Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: ASELSAN, Aviyonik ve Havacılık Sistemleri Alanında İlk Adres Olduğunu Gösterdi

Eurasia Airshow 2018 Özel: ASELSAN, Aviyonik ve Havacılık Sistemleri Alanında İlk Adres Olduğunu Gösterdi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASELSAN, hava araçlarına ve havacılık uygulamalarına yönelik geniş çözüm kümesinin önde gelen üyelerini sergilediği fuarda, bu alanlarda kendisinin ve Türkiye’nin ulaştığı noktayı gözler önüne serdi. Özellikle kokpit çözümlerinin sergilendiği tam boy modeller, hem heyetler hem de ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı ve yakından incelendi. Bu modeller şöyle sıralandı:

  • Modern Savaş Uçağı Kokpiti ve Aviyonikleri
  • Modern Taarruz Helikopteri Kokpiti ve Aviyonikleri
  • Entegre Modüler Aviyonik Sistem (Integrated Modular Avionic System / IMAS)
  • Modern Eğitim Uçağı Kokpiti ve Aviyonikleri

Modern Savaş Uçağı Kokpiti ve Aviyonikleri

ASELSAN, Modern Savaş Uçağı Kokpiti ve Aviyonikleri çözümlerini, Hava Kuvvetleri Komutanlığının F-16 Blok 30 uçaklarının modernizasyonu kapsamında geliştirdi. Bu uçakları, sayısal kokpit (glass cockpit) ile donatan çözüm, milli bir görev bilgisayarını da içeriyor. IDEF’te, bu çözümün ilk sürümünü sergileyen ASELSAN, Eurasia Airshow’da ise silah entegrasyonunun da gerçekleştirildiği, ikinci sürümü sergiledi. Üstlendiği en büyük aviyonik projesi olan çalışma kapsamında ASELSAN, 8 adet ekipman (LRU) tasarladı; dışarıdan alınan 6 adet ekipmanın da entegrasyonunu gerçekleştirdi. Görev bilgisayarı da uçakta, toplam 53 görev sistemi ile entegre edildi.

Modern Taarruz Helikopteri Kokpiti ve Aviyonikleri

 

Modern Taarruz Helikopteri Kokpiti ve Aviyonikleri modeli, T129 ATAK helikopterinin kokpitinden ve bu helikopterde kullanılan sistemlerden oluşuyor. ASELSAN, ATAK-2 ile ilgili de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, görev bilgisayarının daha gelişmiş bir sürümü üzerinde çalışıyor. Ayrıca, AVCI kaska entegre gösterge sistemi ile görev bilgisayarını birleştiren, daha küçük ve daha hafifi çözümler üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

Modern Eğitim Uçağı Kokpiti ve Aviyonikleri

 

IMAS ise Genel Maksat Helikopteri projesi için geliştirildi ve Ekim ayında, helikopter üzerinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. Hâlen, helikopter üzerinde kalifikasyon çalışmaları devam ediyor. ASELSAN, Özgün Helikopter Programı’nda da TUSAŞ’ın alt yüklenicisi olarak, aviyonik sistemi geliştiriyor. Bu projede, kokpit ekranları dokunmatik özellikte olacak. ASELSAN, projedeki ilk teslimatını, Mayıs ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.

ASELSAN, hava platformları ve yer birimlerine yönelik haberleşme çözümlerini de sergiledi.

 

İş Birliği ile Ortaya Çıkan Etkin Çözüm: KARAGÖZ

Çeşitli ASELSAN ürünleri, ASELSAN standı dışında da üzerinde yer aldığı sistemlerle sergilendi. Bunlardan bir tanesi de KARAGÖZ Balonlu Gözetleme Sistemi oldu. Hava uzun süre kalarak gözetleme, haberleşme ve erken ikaz gibi görevleri yerine getirecek bir ürün ailesi olarak geliştirilen KARAGÖZ, Otonom Teknoloji’nin balonlarını kullanıyor. KARAGÖZ’ün faydalı yük seçeneklerini ise ASELSAN’ın CATS ve ATMACA elektro-optik sistemleri, ACAR ve SARPER radarları ve haberleşme röleleri oluşturuyor. Otonom Teknoloji ile yapılan başarılı iş birliği kapsamında oluşturulan sinerjinin güzel bir örneği de ATMACA ve rölenin, Otonom Teknoloji’nin DORUK balon sistemine entegre edilmesinde yaşandı. ASELSAN’ın entegrasyon tecrübesi ile Otonom Teknoloji’nin sağladığı altyapının bir araya geldiği bu çalışmada, entegrasyon, sadece 2 günde tamamlandı.

ASELSAN’ın ATMACA elektro-optik sistemi ise Otonom Teknoloji standında, DORUK balonunun gondolasına entegre edilmiş şekilde sergilendi.

 

Yapılan denemeler kapsamında, Otonom Teknoloji’nin DOLUNAY balonunun kullanıldığı KARAGÖZ sistemi, Türkiye’nin güney sınırında, 40 gün boyunca başarıyla görev yaptı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, bir proje için, 1 adet KARAGÖZ sistemi sipariş edildi. Bu sistemde, DORUK balonunu kullanılacak. Ayrıca, 2019 yılında da 3 sistemin daha teslim edilmesi planlanıyor. ASELSAN, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının benzer ihtiyacına ise SARPER radarını taşıyan çözümü öneriyor.

ASELSAN, İHA ve balon uygulamaları için, elektro-optik sistemler ürün ailesi geliştirdi.

Entegre Modüler Aviyonik Sistem (Integrated Modular Avionic System / IMAS)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.