Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: Eurasia Airshow 2018’in En Cüsseli Katılımcısı ANTONOV Oldu

Eurasia Airshow 2018 Özel: Eurasia Airshow 2018’in En Cüsseli Katılımcısı ANTONOV Oldu

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Eurasia Airshow 2018’e; AN-77, AN-124 ve AN-178’in aralarında yer aldığı 3 uçağı ile katılan ANTONOV, askeri ve sivil kullanıcıların, her boyuttaki nakliye uçağı gereksinimini karşılayabileceğini gösterdi. Firma ayrıca, Türkiye ile ortak yürüttükleri, AN-188 ağır nakliye uçağı projesinin de tanıtımını yaptı.

Dünya genelinde, ağır ve hacimli yükler taşıması gereken askeri ve sivil kullanıcıların tercihi olan AN-124, fuarın halk günlerine katıldı ve büyük ilgi gördü. Propfan motorlarıyla, yüksek performanslı bir nakliye uçağı olarak öne çıkan AN-77, bu özelliklerini, yaptığı gösteri uçuşuyla da gözler önüne serdi. AN-70’ten türetilen uçak, prototip aşamasında bulunuyor. AN-178 ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün, nakliye uçağı ihtiyaçlarına yönelik olarak yürütülen ihalede yarışıyor. ANTONOV, AN-178’i, gösteri uçuşunda ve statik alanda, Türk yetkililere tanıtma fırsatı buldu.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, AN-188 hakkında bilgi aldı.

 

Tasarım aşamaları devam eden AN-188 ise NATO standardında bir ağır nakliye uçağı olarak geliştiriliyor. Fuar sırasında, Türk ve Ukraynalı yetkililer arasında, AN-188 projesi ile ilgili görüşmeler de yapıldı. Ukrayna’nın askeri sanayi tesislerinin yönetici kurumu Ukroboronprom tarafından yayınlanan basın bülteninde, fuar sırasında, Türk yetkililer ile yapılan görüşmelerde, projenin devamı ile ilgili karar alındığı belirtildi.

 

ANTONOV, Türkiye-Ukrayna İş Birliğinin Havacılık Ayağını Oluşturuyor

ANTONOV’un fuar katılımı ile ilgili değerlendirmeleri ve Türkiye ile ilgili planlarını, ANTONOV Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yulii Kyselov’dan dinledik.

 

MSI Dergisi: AN-77 ve AN-178, bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de ilk defa sergileniyor. ANTONOV olarak gösterdiğiniz bu katılım, kuşkusuz Türkiye ile iş birliği yapma isteğinizin de bir göstergesi. ANTONOV’un Türkiye’ye yönelik yaklaşımı ve planları konusunda bilgi verir misiniz?

Yulii KYSELOV: ANTONOV, ilk Eurasia Airshow’un, en büyük katılımcılarından biri oldu. Fuar sırasında, uçaklarımızdan üçünü sergiledik: AN-178 orta sınıf nakliye uçağımızı, AN-77 askeri nakliye uçağımızın prototipini ve AN-124-100 Ruslan ağır sınıf kargo uçağımızı. Diğer bir deyişle ANTONOV, fuarda, 16 ton ila 150 ton arasında faydalı yük taşıyabilen, geniş bir yelpazedeki nakliye uçaklarını fuara getirmiş oldu.

Firmamız ayrıca, bir Türkiye-Ukrayna ortak projesi olan ve Türkiye tarafınca başlatılan, kısa mesafede kalkış-iniş yapabilen (short-distance take off and landing / STOL) gelişmiş askeri nakliye uçağı AN-188’in tasarımını da ilk defa bu fuarda görücüye çıkardı.

ANTONOV, Türk firmalarıyla hem ortak uçak geliştirme ve üretim faaliyetleri konusunda hem de sivil ve askeri kullanıcılara hizmet veren uçaklar tedarik etme konusunda iş birliği yapmayı planlıyor.

Eurasia Airshow boyunca da potansiyel ortaklarla ve müşterilerle de bir dizi toplantı gerçekleştirdik.

 

MSI Dergisi: AN-77’nin motoru, sınıfının tek örneği olarak nitelendirilebilir. Bu uçak bize, ANTONOV’un tasarım kabiliyetleriyle ilgili neler anlatıyor? AN-178 de özel kabiliyetlere sahip bir uçak olarak öne çıkıyor. Bu uçağı, hâlihazırda Türkiye’de aktif bir şekilde pazarlıyor musunuz? Eğer öyleyse bu uçak, sizce Türk kullanıcılara ne gibi faydalar sağlayabilir?

