Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: AUGMEA’dan, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik için Yenilikçi Çözümler

Eurasia Airshow 2018 Özel: AUGMEA’dan, Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik için Yenilikçi Çözümler

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sanal ortam çözümleri konusunda sektörün çözüm ortağı olmak için yola çıkan AUGMEA, Eurasia Airshow 2018’de, AUGMEA Immersive Platform™ altyapı teknolojisini kullanan; Sanal Prototipleme, Platform Simülatörü ve Harekât Alanı Görselleştirme ve Komuta Kontrol çözümlerini sergiledi.

Firmanın Sanal Prototipleme çözümü, aynı anda birden fazla tasarımcının, mühendisin veya kullanıcının, sanal ortamda:

  • Aynı 3-boyutlu (3B) bilgisayar destekli tasarım (CAD) montaj modeli üzerinde,
  • Montaj parçaları ile etkileşimli bir şekilde,

birbirleriyle iş birliği yapabilmesini sağlayan, yazılım ve donanımdan oluşan bir sistem. Sistemin ismini aldığı sanal prototipleme, ürün geliştirme süreçlerinde kullanılan bir teknik. Gerçek, fiziksel bir prototipin üretimine geçmeden önce, bilgisayar ortamında yapılan modelleme, simülasyon ya da görselleştirme çalışmalarının, geçerlenmesini (validation) sağlıyor.

AUGMEA’nın, Harekât Alanı Görselleştirme ve Komuta Kontrol çözümü.

 

AUGMEA’nın platform simülatörlerinin en büyük özelliği, sanal gerçeklik tabanlı olmaları. Firma, fuarın havacılık temalı olması nedeniyle, aprondaki veya körüğe yanaşmış uçakların geri hareketleri için kullanılan pushback araçlarının sürücülerine yönelik simülasyon çözümünü sergiledi. Simülatörde, Antalya Havalimanı’nın; taksi yolları, apron, terminal binası ve körükleri gibi tüm detaylarını bire bir kapsayan 3B modeli kullanıldı.

Pushback aracı simülatörü

Harekât Alanı Görselleştirme ve Komuta Kontrol çözümü ise AUGMEA’nın özgün bir ürünü olan, çok kapsamlı bir arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması. Bu uygulama, yüksek çözünürlüklü ve hem dikey hem de yatay düzlemde geniş bakış açısına sahip bir AR gözlüğü vasıtasıyla kullanılıyor. Durum farkındalığı, 3B gerçek-zamanlı harekât alanı görselleştirme ve komuta kontrol uygulamaları ile ilgili gereksinimlerini karşılayabilen uygulama, el hareketleriyle veya telsiz bir el kumandası ile kullanılabiliyor. En küçük detaya kadar ölçeklenebilen 3B arazi veritabanı modeli üzerinde çeşitli unsurların, koordinat bilgileri ile izlenmesine olanak sağlayan uygulamada, ihtiyaca ve kullanım alanına göre; meteoroloji, trafik durumu, elektrik şebekesi gibi çok katmanlı sensör ve varlık bilgileri de gösterilebiliyor.

Sanal bakım simülatörü

AUGMEA yetkilileri, fuarda, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı firmaları yetkilileri başta olmak üzere, çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı. Ayrıca, havalimanı yer hizmetleri ve uçak motoru bakım şirketleri gibi sivil havacılık sektöründen de önemli firmaların yetkilileriyle görüşme ve onlara demo yapma fırsatları da buldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.