılması amaçlanıyor. Ayrıca, Türkiye’de yeni tasarlanan ya da tasarlanacak hava ve kara araçlarında kullanılacak sistemlerin, entegrasyon ve testleri de gerçekleştirilebilecek. Bu kapsamda, Alp Havacılık’ın ana entegratör rolünü üstlenmesi; detay bileşen üretimlerinin ise Türk firmaları tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İş birliği, kara araçlarını takiben, hava araçları için de sürdürülecek. İlk olarak, Genel Maksat Helikopteri ve JSF projeleri için üretim yapılması gündemde.

Törende konuşan Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, ihracata vurgu yaptı: “Bu imza sonucunda, yangın baskılama ve söndürme sistemleri konusunda, yerlileştirme ve millileştirme imkânımız doğacak. Ama onun ötesinde, ihracat, ihracat, ihracat olacak.”

Kidde Aerospace & Defence Genel Müdürü Erin McCleave, iş birliğinin aşamalar halinde ilerleyeceğini ve ilk olarak, Kidde Dual Spectrum sistemlerinin üretileceğini belirtti.

Törenin son konuşmasını yapan Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili düşüncelerini, “Alp ailesinin UTC Grubu ile ortaklıklarında yeni bir adım atmaları, bize heyecan verdi.” sözleriyle ifade etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.