Yulii KYSELOV: Prototipini sergilediğimiz AN-77, aslında, [AN-70’te] Rus tedarikçilerin sağladığı malzemelere olan bağımlılığı sonlandırmaya yönelik olarak yürütülen program kapsamında geliştirildi. Uçağın tasarımı ve özellikleri, ANTONOV’un askeri nakliye uçakları geliştirme konusundaki muazzam deneyiminin bir yansıması. Üstün aerodinamik özelliklere sahip ve uzunluğu, sadece 600-800 metre olan hazırlanmamış pistlerden kalkış ve iniş yapabilen eşsiz AN-70 uçağı da askeri nakliye uçakları konusundaki deneyimimizin bir örneği.

AN-77, etkileyici bir uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

 

Ayrıca ANTONOV, Türkiye’ye, askeri nakliye uçağı segmentine yönelik olarak, AN-188 uçağıyla ilgili yeni bir proje teklif etti. Söz konusu program, hâlihazırda Türk tarafının inisiyatifiyle ilerliyor.

AN-178 ise orta sınıf bir nakliye uçağı. Bu uçağın iki sürümü bulunuyor. Bunlardan, 16 ton kapasiteli, yükleme rampası bulunan, orta boy nakliye uçağı AN-178-100’ün başlıca özelliği, yükleri, çeşitli şekillerde -konteynere yüklenmiş veya paletler üzerinde-  taşıyabilme kabiliyeti. Uçağın, 18 ton kapasiteli askeri nakliye türevi olan AN-178T ise birliklere lojistik destek sağlamanın yanı sıra askeri birliklerin paraşütle atlamasına veya çeşitli platformlar üzerinde yer alan kargoların paraşütle bırakılmasına olanak sağlayacak; ayrıca yaralıları, hafif araçları ve gerekli teçhizatı da taşıyabilecek. Bu açıdan bakıldığında, AN-178T; güvenilirlik, kendi başına bağımsız kullanım ve muharebe şartlarına dayanıklılık gibi pek çok önemli özelliği bünyesinde barındıracak. Bu yeni nakliye uçağı, hazırlanmamış pistler de dâhil olmak üzere, farklı pistlerde ve yüksek rakımdaki havalimanlarında görev yapabilecek.

ANTONOV, AN-178 uçağını, Türkiye pazarında tanıtmaya yönelik faaliyetler gerçekleştiriyor. Uçak, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığının hem de Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarına yönelik görevleri başarıyla yerine getirebilecek özellikte. Eurasia Airshow esnasında, potansiyel müşterilerimiz, uçağın özellikleri hakkında bilgi edinme fırsatı buldu ve uçak, 3 tane gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

 

MSI Dergisi: ANTONOV, Türk firmalarıyla ne gibi iş birlikleri kurabilir? İstanbul’da düzenlenen IDEF 2017 fuarı sırasında birtakım iş birliği anlaşmaları imzalamıştınız. Bu anlaşmalardan ne gibi sonuçlar ortaya çıktı?

Yulii KYSELOV: ANTONOV, Türkiye’deki ortaklarıyla iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyor. İmzalanan sözleşmeler hâlen yürürlükte; fakat gizlilik anlaşmaları nedeniyle, bu projelerin sonuçları hakkında daha fazla bilgi vermem maalesef mümkün değil.

ANTONOV standında, AN-188’in ölçekli maketi (sağda) sergilendi.

 

MSI Dergisi: AN-188 STOL uçağı hakkında da sizden bilgi alabilir miyiz?

Yulii KYSELOV: Geniş gövdeli gelişmiş askeri nakliye uçağı AN-188 STOL, 47 tona kadar, hemen her tipteki askeri yükü, kısa ve hazırlanmamış pistlere ulaştırabilecek; kundağı motorlu ya da çekili platformların, iş makinelerinin, helikopterlerin, personelin, yaralı ve hastaların yanı sıra diğer çeşitli yüklerin, hava yoluyla taşınması görevini yerine getirecek.

Türkiye-Ukrayna ortak projesi olan uçağın alt sistemleri, teknik ve politik riskleri de asgari düzeyde tutacak şekilde kurgulandı. Dünyanın önde gelen tedarikçileri tarafından sağlanan, en yenilikçi ve gelişmiş teknolojilerin, motorların ve teçhizatın kullanılacağı proje, hâlihazırda, ayrıntılı tasarım aşamasında.

AN-124

 

MSI Dergisi: Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Eurasia Airshow’la ilgili izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Yulii KYSELOV: Türkiye, havacılık platformları ve havacılık malzemeleri tedarikçileri için, büyük umutlar vaat eden bir pazar ve ilki olmasına rağmen Eurasia Airshow, dünyanın farklı ülkelerinden, bu alanlarda faaliyet gösteren firmaların bir araya gelmesine vesile oldu.

Bu etkinlik, ANTONOV için, önemli bir görüşme platformuna dönüştü. Fuar sayesinde, ortaklarımız ve potansiyel müşterilerimiz, ANTONOV uçaklarının, geniş bir yelpazeye yayılan kabiliyetleri hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladılar.

 

ANTONOV Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yulii Kyselov’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 3,898 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.