Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: Amphenol, Sektörün Yanında Olduğunu Gösterdi

Eurasia Airshow 2018 Özel: Amphenol, Sektörün Yanında Olduğunu Gösterdi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Dünyanın en büyük bağlantı elemanı (konnektör) üreticilerinden biri olan Amphenol, Eurasia Airshow 2018’de, geniş bir katılımla yer aldı ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin yanında olduğunu gösterdi.

Bağlantı elemanları, basit bileşenler olarak görünse de sistem performansını ciddi oranda etkileyebiliyor. Amphenol Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Hakan Saraçoğlu da bu durumun altını çizdi: “Bağlantı elemanları, ilgi gerektiren bir konu. Amphenol’ün, dünya genelinde, 61 ülkede, 240 fabrikası ve parça numarasına sahip, 15 milyondan fazla ürünü var. Birlikte çalıştığımız firmalardaki mühendislik ekipleri, bağlantı elamanları ile ilgili ne kadar bilgili olsalar da bu kadar detay arasında doğru ürünü seçmek, kolay bir iş değil. Diğer yandan, bağlantı elemanları, sisteminizin performansını doğrudan etkiliyor. Çok iyi bir tasarım ortaya koyabilirsiniz; ama bu tasarımı bağladığınız kablo ya da bağlantı elemanı, %50 performansla çalışıyorsa sistemden tam performans elde edemezsiniz.”

Amphenol Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Hakan Saraçoğlu, Türk savunma ve havacılık sektörüne verdikleri hizmetleri anlattı.

Amphenol, Türkiye’de, mühendislerden kurulu bir ekip ile faaliyet gösteriyor. Böylece, bir satıcı olmanın ötesinde, firmalar için teknik destek sağlıyor ve onların, en doğru ve en uygun maliyete sahip ürünleri seçmesine yardımcı oluyor. Saraçoğlu, bu süreci şöyle anlattı: “Bağlantı elemanları konusunda, birçok detay bulunuyor. Çok özel ürünler var. Firmalar, bağlantı elemanlarını seçerken bizimle temasa geçerlerse doğru ürünleri bulmaları konusunda yardımcı olmaya da çalışıyoruz. Burada, sadece kataloğa bakarak ürün önermiyoruz. Bazen, henüz kataloğa girmemiş, daha uygun çözümler oluyor. Şöyle bir örnek vereyim: Amphenol’ün, ABD’deki, İngiltere’deki, Fransa’daki ve dünyanın diğer yerlerindeki fabrikaları, bu ülkelerde yürütülen projelere destek veriyor. Bu projelerin bazılarında, özel gereksinimler ortaya çıkıyor ve bu gereksinimleri karşılayan, özel bağlantı elemanları geliştiriliyor. Biz de Türkiye’deki firmalara diyoruz ki; ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok; bize, nasıl bir uygulama geliştirdiğiniz, ne yapmak istediğinizi anlatın. Biz de en uygun bağlantı elemanlarını bulalım.’ Bunları, daha kataloğa girmeden, firmalara önerebiliyoruz.”

Amphenol, standında, farklı bağlantı elemanı çözümlerini sergiledi.

Amphenol’ün Türkiye’de henüz bir fabrikası bulunmuyor. Saraçoğlu, Türkiye’de de bir fabrikanın açılmasının en büyük hayali olduğunu; ancak bunun için bazı şartların olgunlaşması gerektiğini ifade etti. Saraçoğlu, Türkiye’de bağlantı elamanı üretilmesi ile ilgili görüşlerini, şöyle dile getirdi: “Türkiye’de, her şeyin üretilebileceğine inanıyorum. Dolayısı ile burada konu, üretim kabiliyeti değil. Bağlantı elemanı üretmek için bir yatırım yapmanız gerekecek ve üretime başladığınızda, çok rekabetçi bir pazara gireceksiniz. Türkiye’nin ihtiyacı olan sayılar belli, rakiplerin ürettiği rakamlar belli. Türkiye ile sınırlı kalırsanız rakiplerinizin, örneğin 10 misli maliyetlerle ürün teslim edebileceksiniz; bunları hem başka müşterilere satmakta zorlanacaksınız hem de bu elemanların kullanıldığı kendi platformlarınızın maliyetini arttıracaksınız. Dolayısı ile ticari olarak yapılabilir olduğu anda, Türkiye’nin de bağlantı elemanı üretimini gerçekleştirebileceğini düşünüyorum. Sadece şartların olgunlaşması gerekiyor.”

 

 3,203 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.